Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Mit lehet tenni az alvászavarok ellen?

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


Mit lehet tenni az alvászavarok ellen?

A cukorbetegség egyik gyakori velejárója az alvászavar. De mit lehet tenni, ha nem akarunk gyógyszereket, altatókat és nyugtatókat szedni, amelyek nem csak komoly függőséget okoznak, de bizony évekkel rövidítik meg az életet. Ebben a cikkben olyan praktikákról lehet olvasni, amelyek természetes módon segítik elő a nyugodtabb éjszakákat.

Alvászavarok esetén érdemes ezek kipróbálni

Keljünk és nyugodjunk a nappal

Jó, ezt nem kell szó szerint venni, inkább csak amolyan iránymutatóként. Modern társadalmunkban, ahol az elektromos áram felhasználásával szinte sosincs teljesen sötét, ráadásul az esti és éjszakai műszakok ugyanolyan gyakorisággal fordulnak elő, mint a nappali, a testünk biológiai órája megkavarodik. Mivel az életritmusunk már nem a Naphoz van igazítva, tehát nem feltétlenül reggel kezdődik a nap és nem térünk nyugovóra, amikor a nappali állatok igen, az alvászavarok kialakulása egyre gyakoribb. Azonban, ha kényszerítjük magunkat, hogy reggel időben keljünk, este pedig ne éjfélkor, vagy még később feküdjünk, és ezt sikerül rendszeresíteni is, az sokat javíthat ezen a zavaron.

Rendszeres mozgás

A mindennapi mozgás egyébként is elengedhetetlen egy cukorbetegséggel élő ember esetében, hiszen a fizikai aktivitás segít kordában tartani a problémát. Ráadásul megvan az az előnye is, hogy elfáradunk közben, ami ugyancsak elősegíti a könnyebb elalvást, vagy akár mélyebb álmot is. Arra azonban figyelni kell, hogy – legyen szó bármilyen mozgásformáról – azt ne néhány órával elalvás előtt csináljuk, ugyanis akkor feldobódunk, ami viszont nehezíti az álomba szenderülést.

Csak reggel szabad olyasmit fogyasztani, ami éberebbé tesz

Gondolok itt a kávéra, energiaitalra, a valódi teákra, a kólára, és mindenre, amiben koffein, tein, vagy más olyan anyag van, ami élénkít. Persze, reggel sokunk rutinja egy finom kávé, hogy könnyebben induljon a nap, különösen, ha valaki nehezen ébred (én például 8-10 óra alvást követően is még nagyon álmos típus vagyok). De arra érdemes odafigyelni, hogy miután az óra elütötte a delet, már semmi ilyet ne vigyünk be a szervezetbe, mert este meglesz a böjtje. Ezek helyett fogyasszunk inkább gyümölcsteát, ami nem tartalmaz sem koffeint, sem teint, ellenben nagyon finom, az esti időszakban pedig olyan gyógynövényekből készült teákat, melyeknek nyugtató, alvást elősegítő hatása van (például citromfű, vagy kamilla).

Tanácsos kihagyni a sziesztát

Elismerem, jó dolog ebéd után egy-két órácskát szundítani teli hassal, de akik alvási nehézségekkel küzdenek esténként, jobban teszik, ha kihagyják. Ugyanis a délutáni szunyókálásnak köszönhetően csökken a mozgásigény, minek az az eredménye, hogy estére nem fáradunk el, ellenben viszonylag kipihentnek érezzünk magunkat a sziesztának köszönhetően. 

Érdemes megszabadulni a túlsúlytól

Egyébként is, nem csak a jobb minőségű alvás reményében, hiszen rengeteg negatív hatása van a szervezetre a plusz kilóknak. De sokan, akik megszabadultak feleslegtől, azt is megállapították, hogy sokkal pihentetőbb éjszakák köszöntöttek rájuk.

Este már csak könnyű dolgokat fogyasszunk!

Nem csak a koffeines dolgokat kell elkerülni, de az esti nagy evéseket is, különösen a nehezebb ételek fogyasztását. Az éjszaka során a szervezet nyugalmi állapotban van, takarékon működik, ezért sokkal nehezebben bontja le a bekerült tápanyagokat. Ez nem csak ahhoz vezet, hogy nehezebbé válik az elalvás, de bizony gyakoriak lesznek a felébredések az éjszaka közepén mosdó látogatás céljából. Inkább kerüljük az esti nassolást, és aludjuk át az éjszakát!

Egyéb módszerek

Az eddigieken felül még más, természetes módszereket is bevethetünk, csak ki kell kísérletezni, kinél mi működik. Vannak, akik az esti sétára esküsznek, de meg lehet próbálni különböző jóga-, meditációs- és relaxációs gyakorlatokat is.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

ICA (islet-cell antibody)

Szigetsejt-ellenes antitestek, amelyek frissen felfedezett 1-es típusú diabéteszeseknél... Tovább

Fehérje

A fehérjék az aminosavak különböző kombinációi. A fehérje nem energiaforrás, hanem a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: bulvár, színes hír