Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Járókelőket teszteltünk: gyorsan jött a segítség

Diabetes Portál



Segítenek-e a cukorbetegeken?

2011 május 30. Szekszárd, június 1. Miskolc, június 23. Debrecen. Látszólag átlagos napok a városok életében. Mindenki teszi a dolgát, munkába siet, ügyet intéz. Aztán egy cukorbeteg hirtelen rosszul lesz és leül a padra. Leesett a vércukorszintje és már arra sincs ereje, hogy segítséget kérjen. Ennie kéne gyorsan valamit, de már mozdulni sem tud. Egyre rosszabbul van. Ki megy oda hozzá? Segítenek-e neki egyáltalán? A városlakók vizsgáztak: mennyire segítőkészek a helyiek és tudják-e mit kell tenni, ha egy cukorbetegnek leesik a vércukra? A jelenetet természetesen eljátszottuk, de a járókelők erről mit sem tudtak. Az eredmények igen bíztatóak.

Segítenek-e a cukorbetegen

 

Vajon jön a segítség ha egy cukorbeteg rosszul lesz?

 

A cukorbetegség Magyarországon népbetegségnek számít: hazánkban jelenleg több mint félmillió cukorbeteget tartanak nyilván, de egyes számítások szerint legalább ennyire tehető azok száma, akik cukorbetegek, és nem tudnak betegségükről. A cukorbetegeket inzulinnal vagy más típusú gyógyszerekkel kezelik, betegségük típusától és előrehaladottságától függően. Amikor a saját inzulin már kevés, vagy a sejtek inzulin érzéketlensége miatt nem elég, az orvos „külső” inzulinpótlást indít.

De mi is történt a jelenetben részt vevő, inzulinnal kezelt cukorbeteggel? Dr. Sudár Zsolt, a szekszárdi Balassa János Kórház belgyógyász-diabetológus főorvosa szerint: „A hagyományos inzulinoknál a felszívódás üteme, mértéke jelentős ingadozásokat mutathat, így sokszor kiszámíthatatlanná válik az inzulinhatás, ami jelentős vércukor-ingadozásokhoz vezethet. Túl alacsony vércukorszint esetén a beteg általában hirtelen fáradtságot, hirtelen éhséget, izzadást, szédülést, remegést érez és akár az eszméletét is elvesztheti. Ilyenkor a lehető leggyorsabban cukros üdítőt vagy kockacukrot, szőlőcukrot kell fogyasztani. Úgy teszünk helyesen, ha segítünk a rosszul levő cukorbetegnek ezek elfogyasztásában. Eszméletlen beteghez pedig azonnal mentőt kell hívni”.

Az orvostudomány fejlődésének köszönhetően ma már olyan modern inzulinkezelést is kaphatnak a betegek, amivel ritkábbak a vércukorszint-ingadozások és az ezzel járó rosszullétek. „A hagyományos inzulinokkal összehasonlítva a modern inzulinok hatása egyenletesebb, és alkalmazásuknál kisebb a vércukor kórosan alacsony szintjének veszélye illetve ingadozása, valamint csökken az éjszakai vércukoresés kockázata is. További előny, hogy a modern inzulinnal a betegek sokkal rugalmasabban étkezhetnek és a kisétkezések akár el is hagyhatók. Ez nagy segítség lehet akár a testsúly megtartásában is.”- tette hozzá Dr. Sudár Zsolt.

Ami a gyorsaságot illeti: Szekszárdon 47, Miskolcon 25, Debrecenben 5 másodperc alatt jött a segítség. A nem beavatott járókelők igencsak megkönnyebbültek, hogy nem igazi vészhelyzetről van szó. A három város kiválóra vizsgázott. Ígérjük: nemsokára újabb városokat tesztelünk.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Hipertónia

Magasvérnyomás betegség, amely a cukorbetegek körében kétszer gyakoribb, mint a nem cukorbeteg... Tovább

B5-vitamin

  B5-vitamin   Pantoténsav. A β-alanin 1,3-dihidroxi-2,2-dimetilvajsavval acilezett... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség