Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A növényi alapú étrend számos egészségügyi előnnyel jár. Íme, hogyan segíthet a húsfogyasztás csökkentése, akár heti néhány napon keresztül is a szervezetednek.

Diabetes Portál


Szerző: NA


5 ok, amiért érdemes több vegetáriánus ételt fogyasztanunk

Az emberek sok okból válnak vegetáriánussá. Vannak, akik ezt vallási okokból teszik. Vannak, akik nem szeretik az állatok evésének gondolatát. Mások aggódnak a környezet miatt. Még egy nagy ok, hogy vegetáriánus legyél? Az egészséged. Számos kutatás bizonyítja, hogy több növényi alapú étel és kevesebb hús fogyasztása javíthatja egészségedet. Aggódsz szíved egészsége miatt, vagy fogyni próbálsz? A növényi alapú ételek segíthetnek ebben és még sok másban.

Vegetáriánus tippek

1. Jobb bélrendszer

A bélrendszered apró csírák, úgynevezett mikrobák billióinak ad otthont. Meglepő hatással lehetnek általános egészségi állapotodra. Kutatások kimutatták, hogy mindent megváltoztathatnak a hangulatodtól a szíved egészségéig és súlyodig.
Az, hogy milyen mikrobák élnek a belekben, nagyban függ attól, hogy mit eszel. A kutatások azt mutatják, hogy a növényi alapú étrend elősegíti, hogy több „jó” mikroba éljen a bélrendszerben. 

•    Segít megőrizni az egészséges testsúlyt
•    Emésztés javítása
•    Növeli az immunitását, ami megvéd a betegségektől
•    Csökkenti a koleszterinszintet 
•    A 2-es típusú cukorbetegség és más hosszan tartó betegségek megelőzése
•    Véd a bélrák, például a vastagbélrák ellen
•    A bélproblémák, például a hasmenés kezelése és megelőzése

2. Alacsonyabb vérnyomás

Sok növényi élelmiszerben van egy fontos ásványi anyag, a kálium. A kálium és a nátrium (sóból) együtt működik a vérnyomás szabályozásában. A túl sok só az étrendben magas vérnyomást okozhat. De ha több káliumot kapunk növényi élelmiszerekből, az segíthet visszacsökkenteni. 
Számos növényi alapú étkezési terv segíthet csökkenteni a vérnyomást. Ez még akkor is igaz, ha eszel egy kis húst és tejterméket. Egy tanulmány szerint az olyan növényi étrendek, mint a mediterrán étrend és a vegetáriánus étrend, sikeresen csökkentették az emberek vérnyomását. A mediterrán étrend sok növényi táplálékot, növényi olajokat, halat és nagyon kevés húst tartalmaz.

3. Kisebb esély a szívbetegségre

A növényi alapú étrend csökkentheti a szívbetegségek esélyét. Egy tanulmány több mint 12 000 középkorú felnőttet vizsgált csaknem 30 éven keresztül. Kiderült, hogy azok, akik a legtöbb növényt ettek, 16%-kal kisebb valószínűséggel kaptak szívbetegséget, mint azok, akik a legkevesebb növényi táplálékot fogyasztották. 

4. Alacsonyabb a rák kockázata

A növényi élelmiszerek más, számodra hasznos tápanyagok mellett antioxidánsokat is tartalmaznak. Ezek erős vegyszerek, amelyek segítenek megvédeni sejtjeidet a károsodástól. Egyes esetekben ez a károsodás rákhoz vezethet. 
A kutatások azt mutatják, hogy a vörös hús és a feldolgozott húsok fogyasztása növelheti bizonyos rákbetegségek kialakulásának esélyét. A vastagbélrák különösen a húsban gazdag étrendhez kötődik. 
Ennek az ellenkezője igaz a növényi alapú étrendre. Összefüggenek bizonyos rákos megbetegedések alacsonyabb kockázatával. Ha több növényi ételt és kevesebb húst eszel, csökkentheted a rák kockázatát. 

5. Egészséges testsúly

A növényi alapú étrend segíthet a fogyásban vagy az egészséges testsúly megőrzésében. Egy tanulmány kimutatta, hogy azok, akik 12 hétig ettek növényi eredetű ételeket, többet fogytak, mint azok, akik nem. És lefogytak anélkül, hogy csökkentették volna a kalóriákat vagy kevesebbet kellett volna enniük. Ez megkönnyítette az emberek számára a diéta betartását. 
A növényi alapú étrend általában több rostot tartalmaz. Ez segít megőrizni a jóllakottság érzését. Így azt tapasztalhatod, hogy természetesen kevesebbet eszel, ha több növényi táplálékot fogyasztasz és ez fogyáshoz vezethet. 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Agranulocitózis

A granulociták (citoplazma-szemcséket tartalmazó fehérvérsejtek) majdnem teljes hiánya a... Tovább

Inulin

Az inulin poliszaharid (összetett cukor), amely sok növényben megtalálható (pl. az... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget Ez az érték a vérben már évekkel előre jelzi a cukorbetegséget
A vérben mért magas inzulinszint évekkel a cukorbetegség kialakulása előtt figyelmeztethet....
Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor! Nem csak az számít mit eszel cukorbetegként, de az is mikor!
A cukorbetegség kezelésében nem csak az a fontos, hogy mit eszünk, hanem az is, hogy mikor...
Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai Az inzulinterápia gyakori mellékhatásai
Az inzulinterápia kulcsfontosságú kezelési mód a cukorbetegek számára, különösen...
címkék: egészséges életmód