Ennek eredményeként a készítményt kivonták a gyógyszerpiacról és bár 4 év után az újabb vizsgálatok megdöntötték a vádat, az újabb vércukor csökkentők megjelenése miatt már nem kerülhetett vissza a terápiás fegyvertárba.
Annál nagyobb jelentőségű eseményként mutatták be az idei EASD Kongresszuson és azonos időben a NEJM hasábjain, az SGLT-2 gátló, a vércukrot a vesén keresztüli fokozott cukorürítés révén csökkentő empagliflozin szív-érrendszeri halálozást csökkentő hatását.
Az EMPA-REG nevű átlag 3,1 évig tartó vizsgálatban 7020 szív-érelváltozással rendelkező (korábban szívizominfarktuson átesett, koszorúér beteg, instabil anginás, szélütött vagy alsó végtag érbetegségben szenvedő) 2-es típusú cukorbeteg vett részt 42 országból, 590 vizsgáló központból. A betegek 1:1:1 arányban kaptak 10 mg, 20 mg empagliflozint, ill. placébót.
Az eredmény: a nem halálos szívinfarktus és a szélütés aránya ugyan nem csökkent, de a szív-érrendszeri és bármely okból bekövetkező halálozás aránya 38%-kal mérséklődött, ami igen jelentősnek mondható. A szívelégtelenség kifejlődése is 35%-kal csökkent.
Ami a szénhidrát anyagcserét illeti, 3 év után az empagliflozint szedők HbA1c szintje 0,4%-kal volt alacsonyabb, mint a placébót kapóké. A testsúly 2 kg-mal, a vérnyomás 4/2 Hgmm-rel mérséklődött.
Az amerikai vizsgálók egyetlen problémát láttak az empagliflozin szedésével kapcsolatban, ez pedig a készítmény ára: a napi 1 tabletta ára 10 US$ körül mozog, ami kb. 2800,- Ft-nak felel meg. (Magyarországon a havi költség 70%-os OEP támogatás mellett 3800,- Ft – a referáló megjegyzése).
Forrás: NEJM