Keljünk és nyugodjunk a nappal
Jó, ezt nem kell szó szerint venni, inkább csak amolyan iránymutatóként. Modern társadalmunkban, ahol az elektromos áram felhasználásával szinte sosincs teljesen sötét, ráadásul az esti és éjszakai műszakok ugyanolyan gyakorisággal fordulnak elő, mint a nappali, a testünk biológiai órája megkavarodik. Mivel az életritmusunk már nem a Naphoz van igazítva, tehát nem feltétlenül reggel kezdődik a nap és nem térünk nyugovóra, amikor a nappali állatok igen, az alvászavarok kialakulása egyre gyakoribb. Azonban, ha kényszerítjük magunkat, hogy reggel időben keljünk, este pedig ne éjfélkor, vagy még később feküdjünk, és ezt sikerül rendszeresíteni is, az sokat javíthat ezen a zavaron.
Rendszeres mozgás
A mindennapi mozgás egyébként is elengedhetetlen egy cukorbetegséggel élő ember esetében, hiszen a fizikai aktivitás segít kordában tartani a problémát. Ráadásul megvan az az előnye is, hogy elfáradunk közben, ami ugyancsak elősegíti a könnyebb elalvást, vagy akár mélyebb álmot is. Arra azonban figyelni kell, hogy – legyen szó bármilyen mozgásformáról – azt ne néhány órával elalvás előtt csináljuk, ugyanis akkor feldobódunk, ami viszont nehezíti az álomba szenderülést.
Csak reggel szabad olyasmit fogyasztani, ami éberebbé tesz
Gondolok itt a kávéra, energiaitalra, a valódi teákra, a kólára, és mindenre, amiben koffein, tein, vagy más olyan anyag van, ami élénkít. Persze, reggel sokunk rutinja egy finom kávé, hogy könnyebben induljon a nap, különösen, ha valaki nehezen ébred (én például 8-10 óra alvást követően is még nagyon álmos típus vagyok). De arra érdemes odafigyelni, hogy miután az óra elütötte a delet, már semmi ilyet ne vigyünk be a szervezetbe, mert este meglesz a böjtje. Ezek helyett fogyasszunk inkább gyümölcsteát, ami nem tartalmaz sem koffeint, sem teint, ellenben nagyon finom, az esti időszakban pedig olyan gyógynövényekből készült teákat, melyeknek nyugtató, alvást elősegítő hatása van (például citromfű, vagy kamilla).
Tanácsos kihagyni a sziesztát
Elismerem, jó dolog ebéd után egy-két órácskát szundítani teli hassal, de akik alvási nehézségekkel küzdenek esténként, jobban teszik, ha kihagyják. Ugyanis a délutáni szunyókálásnak köszönhetően csökken a mozgásigény, minek az az eredménye, hogy estére nem fáradunk el, ellenben viszonylag kipihentnek érezzünk magunkat a sziesztának köszönhetően.
Érdemes megszabadulni a túlsúlytól
Egyébként is, nem csak a jobb minőségű alvás reményében, hiszen rengeteg negatív hatása van a szervezetre a plusz kilóknak. De sokan, akik megszabadultak feleslegtől, azt is megállapították, hogy sokkal pihentetőbb éjszakák köszöntöttek rájuk.
Este már csak könnyű dolgokat fogyasszunk!
Nem csak a koffeines dolgokat kell elkerülni, de az esti nagy evéseket is, különösen a nehezebb ételek fogyasztását. Az éjszaka során a szervezet nyugalmi állapotban van, takarékon működik, ezért sokkal nehezebben bontja le a bekerült tápanyagokat. Ez nem csak ahhoz vezet, hogy nehezebbé válik az elalvás, de bizony gyakoriak lesznek a felébredések az éjszaka közepén mosdó látogatás céljából. Inkább kerüljük az esti nassolást, és aludjuk át az éjszakát!
Egyéb módszerek
Az eddigieken felül még más, természetes módszereket is bevethetünk, csak ki kell kísérletezni, kinél mi működik. Vannak, akik az esti sétára esküsznek, de meg lehet próbálni különböző jóga-, meditációs- és relaxációs gyakorlatokat is.