Miért is fontos a mozgás egy cukorbetegnek?
Természetesen a cukorbetegség nem gyógyítható sportolással, azonban az egyensúly kialakításában és megtartásában a mindennapi életben bizony elengedhetetlen. Hiszen mozgással lehet a szervezet anyagcsere állapotát normalizálni, kiegyenlíteni a cukoranyagcserét, és természetesen a normál testsúly elérését és megtartását is aktivitással lehet véghezvinni, így megelőzve a szövődmények kialakulását.
1-es típusú cukorbeteg esetében kutatások azt találták, hogy a heti több edzést folytató személyeknél jelentősen csökkent az inzulinigény, és ritkábban fordult elő az anyagcsere kisiklása. Mivel a mozgás nagymértékben befolyásolja a vércukorszintet, ezért a sportolás minden részét (időpontját, hosszát, intenzitását, magának a mozgásformának a kiválasztását) nagy odafigyeléssel kell megtervezni, hogy ne veszélyeztesse a beteget. A túlságosan nagy igénybevételt megkívánó edzések következtében felléphet hipoglikémia, ezért szakértők bevonásával kell összeállítani az edzéstervet.
A 2-es típusú cukorbetegség egyik legjelentősebb velejárója az elhízás és az anyagcsere egyensúlyának felborulása. Ezeknél a betegeknél úgynevezett inzulinrezisztencia áll fenn, tehát a sejteknek rendelkezésére áll inzulin (még ha termelődése rendszerint csökken is), de a szervezetük nem képes azt hasznosítani. Ezt az inzulinrezisztenciát a testsúly csökkentésével lehet mérsékelni, amelynek a legkézenfekvőbb módszere a testmozgás. Ráadásul a rendszeres sportolás a vérzsírok szintjét is szabályozza.
Milyen mozgásformát érdemes választani?
Az, hogy milyen típusú mozgásforma a legideálisabb, mindig a betegtől függ, és mindig szakértő bevonásával kell kitalálni (nem csak a mozgásformát, de az edzés gyakoriságát, intenzitását is). Nyilván, aki egész életében sportos életmódot folytatott, annak egész más edzésforma lesz a megfelelő, mint annak, aki ezidáig legfeljebb nézni szerette a sportot.
Sokat számít az is, hogy milyen foglalkozást űz, hogyan állnak össze a mindennapjai. Ugyanis hiába ül valaki az irodájában napi 8-10 órát, egyáltalán nem biztos, hogy a munkaidő végeztével még lesz ereje (vagy ideje, vagy épp kedve) a kötelező edzéshez. Nem beszélve arról, hogy egyes munkák olyan szellemi igénybevételt követelnek, amelyek jobban lefárasztják az embert, mintha raktárban pakolna egész nap.
Az sem törvényszerű, hogy addig kell edzeni, amíg össze nem esik az ember. A túlhajszolásnak a világon semmi értelme nincs. Vagy olyan mozgásformát kell keresni, ami boldoggá tesz, élvezettel tölt el, ha pedig nem igazán van ilyen, mert valaki nem a sport szerelmese, de tisztában van azzal, hogy a testnek igenis szüksége van ilyen fajta kihívásra is, annak az otthoni edzés lehet a tökéletes választás (egyébként olyanoknak is, akiket feszélyez mások jelenléte, nem szeretik, ha nézik őket miközben sportolnak).
Mi kell az otthoni edzéshez?
Mielőtt bárki is önkényesen belevágna az otthoni edzésbe, fontos, hogy egy szakértővel konzultáljon, hogy az ő állapotában és szintjén mit ajánlott csinálnia. Kezdetben a torna is elég lehet, aztán az idő előrehaladtával érdemes lehet különböző fitness eszközöket is használni. Ezeket számos helyről be lehet szerezni, hiszen rengeteg sportüzlet és webáruház foglalkozik a forgalmazásukkal.
Azonban fontos, hogy jó minőségű eszközöket használjunk, ahogy főzésnél is fontos a jó alapanyagok beszerzése. A capetansport.hu egy megbízható webáruház, magas minőségű eszközökkel és gyors kiszállítási idővel. Ez a fitness eszköz webáruház termékek széles kínálatát vonultatja fel, ezáltal bárminemű edzsésmódhoz találni hozzá segédeszközöket. Épp ezért, amennyiben az otthoni edzéshez nívós kellékek beszerzését fontolgatja valaki, érdemes lehet körülnézni itt, hiszen a kvalitás függvényében jó árakon kínálják a termékeiket.