Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Miért erősebb az allergia ősszel?

Diabetes Portál


Szerző: Medipress


Miért erősebb az allergia ősszel?

A szénanátha és az egyéb, fű és fafélék okozta allergiák a tavasszal és a nyárral állnak összefüggésben mindannyiunk fejében. Holott a szezonális allergiás tünetek ősszel ugyanúgy lecsaphatnak, mint a napos hónapokban, ráadásul az őszi hideg levegőben ugyanolyan erős allergének keringenek, mint a pollenek.


A pollenekről, a fákról, fűfélékről, virágokról származó aprócska részecskékről ma már mindenki tudja, hogy a levegőben terjedve az arra érzékenyek szemébe, orrába, szájába vagy fülébe kerülve váltják ki az allergiás reakciót.

A parlagfűvel az az egyik legnagyobb baj, hogy nem csak a nyarat, de az őszt is pokollá teheti azok számára, akik nem szednek valamilyen allergia ellenes készítményt, jellemzően antihisztamint. A parlagfű ugyanis augusztus közepétől október első feléig bocsát ki polleneket, így bőven az őszi szezonban is kínzó panaszokat okozhat.

Ugyanilyen tünetekre készülhetnek azok is, akik nem a tavasszal és nyáron virágzó növények pollenjeire allergiások, hanem az őszi fák, füvek terjesztette parányi allergénekre. De ezeken kívül a penész által kibocsátott spórákkal is vigyázni kell, hiszen az erre érzékenyek számára az őszi hűvös idő valóságos átok. Ilyenkor ugyanis a penészgombák számára ideális az időjárás ahhoz, hogy nagyobb mértékben elszaporodjanak. Az őszi allergiák esetén a nyáron jól alkalmazható zárt térben tartózkodás sem kifejezetten jó tanács, mert az alacsony páratartalom a zárt terekben szintén az orrot és a tüdőt irritáló allergiás reakciókat erősítheti vagy provokálhatja. Az alacsony páratartalom ugyanis kiszárítja a nyálkahártyákat és így gyulladáshoz vezet, míg a hideg, száraz levegő miatt az orrnyálkahártya megdagadhat és orrfolyást eredményez.

A páratartalom leginkább a munkahelyeken tud lényegesen alacsonyabbá válni, mint szükséges volna, ezen pedig sok vállalatnál nem igazán lehet segíteni. A szakemberek azért azt tanácsolják, hogy az otthoni páratartalmat igyekezzenek az érzékenyek megfelelő értéken tartani, ami 35-50 százalékos értéket jelent.

Illetve, a lakás megfelelő tisztántartásával is enyhíteni lehet a további irritáló részecskék - poratka ürüléke, stb. - hatását. Ezen túl menően a szakértők azt tanácsolják, aki őszi szezonális allergiában szenved, az bírja még ki a panaszokat novemberig, akkor ugyanis a hideg idő véget vet az irritáló körülményeknek.

Medipress

Forrás: Lifenetwork.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Allergia

Olyan immunfolyamat eredménye, melynek során az antigén (allergén) hatására olyan, főként... Tovább

B3-vitamin

  B3-vitamin   Nikotinsav, niacin, PP-(Pellegra Preventív) faktor. A niacin a szöveti... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: