Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Miért ne dőljünk be a csodadiétáknak?

Diabetes Portál


Szerző: Makarész Rita


Miért ne dőljünk be a csodadiétáknak?

Bikini-diéta, kéthetes szuperdiéta, 10 nap alatt 8 kiló… nyáron sokan pillanatok alatt szeretnének megszabadulni fölösleges kilóiktól, hiszen a strandon jól kell mutatni. Ezek a diéták, szuper-kúrák azonban nem csak gyors visszahízást eredményezhetnek, de az egészséget is megviselik. A hosszú távú, egészséges megoldásról dr. Keresztényi Zoltán, az Oxygen Medical humánkineziológusa beszélt.

diéta, fogyás,

 

A csodadiétákért hosszú távon keményen megfizethetünk

 


Testünk egy jól programozott szerkezet. Ha úgy érzi, éhezés miatt nem kapja meg a szükséges tápanyagokat, lelassítja az anyagcserét, hogy a koplalásos időszak alatt minden energiát a létfontosságú szervek (szív, agy stb.) működésének fenntartására fordíthasson – vagyis vész-üzemmódba kapcsol. A fogyás természetesen beindul, hiszen az elraktározott zsírt fogja a szervezet üzemanyagként elégetni. Azonban a zsír mellett az izomzatot is felhasználja, ami így még inkább lassítja az anyagcserét.
Tehát a csodadiétákkal, amelyek napi 500-600-700-800 kalóriát engedélyeznek rövid távon viszonylag gyorsan meg lehet szabadulni a feles kilóktól, hosszabb távon ezért keményen megfizethetünk. A koplalás hatására ugyanis lelassul az anyagcsere, elkezdődik a zsírégetés, amit azonban az izomzat lebontása követ. A kevesebb izom pedig kevesebb energiát használ fel. A szervezet is alkalmazkodik a csekély tápanyagbevitelhez, és a további fogyáshoz még kevesebbet kellene enni. Ekkor azonban már erőtlenné, fáradttá válunk, kevesebbet mozgunk, ami tovább lassítja az anyagcserét.
Ilyenkor sokan feladják és elkezdenek falni, de legalábbis többet enni, mint a koplalás alatt. Ekkor viszont a szervezet azonnali raktározásba kezd, ami az éhező üzemmód legnagyobb veszélye! Ugyanis hiába próbáljuk visszafogni magunkat, hirtelen visszaszedjük a korábban leadott kilókat, sőt a tapasztalatok alapján még többet, mint amennyivel belevágtunk a diétába!

 

 

A rossz diétának sokféle súlyos következménye lehet

 


Ha hosszú és komoly megszorításokkal járó diétát folytatunk, az energia-, a fehérje-, a vitamin és ásványi-anyag hiányos táplálkozásnak rendkívül sokféle súlyos következménye alakulhat ki, amely szinte minden szervet, életfunkciót érinthet. Jelentkezhet elhúzódó seb- és csonttörés-gyógyulás, csökkent immunvédekezés, zavart véralvadás és rendellenes anyagcsere folyamatok.
A szív működésében is zavar támad, amelynek eredményeként a szervekhez, szövetekhez, sejtekhez kevesebb oxigén kerül. A légzésfunkció is romlik, így a vér oxigéntartalma csökken. Mivel csökken a belek mozgékonysága is, ezért a táplálékok emésztése és feldolgozása sem zavartalan. Azonban a testi következmények mellett lelki és szellemi elváltozások is jelentkezhetnek, mint például a csökkent memória, lehangoltság és depresszió.

 

 

 

  Az elérhető megoldás
- Kizárólag egy megfelelően kialakított, nem szélsőséges táplálkozási rendszer és egy személyre szabott mozgásprogram hozhat egészséges, biztonságos és hosszú távú megoldást. – hangsúlyozza dr. Keresztényi Zoltán, az Oxygen Medical életmód felmérésének és programjainak egyik kidolgozója.
Ráadásul az egyéni életmód-programoknak figyelembe kell venniük a meglévő betegségeket – legyenek azok akár bármilyen jellegűek – hiszen a megalapozatlan változtatások veszélyesek lehetnek többek közt a magas vérnyomással élőknek, a cukorbetegeknek, a szív- és érrendszeri-, vagy mozgásszervi problémákkal küzdőknek. Vagyis a tartós, egészséges fogyás alapja egy megreformált és megfelelően beállított és követhető életmód.

Forrás: www.orvostkeresek.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Alvás

Az alvás   Az alvás nagyon fontos részét képezi az egészséges életmódnak, az... Tovább

Brittle diabetes

Labilis anyagcsereállapottal, állandó, váratlan vércukorszint emelkedésekkel és... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: egészséges életmód, bulvár, színes hír