A Luisiana-i Baton Rouge-ban lévő Pennington Biomedicinális Kutató Központban dr. George Bray 25 fiatal, önként vállalkozó egészséges személyt 3 hónapon át laboratóriumi körülmények között tartott, akik szigorúan a számukra megszabott diétát fogyasztották. Az első két héten pontosan, személyre szólóan kititrálták azt az étrendet, amelyen a testsúlyuk nem változott. Ezt követően 8 héten keresztül ennek az étrendnek az energia tartalmát 1000 kcal-val megnövelték a következő módon: A vizsgált személyek egyharmada olyan standard étrenden maradt, mely 15%-ban tartalmazott fehérjét, a másik egyharmad diétája 5%, a harmadik harmadé 25% fehérjét tartalmazott. Íly módon a háromféle étrend napi fehérje tartalma 139, 47, ill. 228 gramm volt.
A plusz 1000 kcal bevitelre minden résztvevőnek nőtt a súlya, de nem egyformán. Az alacsony fehérje tartalmú étrenden lévők 3,3 kg-ot híztak, míg a normális és magas fehérje tartalmú étrendet fogyasztók 5,8, ill. 6 kg-ot. Viszont: az alacsony fehérje tartalmú étrenden lévők a többlet kalóriák 90%-át zsír formájában raktározták el, míg izomtömegük csökkent. A másik két csoportba tartozók esetében mind a zsírszövet, mind az egészségesebb izomszövet mennyiség mennyisége nőtt úgy, hogy mindhárom csoport tagjai azonos mennyiségű zsírszövettel gyarapodtak.
(Ebből a megközelítésből igazoltnak tűnik az a sokszor félénken hangoztatott állítás, mely szerint nem az egészséges, de sokszor energia-dús magyar élelmiszerek kerülése a helyes megoldás a súlyfelesleg kerülése, ill. az attól való megszabadulás céljából, hanem a mérték tartása, azaz: mindent szabad és ajánlható, csupán nem mindegy, hogy mennyit – a referáló megjegyzése)
Forrás: Journal of the American Medical Association