De mi is a pattanás?
A pattanás (akne) kialakulásáról főleg a faggyúmirigyek tehetnek. Amikor beköszönt a kamaszkor, a hormonok az összes többi testrészünkhöz hasonlóan a faggyúmirigyeket is stimulálják. A faggyúmirigyek a serkentés hatására több faggyút termelnek. A legtöbb faggyúmirigy az arcon, a vállon, a mellkason és a háton található. Pattanás akkor alakul ki, amikor a felesleges faggyú (sebum) és az elhalt bőrsejtek a bőr pórusaiba ragadnak. Ráadásul a bőrön élő egy bizonyos baktérium (Propionibacterium acnes) lakomát rendez ebből a faggyúból. Amikor a P. acnes lebontja a faggyút, olyan mellékterméket hoz létre, amely gyulladást okoz. Az orvosok úgy kezelik a pattanásokat, hogy bizonyos készítményekkel elpusztítják a baktériumot és elvékonyítják a bőrt, hogy eltüntessék a mitesszereket, és megakadályozzák kialakulásukat.
Hasznos tanácsok pattanás ellen
Mossunk arcot naponta egyszer vagy kétszer kímélő szappannal és vízzel. Ne nyomjuk ki a pattanásokat! Lehet, hogy sikerül telefröcskölni gennyel az egész tükröt, de a pattanás a bőrfelszín alatt is kipattan, ami még nagyobb és csúnyább csomót eredményez. A hiedelmekkel ellentétben, a zsíros ételek fogyasztása nem súlyosbítja a pattanásokat. A mitesszereket nem szennyeződés okozza. Kialakulását a bőr pórusaiba ragadt faggyú, fekete pigment (melanin) és elhalt bőrsejtek okozzák.
A pattanások elleni gyógyszerek hajlamosabbá tesznek a leégésre. Ilyenkor minden esetben használjunk napvédő krémet, amikor a szabadba megyünk. A pattanások kezelésére szolgáló krémek hatásához három-négy hétre is szükség lehet, és minden nap használni kell az ilyen készítményeket.
Még néhány praktikus tanács pattanás ellen
Ne engedjük, hogy a haj az arcba lógjon. Óvjuk a bőrünket az erős hidegtől, melegtől, a tűző napsütéstől.
Csalódást kell okoznunk annak, aki abban reménykedett, hogy ha beszünteti a csokievést és lemond a sós mogyoróról, eltűnnek a pattanásai. Nincs rá bizonyíték, hogy bizonyos ételek kihoznák a pattanásokat, ha csak nem valami ételallergiáról vagy gombás fertőzésről van szó. Ez esetben viszont a kezelés is más. A napfény és friss levegő kedvezően hat a pattanásokra, mert a mérsékelt napfény visszaszorítja a faggyútermelést - mondják sokan. Nos, ez is inkább csak fél igazság. Ha ugyanis eleget sétálnánk nappal a friss levegőn, akkor ez elég is volna. Bőrünket kifejezetten napoztatni vagy szoláriumoztatni nem szükséges, sőt káros is lehet. A napfény csökkenti ugyan a faggyútermelést, de később, pl. ősszel a tünetek kiújulnak.
Nem kizárt, hogy a pattanás néhány nap alatt magától elmúlik, de ha nem, akkor érdemes kezelésbe venni.
Forrás: Medipress