Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
Cukorbetegség által szerzett vakság az első helyen
Ezzel a statisztikával Európában nagyon az utolsó helyen kullogunk - értelmezte ezt a szomorú adatot Dr. Süveges Ildikó, a Semmelweis Egyetem 1.sz. Szemészeti Klinikájának igazgatója. - Azonban tudni kell, hogy a fejlett országokban a cukorbetegség által okozott vakság szintén a vakság okai között az első helyen szerepel.
Szervezettebb cukorbeteg gondozás
Nagy probléma, és valóban megelőzhető lenne, hogyha egy kicsit a cukorbeteg-gondozás szervezettebb lenne, és jobban odafigyelne rá a beteg is. Az a probléma, hogy a cukorbetegség nem fáj, nem okoz azonnali látásromlást, és sokszor, amikor látásromlást okoz, akkor késő a kezelés is. A cukorbetegség fennállása után egy olyan 8-10 év múlva kezd kialakulni, ez az idő attól függ, hogy mikor fedezik fel a cukorbetegséget. Nálunk az szinte "szokás", hogy kicsit későn megy a beteg az orvoshoz. Gyakran 4-5 év is eltelik, mire kiderül a diabetesz, és az is elég jellemző, hogy először a szemész veszi észre.
Késői felismerés
Hogy Magyarországon miért ismerik fel rendre késve a "láthatatlan kórt", annak több oka is van. Budapesten egy nagyon jól működő hálózat van és volt is, szemészeti szempontból is, de az az igazság, hogy azok a Nyugat-Európában ismert teamek, ahol együtt dolgozik egy belgyógyász, szemész, neurológus és esetleg egy ortopédsebész, ilyen egységek nincsenek igazából. Nincsenek létrehozva. A kései felismeréshez kétségtelen, hogy hozzájárul az is, hogy a cukorbetegek kezelése elsősorban a családorvosok kezébe jutott, és valószínű, hogy itt eléggé elsikkadhatnak a dolgok, aminek valószínűleg, hogy a beteg is az oka.
"Tűzoltás"
Dr. Papp András szemész arra hívta fel a figyelmet, hogy a cukorbetegség miatt kialakult látásromlás esetében csak tűzoltást tudnak végezni az orvosok, hosszú távú megoldást még nem ismer a tudomány. - Próbáljuk megelőzni a vakságot, illetve kitolni azt az időt, ami a betegek rendelkezésére áll. A látás élességét próbáljuk megőrizni. Amikor szemészorvoshoz - vagy egyáltalán orvoshoz - kerül a beteg, akkor sokszor ez már késői időpont, és már csak évek vannak hátra értékelhető látással. Megállítani a folyamatot nem lehet, de lassítani igen.
Prevenció a megoldás
Csak és kizárólag a megelőzés, a betegség idejekorán való felismerése a megoldás. Gyakrabban kellene vércukor-vizsgálatokat és anyagcsere vizsgálatokat végezni mindenkinek, de különösen a fölösleges kilókkal küzdő embereknek. Köztudott, hogy hazánk népességének 40 százaléka túlsúlyos, ami eleve együtt jár bizonyos anyagcsere-zavarokkal.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Forrás: diabetesonline.hu