Hogyan kerülhetjük el a csípést?
Ha piknikezni megyünk, ne vigyünk magunkkal édes ételeket és italokat. Ha mégis így teszünk, ne telepedjünk virágok közelébe, ne viseljünk erős illatú parfümöt és ne hadonásszunk karjainkkal.
Mi történik, ha mégis megcsípnek?
Először éles fájdalmat érzünk. A méreg, amely hisztamint és a bőrben, illetve a környező szövetekben ható fehérjéket tartalmaz, további fájdalmat, viszketést és kivörösödést okoz. Egyeseknél allergiás reakció jelentkezhet zihálással, légszomjjal, mellkasi fájdalommal, az arc vagy a test duzzanatával valamint ájulással - ilyen esetekben azonnal hívjunk mentőt. Ismert allergia esetén hordjunk magunknál adrenalint tartalmazó injekciós tollat.
Mit tegyünk csípés esetén?
Kaparjuk ki a méh vagy darázs fullánkját körmünk vagy egy arra alkalmas eszköz segítségével. Ne nyomjuk össze a fullánkot, az érintett területet tisztítsuk meg szappanos vízzel. Tegyünk rá hideg borogatást, illetve szükség esetén 1 százalékos hidrokortizontartalmú kenőcsöt. A helyi érzéstelenítő hatású spray-k csökkentik a fájdalmat, az antihisztaminok pedig a viszketést.
Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a csípés helye nagy területen kivörösödik vagy feldagad, allergiások lehetünk a méh vagy darázs mérgére. Ha a csípés elfertőződik (a vörösség és a duzzanat mellett genny és forróság is tapasztalható). Az allergiás reakció bármely jele esetén azonnal hívjunk mentőt.
Forrás: Medipress