Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Terhességi cukorbetegség: Mit kell pontosan tudni a terhességi cukorbetegségről? Hogyan kell kezelni a terhességi cukorbetegséget? Mitől alakul ki a terhességi cukorbetegség?

Diabetes Portál


Szerző: CZs


Mit kell tudni a terhességi cukorbetegségről?

Akár a várandósság előtt alakult ki cukorbetegséged, akár terhességi cukorbetegséggel (úgynevezett „gesztációs diabétesszel”) van dolgod, feladatod lényegében ugyan az: kordában kell tartanod vércukorszintedet. Ha odafigyelsz erre, akkor megakadályozhatod, hogy vércukorszinted túl magasra szökjön fel.

Terhességi cukorbetegség

Az ideális vércukorszint megtartása persze várandósság során sokkal nehezebb feladattá válhat, hiszen folyamatosan egyensúlyoznod kell a hiperglikémia (magas vércukorszint) és a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) között, hogy elkerülhesd ezek mellékhatásait. A magas vércukorszint fejfájást, kimerültséget, koncentrációzavart és homályos látást okozhat, míg az alacsony vércukorszint tünetei a reszketés, a szédülés, a zavarodottság, az émelygés a hányás és az ájulás lehetnek.

 

5 tipp a vércukorszint kezelésére terhesség alatt

Szerencsére a legtöbb nő, aki terhességi cukorbetegségen esik át, teljesen egészséges babáknak adhat életet. Ehhez azonban változtatnod kell életmódodon, hogy te magad is egészséges maradj a várandósság során, és természetesen hogy elkerüld azokat a problémákat, amik babádat érinthetik (pl. koraszülés, túlsúllyal születés, IRDS).

 

A terhességi cukorbetegség kezeléséhez fontos, hogy várandósságod során ésszerű, egészséges döntéseket hozz. Ez azt jelenti, hogy egészséges étrendet kell követned, rendszeresen kell könnyed testmozgást végezned és figyelned kell súlyod növekedésére. Mindezek mellett természetesen rendszeresen kell mérned vércukorszinted is, és törekedned kell arra, hogy a biztonságos tartományban maradjon (szükség esetén inzulin használatával).

 

Egészséges étrend a terhességi cukorbetegség alatt

Mivel a cukorbetegség (legyen az terhesség alatti, vagy azon kívüli) kezeléséhez elengedhetetlen egy megfelelő étrendet követni, jobban teszed, ha ezt nem magadtól állítod össze, különösen mivel babád egészsége is ezen múlik. Mindenképpen kérd egy egészségügyi szakember segítségét, aki egy kifejezetten rád szabott étrendet segít majd készíteni neked, számos fontos tényezőt figyelembe véve.

 

Például fontos odafigyelni a megfelelő szénhidrátmennyiségre, hogy szervezetednek elegendő energiát és glükózt biztosíts anélkül, hogy felborítanád vércukorszintedet. Nem kizárt, hogy számolnod kell majd a bevitt szénhidrátmennyiséget, és ez alapján kell összeállítanod étrendedet is, hogy elegendő gyümölcsöt, zöldséget, fehérjét, keményítőt, zsírt és tejet vigyél be szervezetedbe.

 

Mérsékelt testmozgás a terhességi cukorbetegség alatt

A mérsékelttestmozgás nem egyenlő a háztartási feladatokkal vagy a könnyed nyújtásokkal. Itt most a gyaloglásról, az úszásról, vagy a szülés előtti speciális aerobikról van szó. Az ilyesfajta mérsékelten megerőltető testmozgás segíthet a szervezetednek az inzulin szabályozásában, ami biztonságosabb vércukorszintet eredményez majd.

 

Természetesen nem szabad túlzásba sem esni, ugyanis a túl megerőltető mozgással ennek épp az ellenkezőjét érheted el.

 

Tartsd észben ezt: ha könnyedén tudsz beszélgetni, miközben az adott testmozgást végzed, és nem lihegsz fulladozva, akkor ez már elég megterhelő testmozgásnak számít. Ha ez nem megy, vagy levegő után kapkodsz, akkor vissza kell venned az intenzitásból. Akárcsak az étrendedet, a terhességi edzéstervedet is egy erre szakosodott egészségügyi szakemberrel ajánlott összeállítatnod.

 

Egy egészséges testsúly megőrzése a terhességi cukorbetegség alatt

Akár túlsúlyos vagy, akár egészséges a súlyod, a várandósság során fontos, hogy végig odafigyelj testsúlyodra. A fogantatás időpontjában mért testsúlyod és a magasságod alapján szülészorvos meg fogja tudni becsülni, hogy mennyi súlyt fogsz felszedni a terhesség előrehaladtával.

 

Erre remélhetőleg a szülészorvos is felhívja majd a figyelmedet, de inkább kétszer halld, mint egyszer sem: a várandósság alatt nagyon veszélyes lehet lefogyni. Ilyenkor természetes a súlygyarapodás, ezért semmiképpen ne kezdj el terhesen fogyókúrázni. Tartsd magad ahhoz a súlyhoz, amelyet a szakorvostól hallasz, és ahhoz az étrendhez is, amit szakértői segítséggel állítanak össze neked.

A vércukorszint rendszeres mérése a terhességi cukorbetegség alatt

Ahhoz, hogy vércukorszintedet megfelelően szabályozhasd, rendszeresen mérned kell azt. Ezt szakorvosod előírása szerint végezd – elképzelhető, hogy naponta öt alkalommal is tesztelned kell majd:
1.    Az éhgyomri vércukorszintet reggel, mielőtt reggeliznél
2.    1-2 órával a reggeli után
3.    1-2 órával az ebéd után
4.    1-2 órával a vacsora után
5.    Közvetlenül lefekvés előtt

 

Az eredmények alapján megállapíthatod, hogy a nap különböző szakaszaiban a megfelelő-e a vércukorszinted.

 

Érdemes folyamatosan vezetni egy naplót is vércukorszintedről illetve az adott nap elfogyasztott ételekről és elvégzett testmozgásról. Ez egy idő után segít majd rávilágítani arra, hogy a különböző ételek és mozgások hogyan befolyásolják vércukrodat, és hogy mikre kell odafigyelned, hogy a megfelelő értékekhez tarthasd magadat.

 

Inzulin használata a terhességi cukorbetegség alatt

Még ha mindent is a szakorvosi előírások szerint csinálsz, akkor is előfordulhat, hogy időnként szükséged lesz némi inzulinra a terhességed során, hogy kordában tarthasd vércukorszintedet. Ez nem jelenti azt, hogy babádban nagyobb eséllyel alakulnak majd ki szövődmények, csupán arról van szó, hogy lesz egy kis extra feladatod, hogy elkerüld vércukorszinted kilengéseit.

 

Ha inzulint ír fel neked, szakorvosod elmagyarázza majd, hogy hogyan, mikor és mekkora mennyiségben kell azt beadnod magadnak, ha vércukorszinted túl magasnak bizonyul. Ez például olyankor fordulhat elő, ha megbetegszel, vagy nagyon erős stressz ér. Fontos továbbá, hogy ismerd a hipoglikémia (alacsony vércukorszint) terhesség alatti tüneteit is. Ez ugyan ritkábban jelentkezik azoknál a nőknél, akik terhességi cukorbetegségen esnek át, az inzulin jelentősen megnövelheti az alacsony vércukorszint veszélyét.

 

Összességében az inzulin használatának célja az, hogy megfelelő szinten tartsd vércukrodat. A legtöbb nőnek naponta kétszer kell inzulint beadnia magának, de vannak, akinek három segít elérni az ideális vércukorszintet. Természetesen az adagolást mindig szakorvosod előírásai szerint végezd, és fordulj hozzá segítségért, ha bármilyen kérdésed van!




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Szürke hályog

A szemlencse veleszületett vagy szerzett elhomályosodása, mely teljes látásvesztéshez... Tovább

Vércukorszint-mérők

Az aktuális vércukorszint meghatározására szolgáló eszközök. Jelenleg a legtöbb... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, cukorbetegség megelőzése, terhességi cukorbetegség