A cukorbetegség gyógyítható sejtátültetéssel?
Az orvostudomány fejlődésével párhuzamosan, a szerv- és szövetátültetés a gyógyítás egyik leggyorsabban fejlődő ága lett. A legújabb hírek szerint az I. típusú, vagyis inzulin függő diabétesz gyógyítása talán lehetségessé válik hasnyálmirigy, illetve az inzulint termelő béta-sejtek át-, illetve beültetésével.
Meg lehet szabadulni az inzulintól hasnyálmirigy beültetés után?
A nagy tekintélyű amerikai folyóirat, a New England Journal of Medicine számolt be arról a próbálkozásról, amelyben nyolc, súlyos diabéteszes több mint 15 hónapon át megszabadulhatott az inzulintól és a napi többszöri öninjekciózástól hasnyálmirigy-átültetés után. A transzplantációnak ez a fajtája ugyanolyan nehéz, mint az egyéb szervátültetések. Nem az operációs technika kidolgozatlansága, hanem a beültethető szervek hiánya miatt. Az Egyesült Államokban is évente csupán 3000 hasnyálmirigy áll rendelkezésre, és évente körülbelül 750 sikeres átültetést végeznek.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Márpedig a cukorbetegség igazi népbetegség. Becslések szerint 500 000 ember szenved nálunk diabéteszben. Igaz, a túlnyomó többség az időskori cukorbaj áldozata, és kezdetben a betegség diétával is jól karban tartható. A jóval kisebb számú, I.-es típusú cukorbetegek rendszerint fiatalok és mindig inzulinra szorulnak. Az amerikai vizsgálat ez utóbbi csoportban történt.
Magyarországi kutatások a hasnyálmirigy beültetéssel kapcsolatban
Magyarországon is próbálkoztak a hasnyálmirigy beültetésével, de Dr. Halmos Tamás diabetológus professzor szerint kevéssé valószínű, hogy ez valaha is a cukorbaj mindennapi gyógymódjává válhat. Részben a költségessége miatt, részben azért, mert annyi cukorbeteg él közöttünk, amennyi donor hasnyálmirigy soha sem fog rendelkezésre állni.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Forrás: hazipatika.com