Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A reggeli hasznosságát alátámasztó statisztikák hemzsegnek egészen onnantól, hogy csökkenti az elhízás kockázatát, egészen odáig, hogy megvéd a cukorbetegségtől, illetve a szívrohamtól.

Diabetes Portál



Mennyire zöld a reggelid?

Az állatjóléti aggodalmakon keresztül a növényvédőszerrel átitatott gabonák problémaköréig bezárólag, nos a reggelizés nem minden esetben igazán környezetbarát. A Google arra a szóra, hogy reggeli egy igen impresszív 384.000.000 találati listát hoz ki eredményül. A reggeli nemcsak egy egészséges módja a napkezdésnek, de úgy tűnik, hogy ugyancsak nagy népszerűségnek is örvend.

 

A reggeli hasznossága

 

A reggeli hasznosságát alátámasztó statisztikák hemzsegnek egészen onnantól, hogy csökkenti az elhízás kockázatát, egészen odáig, hogy megvéd a cukorbetegségtől, illetve a szívrohamtól.
Egy tanulmány azt támasztotta alá, hogy azoknak a gyerekeknek, akik reggeliznek, 15%-kal kevesebb ólom mutatható ki a vérében. De nem minden reggeli ugyanolyan, és némelyik bár jó neked, de a földnek/ a környezetednek nem.

 

A különböző reggeli fajták

 


Vegyük a klasszikus angol reggelit például: az Egyesült Királyságban eladott szalonna 80%-a importból származik, és helyi, no meg az állatok igényeit figyelembe vevő tenyésztési móddal előállított szalonnát beszerezni, nos ezt könnyű mondani, de megvalósítani igencsak nehézkes. Dániában, ahonnan a világ legjelentősebb sertéshús exportja származik, 9 százaléka a gazdaságoknak 4.000 vagy még annál is több sertést nevelésével szuperintenzív tartási technológiával állítja elő a sertéshúst, illetve például a Danish Crown nevű cég, amelyik az egyik anyavállalata a Danepak-nak, a világon a legnagyobb, Horsens nevű vágóhidat üzemelteti, amely, heti megközelítőleg 78.000 sertés levágását valósítja meg kapacitásaival.
Ami a tojásokat illeti, sajnos ezzel az élelmiszerrel is komoly problémák vannak. Egy intézeti tanulmány szerint az Egyesült Királyságbeli 29 milliós elfogyasztott tojást fogyasztók 68 százaléka ketreces tartásban előállított tojást eszik. És ez még nem minden. A vetésforgó nélküli termesztés, - ami egy igen erős növényvédelmet megkívánó gazdálkodási gyakorlat – a legtöbb gabonafajta termelési formájának számít, úgy mint pl. a búza, árpa, vagy zab esetében, amely igen gyakran képezi reggelink részét. És a vetésforgó nélküli termesztés ökolábnyoma óriási. A rendelkezésre álló adatok alapján egy csomag szupermarketes sajátmárkás cornflakes előállítása 94 kg széndioxidkibocsátással jár!

 

Hogyan tehetjük zöldebbé a reggelit?

 


Tehát hogyan tehetjük zöldebbé a reggelinket? Ha organikusan előállított terményekre váltunk, nos ez már jó kezdetnek számít, a bio tojás, hús, vagy gabona mind kevesebb széndioxid kibocsátáshoz kötődnek, mint hagyományos megfelelőik.
Mindenképpen ajánlani lehet a szabadban nevelt, szabadtartású állatoktól származó szalonnát, és tojást, mint magasabb állatjóléti követelményeknek megfelelően előállított termékeket.
Válassz hazait, sokkal inkább, mint olcsó, importált argentín húst. Olyan termékeket, amelynek az előállítása kevesebb szállítással jár, és annak a kisebb valószínűségével, hogy olyan tartásból származik, ahol 10 állatnak elegendő helyen tartanak 100-at.
Ami pedig a gabonákat és a kenyeret illeti, a bio jó választás, és létezik jó néhány egészséges és környezetbarát termék, csak körül kell nézni. És természetesen ha az elkötelezettséged megvan hozzá, megpróbálhatod magadnak sütni a kenyeret, ami nemcsak a széndioxid kibocsátást csökkenti, hanem a költségeidet is. A másik saját részre könnyen előállítható alap élelmiszer a dzsem, ami kissé érett gyümölcsök felhasználásával készülhet, melyet talán saját magad termeltél meg, és szedtél le. Számos receptet találsz a témában az Allotment.org.uk oldalon is.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Rákkeltő

Minden olyan anyag (pl. azbeszt, benzol, alkohol, dohány, nikkel), folyamat vagy történés, mely... Tovább

Diabéteszes lábbeli

Diabéteszes neuropátiás lábra a diabetológus által javasolható és ortopédiai... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: egészséges életmód, bulvár, színes hír