Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A 2-es típusú cukorbetegek esetében az átfogó glikémiás ellenőrzés sikerének kulcsa a glikémiás szint éber ellenőrzése.

Diabetes Portál



Miért fontos a vércukor-önellenőrzés?

A 2-es típusú cukorbetegek esetében az átfogó glikémiás ellenőrzés sikerének kulcsa a glikémiás szint éber ellenőrzése. Az átfogó glikémiás kontrol, ahogy ezt a kívánt glikált hemoglobin A1c (HbA1c), az étkezés utáni glükóz (PPG), és az éhomi plazma-glükóz (FPG) szint is bizonyítja, elengedhetetlen a 2-es típusú cukorbetegek kezelésében. Fontos a vércukorszint ingadozásának minimalizálása, mivel az hozzájárul a mikro- és makrovaszkuláris szövődmények kialakulásához.

 

Vércukor mérés

 

 

A HbA1c mérés önmagában nem mindig elegendő a nap folyamán történő vércukor ingadozás mértékének illetve gyakoriságának kimutatására. Ezért a kezelésnek nem csupán a HbA1c csökkentésére kell irányulnia, hanem a PPG és FPG csökkentésére is, a glikémiás kontroll elérése érdekében, Ugyanakkor a betegek biztonsága az elsődleges szempont. A glikémiás kontrol egyben a hipoglikémiás esetek minimalizálását is jelenti, csökkentve így a további szövődmények kockázatát. A hipoglikémia, azon túl, hogy életveszélyes, a hipoglikémiaérzet hiányát, és és az  ellenregulációs mechanizmusok károsodását is okozhatja. Továbbá súlyos rövid- illetve hosszú távú hatásai is lehetnek, mint például a kognitív zavar és a dementia. A legtöbb beteg vércukorszintjét nem lehet monoterápia segítségével megfelelő szinten tartani, de szerencsére hatékony kombinációs kezelések állnak rendelkezésre, amelyek olyan szereket tartalmaznak, amelyek a HbA1c-ra, a PPG-re, és FPG-re egyaránt hatnak, a hipoglikémia vagy az elhízás minimális kockázatával.

 

Vércukor-önellenőrzés

 

 


Egy átlagérték fölötti akut vércukor ingadozások (HbA1c 7%, ami 8,6 mmol/l becsült átlagos vércukorszintnek [eAG] felel meg) oxidatív stresszt válthatnak ki, ami az alacsony sűrűségű lipoprotein oxidációján, az endothel díszfunkció súlyosbodásán és a proatherogenetikus mechanizmusokon keresztül hozzájárul a vaszkulopátia kialakulásához és progressziójához vezető makrovaszkuláris sérülésekhez. Az ilyen glikémiás ingadozás korlátozására irányuló kezelés minimálisra csökkentheti a diabétesz szövődményeit. A vércukorszint ingadozások gyakoriságának és mértékének csökkentése nem csak a hiperglikémia akut, de hosszú távú szövődményeit is megakadályozhatja.  A legutóbbi kutatások arra utalnak, hogy a HbA1c szint ellenőrzése önmagában nem elegendő a szövődmények patogenézisének meghatározására – ebben a vércukorszint akut ingadozása is közreműködhet. Mind a FPG (azaz a plazma glukóz szintje 8 – 12 órás éhezést követően), mind a PPG (azaz a plazma glukózszint étkezés után 60, 90 vagy 120 perccel) szint csökkentése kimutathatóan csökkenti a komplikációk kialakulásának kockázatát.
Legújabb bizonyítékok azt mutatják, hogy a HbA1c cél eléréséhez az étkezés utáni hiperglikémia megfelelő beállítása szükséges. Egy tanulmány kimutatta, hogy amikor a HbA1c szint 6.5% volt, a PPG szintek kb. 90%-ban járultak ehhez hozzá. Következésképpen az éhomi vércukor beállítása mellett az étkezés utáni hiperglikémia kezelése egy átfogó stratégia része kell, hogy legyen, hogy elérjük a HbA1c célt a T2DM-mel társuló komplikációk megelőzése és kezelése érdekében. Itt meg kell jegyezni, hogy amikor a HbA1c értékek >9% voltak, a PPG részvételi aránya 40%-ra csökkent, ezzel is jelezve az FPG kezelésének fontosságát. Úgy tűnik, hogy a határérték a HbA1c  <7.3%; ettől a ponttól a PPG szint kezelése fontosabbá válik, mint az FPG szint kezelése.
Az AACE és az ACE javaslata alapján, a HbA1c célszint elérése érdekében szükséges mind az FPG, mind a PPG szint mérése. A HbA1c mérés önmagában nem mutatja ki a nap folyamán történő vércukor ingadozás mértékét, illetve gyakoriságát. A napi glikémiás mérések, FPG és PPG, pillanatkép sorozatot adnak, mely a HbA1c.-vel kombinálva a vércukor ellenőrzés sokkal megbízhatóbb mutatója. A HbA1c–t 2–6 havonta kell mérni, a vércukorszinttől, az értékek stabilitásától függően , illetve annak függvényében, hogy van-e változás a beteg kezelésében.
Az ADA azt javasolja, hogy azok a betegek, akik elérték glikémiás céljaikat, és stabil a vércukor szintjük, legalább 6 havonta ellenőrizzék HbA1c szintjüket, azok pedig, akiknél változás történt a kezelésben vagy nem érték el a glikémiás céljaikat, legalább évente 4–6 alkalommal ellenőrizzék azt. Az optimális PPG, FPG, és HbA1c értékek 10.0 mmol/l, 3.9 -  7.2 mmol/l, illetve <7.0%. A PPG szerepe legnagyobb a mérsékelt hiperglikémiás betegeknél (<7.3%). Az ADA és az IDF ajánlásai alapján az orvosoknak a HbA1c ellenőrzésre kell fókuszálniuk, illetve népszerűsíteniük kell a betegek vércukor önellenőrzését (SMBG), annak érdekében, hogy ezeket az értékeket javítsák, illetve elérjék glikémiás céljaikat, és csökkentsék a cukorbetegséggel kapcsolatos komplikációkkal rendelkezők arányát a betegek között.  Mivel valós idejű adatokat szolgáltat, az SMBG a PPG és FPG ellenőrzés optimális eszköze, továbbá az SMBG a korai beavatkozást is lehetővé teszi.
A T2DM betegek számára elengedhetetlen a korai átfogó vércukor ellenőrzés az egészségük fenntartása illetve a hosszú távú mikro- és makrovaszkuláris komplikációk csökkentése érdekében. A glikémiás kontrol kulcsa a glikémiás szintek éber figyelemmel kisérése. A legújabb irányelvek ajánlásai alapján mind az FPG-t, mind a PPG-t ellenőrizni kell a célul kitűzött HbA1c szint fenntartása érdekében, miközben a hipoglikémia és a hozzá kapcsolódó szövődmények is elkerülendők. Az egymás hatását kiegészítő antidiabetikumokkal végzett kombinált kezelés biztonságos kezelési rendszerek alkalmazását teszi lehetővé, melyek hipoglikémiás kockázata minimális, és hatékonyak a napi megfelelő vércukorbeállítás fenntartásában is.

 

www.e77.hu

Forrás: www.e77.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Injekció

Fecskendővel vagy más tűvel ellátott adagoló eszközzel (pl. pen készülék) a gyógyszer bőr... Tovább

Mikroalbuminúria

A diabéteszes nefropátia első észlelhető jele a mikroalbuminúria, amikor az albumin nevű... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség