Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Félelem a cukorbetegségtől

Diabetes Portál


Szerző: Rékka


Félelem a cukorbetegségtől

 A 2-es típusú cukorbetegek elsöprő többsége nincs tisztában a betegséggel járó legnagyobb veszélyekkel. A cukorbetegek ismerethiánya az esetek több, mint 40%-ában jelentős állapotromláshoz, szövődmények kialakulásához vezet, mutatott rá a Szonda Ipsos legújabb felmérése. A kutatás azt is kimutatta, hogy a 2-es típusú diabéteszben szenvedők tájékozottságuk hiánya miatt komoly veszélyben vannak.    

Vércukorszint mérése

A cukorbetegség szövődményei elkerülhetők

 

Az érintettek nagy része nincs tisztában alapfogalmakkal, nem méri rendszeresen vércukorszintjét, így csökkennek az esélyeik arra, hogy a betegséggel járó súlyos szövődményeket elkerüljék – számolt be Dr. Vándorfi Győző, a Magyar Diabetes Társaság vezetőségének tagja, az „Egészségesebben az egészségeseknél – cukorbetegen?” mozgalom sajtótájékoztatóján. A tavaly életre hívott kezdeményezés ezért idén a 2-es típusú cukorbetegek tájékoztatására koncentrál. Az országos mozgalom szerepét Kincses János a MACOSZ elnöke és Hevesi Tamás zeneszerző, előadóművész továbbra is kiemelten fontosnak tartja, és aktív szerepet vállalnak a betegek ismereteinek bővítésében. A 2-es típusú diabéteszesek kezelésében a háziorvosnak is kiemelkedő szerepe van, ezért a mozgalom testülete is bővült Dr. Mógor Márta személyével.

 

 

Megdöbbentő eredmények a cukorbetegek körében


Megdöbbentő eredmények születtek abban a Szonda Ipsos felmérésben, melyet a 2-es típusú cukorbetegek körében végeztek. (A 2-es típusú cukorbetegség általában 40 év felett alakul ki, elsősorban a túlsúly, a helytelen táplálkozás és a testedzés hiánya áll a hátterében.) A kutatás a betegséggel kapcsolatos tájékozottságot mérte fel, arra vonatkozóan, hogy az érintettek mennyire ismerik és ellenőrzik, ellenőriztetik legfontosabb élettani (vércukor, HbA1c) értékeiket. Milyen ismeretekkel rendelkeznek a legújabb kezelési lehetőségekről, és hogyan vélekednek az inzulinterápiáról.

 

 

Százalékos adatok

 

A megkérdezettek többsége heti 1-2 alkalommal ellenőrzi mindössze vércukorszintjét!  Annak, hogy mennyire fontos ennek folyamatos figyelése, a válaszadók csekély százaléka érezte a jelentőségét és az állapotának biztonságos nyomon követését. Többségükben – rendkívül sajnálatos módon – ellenérzéseket vált ki a vércukorszintjük mérése.
Annak ellenére, hogy a betegek 70%-a rendelkezik otthonában saját vércukormérő készülékkel, mégis 40%-uk heti egy mérésnél ritkábban, 23%-uk naponta egyszer használja. A megkérdezettek 26%-a a diabetológus szakorvos utasításának megfelelően ellenőriz, 47%-uk a háziorvos javaslatát követi, 25%-uk saját döntése szerint mér.
Az érintettek 30%-a más módon kontrollálja vércukorszintjét: 5%-uk patikában, 10%-uk baráti összejöveteleken, klubokban, rendezvényeken ellenőrizteti értékeit, mindössze 15%-uk fordul háziorvoshoz vagy szakorvosi rendelőkhöz!
A felmérésből kiderült, hogy az érintettek csak 10%-a ismerte a HbA1c-érték jelentését és tudta, hogy az utóbbi 3 hónap vércukorszintjének élettani átlagát mutatja meg. Értékének 7% alatt tartásával jelentősen csökkenthető a késői szövődmények kialakulásának kockázata. A megkérdezettek közel 50%-a nem érte el az ideális célértéket, pedig a mérföldkő értékű UKPDS-vizsgálat rávilágított arra, hogy a HbA1c-érték 0,9%-nyi csökkentése a mikrovaszkuláris szövődmények kialakulását 25%-kal, bármilyen diabétesszel összefüggő végpont elérését 12%-kal redukálta.
A válaszadók 43%-a egyáltalán nem tudta, hogy mennyi volt az utolsó hemoglobin A1c értéke, 36%-uk 7 feletti értéket mondott, az ideális 7% alatti tartományt csak a betegek 20%-a érte el!

 

 

A cukorbetegség szövődményei


A megkérdezett betegek 40%-a szenved – már kialakult – szövődményektől, melyek közül a leggyakoribbak a látászavarok (48%), szív- és érrendszeri problémák (42%), diabéteszes láb (31%) és a vese károsodása (12%) voltak.
A felmérés szerint a 2-es típusú diabéteszesek 37%-a több mint tíz éve küszködik a betegséggel, 25%-a 6–10 év óta érintett. Annak ellenére, hogy az orvostudomány fejlődésének köszönhetően egyre hatásosabb terápiák állnak a betegek rendelkezésére, a megkérdezettek 79%-a a jelenlegi terápiáját több, mint 6 éve kezdte el alkalmazni. Elgondolkodtató az, hogy vajon miért nem változtatják a terápiát a betegeknél, amikor a HbA1c értéke 7% fölé kerül, hiszen egyedül így csökkenthető a szövődmények kialakulása.

 

 

MACOSZ az összefogásért

 

Kincses János, a MACOSZ elnöke kiemelte, hogy a cukorbetegek társadalma az egyik legjobban szervezett közösség. Egyre növekszik a betegegyesületek szerepe, mind a tájékoztatás, mind az érdekképviselet terén. Ezért nagyon fontos, a közös célért való összefogás. A mozgalom lehetőséget biztosít a közösségek erősítésére, ezáltal a betegek hatékonyabb tájékoztatására, hiszen a szövetség kiemelten segíti a hozzájuk tartozó cukorbeteg egyesületeket.
A betegek széleskörű tájékoztatására, a megfelelő életvitel kialakítására nyújt segítséget a mozgalom. Az idén is több helyszínen (Kaposvár, Szeged, Miskolc, Székesfehérvár, Budapest, Kecskemét, Nyíregyháza) várják az érintetteteket és természetesen az érdeklődőket is.

Forrás: Cukorbeteg élet




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabéteszes szívbetegség

A cukorbetegek körében az átlagos-nál 3-5-ször gyakrabban fellépő szívelváltozások közé... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 2-es típusú cukorbetegség, cukorbetegség megelőzése