A kutatások szerint: Magyarországon nem készülnek elegen a nyugdíjas korra tudatosan!
Gondold végig: Te hogy vélekedsz a nyugdíjas korodról?
Egy, a tematikában végzett kutatás azt mutatja, hogy bár az emberek többsége – főként a 40-es korosztályból – az időst kort a szabadsággal és a pihenéssel azonosítják, habár tisztában vannak vele nagyrészt, hogy a kilátások aggasztóak. Mégis, az alkalmazottak két harmada pozitívan gondol a jövőre! Természetesen ezt is lehet tovább árnyalni, hiszen bár valóban ilyen arányban vannak az optimisták, mégis, hazánkban a megkérdezettek csupán 9%-ka gondolja teljes mértékben úgy, hogy kényelmesen tudja majd békés éveit eltölteni…
Ennél még sokkal aggasztóbb a helyzet, ha azt is figyelembe vesszük, hogy hogy készülünk manapság a nyugdíjas korra… Neked van terved?
Számold ki, milyen nyugdíjra számíthatsz!
Ess neki kicsit az internetnek, és lapozz fel olyan oldalakat, ahol lehetőséged van kiszámolni, mekkora nyugdíjra várhatsz idős korodra. Tudtad, hogy hazánkban az emberek nagy része csupán 50-100 ezer forint között kalkulálhat? Egy fiatal évei óta minimálbéren dolgozó idős úr például csak 50 000 Forintra jogosult…
A témával kapcsolatban nagyon sok minden eszünkbe jut… A politizálás helyett azonban nézzük a valódi tényeket, azaz hogy miért vált ilyen égető kérdéssé a megtakarítás?
A válasz: öregedő társadalom!
A fenti kép jól mutatja a probléma forrását, amelynek jobban utánanézve számszerű bizonyítékokat is találhatsz bárhol az interneten.
Mi is tehát az öregedő társadalom? Egyrészt, ahogy a nevéből is látszik azt jelenti ez a fogalom, hogy társadalmunkban egyre nagyobb arányban található meg az idős, nyugdíjas korosztály. Ahogy a fenti ábrán láthatod: míg 1980-ban 4 aktív kereső emberre 2 nyugdíjas „jutott”, úgy ez az arány rohamosan romlik, és 2050-re várhatóan 4:6-hoz lesz. De már most is, napjainkban is égető probléma ez, hiszen jelenleg is több a nyugdíjas személy, mint az aktív pénzkereső.
A nyugdíjfelkészültség
A kis kitérő után térünk tehát vissza az eredeti témakörhöz: a felkészültséghez. Ezek után szerintem már nem kell sokat győzködnöm téged sem, hogy bizony nyugdíjas éveidre is a saját lábadon kell megállnod majd, hiszen aligha tudsz majd megélni abból az összegből, amelyet kapni fogsz.
De hogyan készülünk a nyugdíjra? Az Aegon által végzett felmérés alapján hazánk ebből a szempontból igen csak lemaradt. A fenti ábrán láthatod, hogy a Nyugdíjfelkészültségi kutatás eredményében hátul kullogunk: csupán 4,9 pontot kapott hazánk. Ez azt jelenti, hogy a legtöbben nem, vagy rosszul készülnek fel időskorukra!
A megoldás: pénzügyi tervezés, megtakarítások!
A rugalmas nyugdíjba vonulással talán már mindannyian számolunk, amely azt jelenti, hogy tisztában vagyunk vele, hogy a korhatár betöltése után is érdemes lesz még a munkaerő-piacon maradnunk. Ez azonban korántsem végleges megoldás, hiszen akkor még nem készültünk fel az esetleges betegségekre, a gyengeségre, vagy a vészhelyzetekre.
A nyugdíjas évekre való készülődéshez sajnos a malacpersely nagyon kevés, hiszen ezek az úgynevezett „likvid” megtakarítások, amely folyékonyat jelent, valóban könnyen kifolynak kezünk közül, és pár éven belül hoppon maradhatunk.
A megoldás egy valódi pénzügyi stratégia, amelynek keretén belül gyűjthetjük megtakarításainkat…
Természetesen joggal teszed fel azt a felháborodott kérdést, hogy mégis miből tegyél félre, és hogyan?!
A probléma megoldása nem ennyire egyszerű, hiszen mind az állam, mind a munkaadók is szerepet kapnak a fizetések egyensúlyba hozatalával és az adórendszer módosításával… de cikkünk nem ezzel foglalkozik. Számunkra sokkal fontosabb, hogy Te mit tehetsz a békés nyugdíjkorod érdekében?
Az egyetlen megoldás pedig a rendszeres, folyamatos megtakarítás! Ebben a kérdésben, a miértekben és hogyanokban is szívből tudom ajánlani a Pénznevelde tanácsadó irodát, akik neked is segíthetnek a legjobb döntéseket meghozni, és eligazodni abban a káoszban, amelyet a rengeteg féle-fajta nyugdíj megtakarítási lehetőség okozhat.
Kattints az alábbi képre, vagy hívd a 20/333-3071-as telefonszámot bizalommal!