Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A felmenők táplálkozása növelheti az utódok diabétesz kockázatát

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Fövényi


A felmenők táplálkozása növelheti az utódok diabétesz kockázatát

A fejlődő országok lakosságának a középosztályhoz tartozó tagjai sokkal nagyobb diabétesz hajlammal rendelkeznek, mint a nyugati fejlett országok kaukázusi származású népessége. Ausztráliai és indiai kutatók új vizsgálata magyarázatot ad arra, hogy 2030-ra a cukorbetegek 70%-a miért a fejlődő országokban fog élni. 

Diabétesz kockázata

Számos vizsgálat szerint a magas zsírtartalmú étrend elhízáshoz vezet.

Ezzel szemben a jelen vizsgálat bebizonyítja, hogy állatok esetében még a „normális” étrend is elhízáshoz vezet, ha az előző generációk alultápláltak voltak.Nem meglepő, hogy a fejlődő országokban beindult gyors ütemű gazdasági növekedés a lakosság bőségesebb kalóriafogyasztásával jár együtt. De az egyre gyakoribb elhízás nem csupán ezzel magyarázható. Ugyanis a szervezetük genetikailag az alultáplálkozásra állt be, ami miatt a táplálék mind nagyobb hányadát („ínségesebb időkre”) zsír formájában tartalékolják. A gyorsan kifejlődő elhízással pedig sokkal korábban jelennek meg a „civilizációs” betegségek: diabétesz, szív-érrendszeri bántalmak, mint az olyan országokban, ahol a lakosság hosszú ideje normálisan tudott táplálkozni.

 

A Sydney-i kutatócsapat Hardikar AA vezetésével egy 12 éves vizsgálatsorozat keretében 50 Wistar patkány generációt alultápláltsági állapotban tartottak. Kontrollként normálisan táplált patkányok 52 generációja szolgált. Azt találták, hogy a 12 éven át alultáplált patkányok normális táplálásra váltva képtelenek voltak genetikai beállítottságukat megváltoztatni és a normálisan táplált kontrollokhoz képest 8-szor gyakrabban híztak el, fejlődött ki náluk a metabolikus szindróma és a cukorbetegség.

Az 50 generáción keresztül alultáplált patkányok születési súlya alacsonyabb volt, a hason belüli (viszcerális) zsírszövet mennyisége megnőtt és gyorsan kifejlődött náluk az inzulin rezisztencia – szemben a kontroll állatokkal. Ezen túlmenőn magasabb volt az inzulin elválasztásuk, az endotoxin és leptin szintjük, alacsonyabb volt az adiponektin, B12 vitamin és folsav szintjük. A diabéteszt okozó streptozotocinnal kezelve 8-szor hamarabb lépett fel náluk a diabétesz, mint a szintén streptozotocinnal kezelt kontrolloknál. A normális étrendre állított patkányok, melyek előző 50 generációja alultáplált volt, 2 generáción keresztül változatlanul halmozták a zsírszövetet ennek minden nem kívánatos következményével. Az indiai Ranjan Yajnik vezette csapat emberi vizsgálatokban azt találta, hogy az alacsony B12 és folsav szint növeli az inzulin rezisztencia és a 2-es típusú diabétesz kockázatát. További vizsgálatokat terveznek annak eldöntésére, hogy B12 vitamin és folsav adagolásával emberekben csökkenthető-e a cukorbetegség kockázata.

(A fenti tényt emberek esetében először 1963-ban Cohen írta le, (a cikket fiatal orvosként olvasta e sorok írója) aki arról számolt be, hogy az Izráelbe költözött eritreai zsidóknál, akik között korábban ismeretlen volt a cukorbetegség, az izraeli táplálkozási körülmények között 10 év alatt ugyanolyan gyakorisággal jelent meg a diabétesz és a szívinfarktus, mint a már korábban Izraelben élő zsidók között. Akkor ezt elsősorban a táplálkozás megváltozására vezettük vissza és folyamatosan figyelemmel kísértük az elhízás és a cukorbetegség magas arányú előfordulását a világ számos pontján, a Nauru szigetlakóktól, Indián át az arizonai pima indiánokig. Ekkor már az okot az érintett lakosság felmenői hiányos táplálkozásában találtuk meg, melyet most az ausztrál kutatók állatkísérletben ilyen elegáns módon bizonyítottak – a referáló megjegyzése).

Forrás: Cell Metabolism




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

NIDDM

lásd: 2-es típusú diabétesz mellitus Tovább

Diabetes innocens

Cukorbetegség hasnyálmirigy-károsodás nélkül.   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem?... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: bulvár, színes hír