Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Mit kell tenni, ha cukros vagyok, milyen kezelés, diéta szükséges, hogyan kell ezentúl élnem?

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


Egy orvos véleménye - Most lettem cukorbeteg, mi lesz velem?

Cukorbeteg lettem mi lesz velem? Első tanácsok kezdő cukorbetegeknek: A 2-es típusú cukorbetegség kezelésnek módját a betegség előrehaladottsága határozza meg. Mindenképpen az az alapvető cél, hogy ismét egyensúlyba kerüljön a szervezet inzulin igénye a még működő saját  inzulin-termelésével.

Küzdj a cukorbetegség ellen!


1. Diéta és a  cukorbetegség

 

Naponta többször egyen keveset!


Ha megfelelően elosztjuk a nap folyamán a bevitt szénhidrátokat (egyszerű és összetett cukrokat) és egyszerre nagyobb mennyiségű szénhidrát bevitelétől tartózkodunk, a rendelkezésre álló inzulintermelő kapacitás elegendő lehet a kisebb vércukor emelő hatás kivédésére. Az étkezések során bevitt nagyobb mennyiségű rost (zöldség, saláta, teljes kiőrlésű gabonafélék), képes a cukrok felszívódását jelentősen lassítani, így a vércukor szint emelkedést mérsékelni.

 

Túlsúly esetén fontos mielőbb lefogyni!

 

A fogyás során a zsírszövet mennyisége csökken, így a működtetéséhez, vezérléséhez szükséges inzulin mennyiség is megtakarítható.

 

Az étkezésben a mennyiség és a minőség összhangjára figyeljen!

 

Figyeljen arra, hogy jó minőségű ételeket válasszon. A teljes kiőrlésű pékáruk, nemcsak egészségesebbek, de kevesebb fogyasztása is elegendő ahhoz, hogy jóllakottnak érezze magát.

 

2. Mozgás, mozgás, mozgás!

 

  • Vizsgálatokkal bizonyították, hogy a rendszeresen végzett testmozgás már 2-3 héten belül jelentős javulást idéz elő az inzulinérzékenységben.
  • Rendszeres napi 30-60 perces testmozgás csodákat művel a testével. Ha eddig nem mozgott, nagyon fontos a fokozatosság. Kezdje 5-10 perccel, majd minden nap mozogjon 5 perccel többet, amíg el nem éri a 30 percet. 
  • Minden lehetőséget ragadjon meg a mozgásra! Szálljon le a buszról egy megállóval korábban, lift helyett használja a lépcsőt, vigye a kutyát minden nap egyel többször sétálni!

 

3. Figyeljen a szemére!

  • Rendszeresen ellenőrizze a vércukorszintjét (reggel éhgyomorra és evés után is!)
  • Járjon rendszeresen szemészhez!
  • A szem az érrendszer tükre, itt a legkönnyebb elcsípni a súlyos szövődményekhez vezető károsodást. 1-es típusú diabétesz betegeknél 15 év után kb. 90%-ban, 2-es típusú diabeteszben 25%-ban jelentkezik a diabéteszes retinopátia (a retina megbetegedése). Európában a szerzett vakságok 30%-a diabétesz következtében történik.

 

4. Figyeljen a lábára!

 

Mindig kényelmes, jól szellőző lábbelit hordjon. Ápolja gondosan a lábát, naponta ellenőrizze.


Diabéteszes láb szindróma a cukorbetegség "komplex szövődmény"-e. Az érző idegek károsodása miatt csökken a fájdalomérzés, aminek következtében akár napokon-heteken át észrevétlenül maradhatnak a különféle eredetű sérülések. A mozgató idegek károsodása a láb izmainak sorvadását okozza. A lábfej eldeformálódhat, mely a sérülések fellépését tovább segíti (cipő könnyebben feltöri). A bőr kiszárad, sérülékennyé válik, a sarkak berepedhetnek. A talpon szövetelhalás keletkezhet, melyen fekély képződhet és ennek elfertőződése egy vagy több lábujj elhalásához vezethet, ami az ujjak vagy a láb amputációját tehetik szükségessé.

 

5.  Figyeljen a veséjére

 

  • Rendszeres veseműködési kontroll (vérből)
  • Rendszeres vizelet ellenőrzés
  • Nemcsak a szem, a vese erei károsodnak. A vese károsodásása akár odáig is fokozódhat, hogy művesekezelésre is szükség lehet.

 

6. Védje az ereit!

Évente legalább 2 alkalommal méressen HbA1c szintet – átlagos vércukorszint. Amennyiben ez az értéke 6,5% fölé kerül, valamit másképp kell csinálnia! Érdemes átgondolnia, mindent megtett-e az életmódja egészségesebbé tételével kapcsolatban, és beszéljen kezelőorvosával- lehet, hogy új gyógyszer-kombinációra kell váltania.

  • Ügyeljen a vérnyomására! (130/80 alatt) 
  • Ügyeljen a koleszterinszintjére! (4.5 alatt) 
  • Ha még dohányzik, már ma tegye le!


7. Amennyiben az életmódváltás nem vezet eredményre az kezelőorvos gyógyszeres kezelést fog javasolni.

 

A szulfonilurák

 

Egyik legrégebbi gyógyszercsoport a szulfoniluráké, a hasnyálmirigy inzulin termelését képesek serkenteni, így növelni a rendelkezésre álló inzulin mennyiségét.

A csoport újabban kiegészült rövidebb hatástartamú készítményekkel melyek kevésbé elnyújtott hatásúak, így alakalmasak csak az étkezés okozta vércukorszint emelkedés ellensúlyozására. Rendkívül hatékony módszerről van szó, de ne feledjük: az inzulintermelés csökkenése éppen a fokozott inzulin igény miatti hasnyálmirigy túlterhelés és béta sejt pusztulás eredménye. A hasnyálmirigy funkciójának romlása miatt néhány év szulfanilurea kezelés után a beteg már nem kerülheti el az inzulinkezelést.

 

A metformin

 

A gyógyszeres kelléktár újabb darabjai merőben más megközelítéssel kezelik a problémát. A betegséget a fennálló inzulinrezisztencia okozza, ennek megszüntetése megoldást jelenthet. Erre is van mód. Korábban már évtizedes tapasztalat halmozódott fel a metforminnal, mely döntően a máj, kisebb mértékben az izomzat inzulin érzékenységét képes helyreállítani.

 

A glitazon

 

Néhány évvel ezelőtt egy újabb ígéretes gyógyszerrel egészült ki a terápiás fegyvertár. A glitazonok elsősorban a zsírszövetben állítják helyre az inzulin érzékenységet, így jól kombinálhatók a metforminnal. A javuló inzulin érzékenység miatt kevesebb inzulin elegendő a vércukor szint helyben tartásához. A szervezet ezért csökkenteni fogja az inzulin termelést, megőrizve az inzulin termelő kapacitásokat. 
Ez az, ami miatt jelenleg az inzulin érzékenységet helyreállító gyógyszerek a nem inzulinfüggő cukorbetegség "alapgyógyszerei". A betegség korai szakaszában kell kapja a cukorbeteg, így jóval később lesz szüksége injekciós inzulin használatára.

 

Prandiális glukózregulátor

 

Prandiális glukózregulátorral mód van a tápcsatornába került összetett cukrok lebontásának fékezésére, ezzel megakadályozható a cukrok gyors felszívódása, így a nagyfokú vércukor szint emelkedés. A gyógyszer kellemetlen hatása a cukor fogyasztása után bekövetkező hasmenés. Ezen kívül, pedig nyilvánvaló, hogy magas éhgyomri vércukor esetén ezen gyógyszerek jelentősége már csekélyebb.


8. Ha a gyógyszeres kezelés nem elegendő...


Amennyiben a gyógyszeres kezelés az inzulintermelő kapacitás teljes kimerülése miatt már képtelen a szervezet vércukor háztartásának kontrollálására, csak a hiányzó inzulin pótlása segíthet, inzulin injekció formájában.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Kódolás

A különböző szériákban gyártott tesztcsíkok kémiai összetételében minimális... Tovább

Inhalációs inzulinkezelés

Kísérleti stádiumban lévőmódszerekkel az oldott vagy porított inzulinkészítmények... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, 3-as típusú cukorbetegség, bulvár, színes hír, egészséges életmód