Egyéni megoldások
Azt már az egyes tagállamok döntésére bízná Brüsszel, hogy ez az ötféle információ milyen grafikai megoldással kerüljön a csomagolásra: erre lehet egységes dizájnt kialakítani, vagy akár különféle színeket használni. Azt is saját hatáskörben határozhatná meg bármely tagállam, hogy további tápérték-megjelöléseket is előír-e (például a termék szénhidráttartalmára vonatkozóan).
A fenti öt jellemző azonban az egész EU-ban minimálisan kötelező lenne, s egy meghatározott méretben kellene feltüntetni ezeket az információkat. Ez legalább három milliméteres betűket jelent, és az allergiások számára is kötelező lenne figyelmeztető feliratokat elhelyezni, például akkor, ha a termék mogyorót tartalmaz. A nem kötelezően előírt tápanyagértékeket önkéntes alapon csupán a termék hátoldalán lehetne szerepeltetni. Az italoknál csak az energiatartalom feltüntetése lenne kötelező.
Tiltakozások
Az üzleti szféra tiltakozik a tervezet ellen. Az Európai Élelmiszer-ipari és Italgyártó Szövetség (CIAA) szerint kötelező előírások helyett inkább az ágazat belső önszabályozására kellene hagyatkozni. „Ötféle jellemző feltüntetése a termék első oldalán túlságosan sok, márpedig a sok információ megöli az információt” – írja a CIAA a bizottsági előterjesztést előkészítő Markosz Kiprianu uniós biztoshoz küldött levelében.
Az új jelölés bevezetése
Az EU-ban az utóbbi időszakban számos cég már önkéntes módon bevezette az új jelölést. Az elmúlt év végére több mint ezer márka 8,3 ezer termékén tüntették fel a fogyasztóbarát információkat. Magyarországon elsőként egy multinacionális cég hazai leányvállalatai határoztak a rendszer alkalmazásáról. A jelölés iránt több élelmiszer-ipari cég is érdeklődik.
Az elképzelések szerint az egyik magyar vállalat ez év végére valamennyi termékén alkalmazná majd ezt a szisztémát, így a fogyasztók már az eladási helyeken pontos és egyszerűen összehasonlítható információkhoz juthatnak az áruféleségek energia- és tápanyagtartalmáról. A vásárlók meggyőződhetnek arról is, hogy a termékekben lévő összetevők egy felnőtt napi igényének hány százalékát teszik ki. Ezt az úgynevezett irányadó napi beviteli érték fejezi ki.
Forrás: VG.hu