Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése.
Április 1-től nincs vizitdíj és kórházi napidíj, a tandíjat pedig be sem vezetik
Az Országgyűlés hétfőn 199 igen, 1 nem szavazattal, 149 tartózkodás mellett elfogadta a népszavazáson hozott döntések végrehajtásáról a kormány által előterjesztett törvényjavaslatot. Ennek alapján a vizitdíj és a kórházi napidíj április 1-től megszűnik, a tandíjat pedig be sem vezetik. A parlament ezt követően 159 igen, 188 nem és 2 tartózkodás mellett elutasította a Fidesz törvényjavaslatát a március 9-i népszavazás eredményéből következő változtatásokról, a kieső bevételek pótlásáról. A Fidesz javaslata a kieső bevételek helyébe a pénznyerő automaták adóiból befolyó összeget helyezte volna, illetve a költségvetési törvényből csoportosított volna át összegeket e célra.
Miből pótolják a kieső bevételeket?
A kérdés tehát az, pótolják-e, és ha igen, miből a felnőtt háziorvosoknál áprilistól kieső havi 100-200 ezer forintot. A kormány kinyilvánította, hogy a díjakat nem kívánja kompenzálni, a költségvetésben pedig erre nincsenek források. Horváth Ágnes egészségügyi miniszter kedden találkozik az egészségügyben érdekelt kamarákkal és szervezetekkel - írja az Index. A miniszter azt várja, hogy a tárgyalópartnerek, különösen az orvosi kamara nevezze meg a tb-költségvetésben azt a forrást, amelyet a díjak pótlására lehet fordítani (ez azt jelentené, hogy valamely más területről kellene elvonni pénzt). A tárca arra is választ vár, hogyan lehet kezelni a rendelők és az ügyeletek újra növekvő forgalma miatt várható magasabb tb-kiadásokat. A kormány várhatóan április 30-ig dolgozza ki a háziorvosok és a szakellátók új finanszírozási rendszerét. A tárca tervei szerint "nem csupán többletpénzt" kapnának az ellátók, hanem valamilyen szakmai eredményhez kötnék a finanszírozást.
Vizitdíj előtti finanszírozás?
Az Index információi szerint a kormány jelenleg legfeljebb a vizitdíj bevezetése előtti helyzethez hasonló finanszírozási feltételekhez való visszatérést támogatja. A háziorvosok így a jövőben legfeljebb havi 30-35 ezer forintot kaphatnak majd, de a pénz folyósításának körülményei (pályázat, egyéb juttatás, minőségi mutatókhoz kötött folyósítás) még nem tisztázottak. A háziorvosok a vizitdíj bevezetéséig eszköz és ingatlantámogatás címén havi 20-75 ezer forintnyi összeget kaphattak, de sok orvos ezt nem vette igénybe. A vizitdíj bevezetésekor ezt eltörölték, a díjból ugyanis magasabb összeg folyt be a praxisokhoz (átlagosan havi 180 ezer forint).
Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt
Forrás: vb.hu