„Eredményeink azt mutatják, hogy a reggelire elfogyasztott menüben, függetlenül a benne lévő kalóriák mennyiségétől, kétszer annyira magas az étrend által indukált hőgenezis, mintha ugyanazt a menüt vacsorára fogyasztanánk” – állítja a tanulmány egyik írója, Julianne Richter (MSc, PhD, a németországi Lübecki Egyetem munkatársa). – „Ez a megállapítás minden ember számára jelentős, mivel megerősíti, hogy elegendő lehet a reggeli elfogyasztása.”
A kutatók háromnapos laboratóriumi vizsgálatot végeztek 16 férfi közreműködésével, akik alacsony kalóriatartalmú reggelit és magas kalóriatartalmú vacsorát fogyasztottak, majd a második fordulóban ezt fordítva. Azt találták, hogy ugyanakkora kalóriafogyasztás a reggeli esetében 2,5-szer magasabb diéta indukálta termogenezist (DIT) okoz, mint a vacsoránál, akár magas, akár alacsony kalóriatartalmú az esti menü. A reggeli után az étkezés által kiváltott vércukorszint és inzulinkoncentráció növekedése csökkent a vacsoráéhoz képest. Az eredmények azt mutatják, hogy az alacsony kalóriatartalmú reggelit követően megnő az étvágy, különösen az édességek irányába.
Richter továbbá azt is elmondta: „Javasoljuk, hogy elhízott betegek és az egészséges emberek egyaránt ne a bőséges vacsorát, hanem a nagy volumenű reggelit részesítsék előnyben, így csökkentve a testsúlyukat, ezáltal megakadályozzák ugyanis az anyagcsere-betegségeket.”
A tanulmány további szerzői: Nina Herzog, Simon Janka, Thalke Baumann, Alina Kistenmacher és Kerstin M. Oltmanns, mind a Lübecki Egyetem munkatársai.
A tanulmányt a Német Kutatási Alapítvány támogatta.