Dr. Noriko Kagawa kutató az alábbiakat adta tovább a római szakértőknek: "A termékenységmegőrző eljárás egérkísérletben tapasztalt, teljesen váratlan előnyök arra utalnak, hogy a nők általános élettartamát meg lehetne hosszabbítani egy hasonló módszerrel."
Végeztek már hasonló átültetéseket, de általában a beteg saját petefészkét vették ki, majd ültették vissza, hogy a daganatkezelések során megőrizhessék a termékenységüket. Sikerült is teherbe esniük, négy esetben pedig a beteg szövettanilag kompatibilis szervet kapott, például az ikertestvérétől. Eddig azonban arra nem volt bizonyíték, hogy ez meghosszabbítaná az életet. Dr Kagawa, a tokiói Kato Női Klinikáról elmondta: "Azoknak a nőknek, akiknek fiatalon kivették és lefagyasztották a petefészkét, visszaültethetik azt egy későbbi életkorban. Általános esetben ezt egyszerűen azért tesszük, hogy megőrizzük a termékenységüket, vagy meghosszabbítsuk a reproduktív korszakukat. Az egérkísérletek azonban arra utalnak, hogy ez javíthat az általános élettartamon is."
Stuart Lavery nőgyógyász konzultáló orvos a tanulmányt "nagyon érdekesnek" találta, de aggasztja, hogy a kutatók nem tudták megmagyarázni, miért nőtt meg az élettartam. Így nyilatkozott a Metronak: "Túl korai lenne kijelenteni, hogy ez reményt adhat a nőknek a hosszabb életre. Sokkal több kutatásra van szükség, hogy kiderüljön, van-e lehetőség a terápiás alkalmazásra."
Dr. Allan Pacey, a Brit Termékenységi Társaságtól elmondta, hogy a tanulmányban tapasztalt kedvező hatások nagy része a hormonpótlással függ össze, mely növeli az ösztrogénszintet. Szerintem a petefészek-átültetés kockázatos, költséges és körülményes módja lenne, hogy a hormonpótló terápiához hasonló hatást érjenek el.
Forrás: Medipress