Hirdessen cukorbeteg portálunkon! Kedvező ár, nagy látogatottság! Tekintse meg médiaajánlatunkat itt!
Mitológia
A görög mitológia egyik története szerint Prométheusz, aki tüzet lopott a Naptól az embereknek, azzal bűnhődött tettéért, hogy egy sziklához láncolva szenvedjen az idők végezetéig, miközben egy sas tépi a máját. A máját, ami állandóan visszanő, - mai szóval regenerálódik. A legendának ez az eleme az emberiség egyik ősi vágyára utal, milyen jó is lenne, ha sérült, elveszett szerveink, testrészeink újra kifejlődnének.
A cukorbetegség és az őssejt
Az őssejtek mind jobb megismerése reményteljes lehetőséget ad szerveink regenerálódására. A világszerte folyó kutatások között a magyar biológusok eredményei is figyelemre méltóak. Uher Ferenc biológus (Országos Gyógyintézeti Központ) a csontvelő speciális sejtcsoportjával, a mesenchymális őssejtekkel foglalkozik. Ezek a különleges őssejtek mesterséges körülmények között - a laboratóriumban - a legkülönbözőbb sejtekké fejlődhetnek, a kísérletek tanúsága szerint zsírsejtekké, porc-, vagy éppen csontsejtekké, - de sikerült már idegsejtekké alakulásukat is kiváltani.
A mesenchymális őssejteknek van még egy nagyon fontos tulajdonságuk, amivel teljesen egyedülállók az őssejtek világában, idegen szervezetbe kerülve sem váltanak ki védekező reakciót a szervezetben. A mesenchymális őssejtek különleges tulajdonságait súlyos betegségek gyógykezelésére kívánják felhasználni.
Cukorbetegség gyógyításához
"Laboratóriumunkban az emberi, 1-es típusú cukorbetegségnek egy olyan modelljét vizsgáljuk, amikor egerek hasnyálmirigyéből kipusztítjuk az inzulin termelő, béta sejteket egy méreg segítségével, és így valóban az emberi cukorbetegséghez nagyon hasonló kórkép alakul ki" - számolt be kutatásaik kiindulópontjáról Uher Ferenc a Deltának. A mesterségesen cukorbeteggé tett egerek saját, beteg csontvelői őssejtjet előbb besugárzással elpusztították, majd egészséges vérképző és mesenchymális őssejtek keverékét juttatták a szervezetükbe. Az egereknél a csontvelő transzplantáció ilyen egyszerű, az új sejteket egy injekciós tűvel az állat farkában lévő nagy vénába juttatják.
A magyar kutatók és az 1-es tipusú cukorbetegség
A magyar kutatók által kidolgozott módszernek két nagy előnye van, egyrészt a csontvelő transzplantáció előkészítéséhez szükséges besugárzás dózisát sikerült olyan minimálisra csökkenteniük, ami gyakorlatilag már nem károsítja a szervezetet. A mesenchymális őssejtek felhasználásával pedig növelték a transzplantáció hatékonyságát. Ezek a sejtek képesek voltak megakadályozni a beteg állat immunrendszerét abban, hogy az újonnan keletkező béta sejteket ismételten elpusztítsa. Azaz, végleges gyógyulást tudtak elérni az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében.
Remény a cukorbetegség gyógyíthatóságára
Az őssejt-terápia tehát működik, - igaz, egyelőre még csak egerekben. De ez az első, sikeres lépés reményt ad arra, hogy az az 1-es típusú, vagyis a gyerekkori cukorbetegség emberben is leküzdhető.