A PCOS kezelése
Végleges megoldás nincs, de a tünetek tartós kezeléssel visszaszoríthatók. A kezelést a tünetek visszafejlődése után sem szabad elhagyni, mert kiújulnak. Spontán visszafejlődésre sem számíthatunk. A hosszú időre tervezett kezelés a késői következmények megelőzését is célozza. A módszerek fejlődnek, pesszimizmusra nincs ok.
A kezelésnek van egy mindenki számára javasolt része, ezt nevezzük alapkezelésnek, amit olykor, egyénenként mérlegelve más módszerekkel kiegészítünk. Az alapkezelés az inzulin rezisztencia visszaszorítására szolgál. Ennek három összetevőjéből kettő életmódi változtatásokat jelent, s csak a harmadik a gyógyszeres kezelés.
1. Diéta. Az inzulin-szint kiugrások elkerülése, az emelkedett inzulin-szint csökkentése, túlsúlyosakon egyúttal a testsúly normalizálása a cél. Olyan, mint amit a cukorbetegek is alkalmaznak: az értrendből ki kell iktatni a cukrot, a cukros ételeket, továbbá csökkenteni kell a vércukorszintet gyorsan és magasra emelő un. magas glikémiás indexű ételek bevitelét. Napjában többször, de egyszerre csak keveset szabad enni.
Túlsúlyosakon ehhez még a napi étkezés össz-energiatartalmának (kalóriatartalmának) lényeges csökkentésével elért fogyás (a testsúly normalizálása) is szükséges. Az étkezésben tehát a növényi eredetű anyagok (saláta, főzelékfélék, gyümölcsök) fogyasztását kell előtérbe helyezni, mindenképpen csökkenteni kell az étkezés zsiradéktartalmát. Kerülni kell az üdítőket, gyümölcsleveket is beleértve (a gyümölcsöt természetes formában kell fogyasztani), ivásra legjobb az ivóvíz, mely nem tartalmaz sem cukrot, sem felesleges kalóriákat, sem ismeretlen adalékanyagokat.
2. A testmozgás, fizikai aktivitás fokozása. A rendszeres testmozgás, testgyakorlás részben elégeti a felesleges kalóriákat és egyben javítja az inzulin-érzékenységet. A lényeg a rendszeresség. Sok séta, futás, úszás, torna, labdajátékok – kinek-kinek elérhetősége és kedve szerint, olyasmi, amit naponta és szívesen tud csinálni, mert különben a lelkesedés nem lesz tartós. Minden alkalmat meg kell ragadni a testmozgásra: autó helyett gyaloglás, lift helyett lépcsőzés.
3. Gyógyszeres kezelés. Az életmódi változtatások önmagukban általában nem elegendők a PCOS tüneteinek visszafejlesztéséhez. Világszerte a legmegfelelőbbnek, PCOS-ben az elsőként választandó gyógyszernek egy régen ismert, de korábban csak cukorbetegségben alkalmazott és olcsó gyógyszert tartanak, ez a metformin. Szokásos napi dózisa PCOS-ben normál testsúly esetén 3 x 500 vagy 2 x 850 mg, túlsúlyosakon 3 x 850 mg.
Kis dózissal kell kezdeni (vacsora után fél vagy egy tabletta), és csak napok után emelni a dózist, nehogy az esetleges kellemetlenségek elvegyék a beteg kedvét. A kezelés megkezdésekor ugyanis egyes betegeken esetleg szédülés, haspuffadás, hasi fájdalom, vizes hasmenés tapasztalható, mely az alkalmazott adag folytatása mellett általában megszűnik, és akkor érdemes az adag további emelését megkezdeni. A teljes dózis elérését tehát nem szabad siettetni.
A felsorolt mellékhatások sem jelentenek többet kellemetlenségnél. Szedését PCOS-ben már a serdülőkortól meg lehet kezdeni. Csak súlyos máj, vese vagy szívelégtelenségben nem szabad alkalmazni, altatásos műtétek vagy kontrasztanyagos röntgenvizsgálat végzése esetén néhány napra kihagyandó. Nem menstruáló nőn a kezelést (negatív terhességi teszt után) megvonásos vérzés gyógyszeres kiváltásával egyidőben célszerű indítani. Kiegészítő kezelésre csak azok szorulnak, akiknél a hármas alapkezelés ellenére egyes tünetek továbbra is fennmaradnak vagy nem szűnnek meg a kívánt mértékben, vagy ha a nő nem kíván teherbe esni.
A hármas alapkezelés tartós folytatása mellett a PCOS tünetei visszaszorulnak. Csökken a bőr zsírossága, elmaradnak a pattanások, csökken a szőrösödés, a betegek legnagyobb részében szabályossá válik a havivérzés, akár már a kezelés megkezdésétől nő a spontán teherbeesés valószínűsége, terhességi alkalmazása során lecsökken az abortuszok előfordulása, véd a terhességi cukorbaj és egyéb, későterhességi bonyodalmak ellen.