A cukor árt a csontoknak
A cukor mészrabló, elvonja a szervezetből a fontos ásványi anyagokat, így egyenesen csontritkuláshoz, vagyis a csontok törékenységéhez vezet - elsősorban az idősebb nők körében. Ezt az összefüggést egyébként állatkísérletekkel is bizonyították. Az ártalmatlan mennyiség emberre vonatkoztatva napi 6 gramm ipari cukor felvételének felel meg.
A cukor gyengíti az immunrendszert
Már régóta gyanítják, hogy a cukorfogyasztás és a (legyengült) védekezőképesség között van kapcsolat. Napi 100 gramm ipari cukor fogyasztása körülbelül 40 százalékkal csökkenti a védekezőképességet. A glükóz, ami lökésszerűen áramlik a vérbe, leköti az immunsejtek receptorait, és ezáltal kiszorítja például a C-vitamint, amely az immunrendszer hatékonyságához feltétlenül szükséges.
A cukor elvon bizonyos vitaminokat
A szénhidrát és a cukor feldolgozásához a legfontosabb vitamin a szervezetben a tiamin (B1-vitamin).Így minél több cukrot fogyasztunk, annál több B1-vitaminra van szüksége a szervezetnek. Az ipari cukor még nyomokban sem tartalmazza a hasznosításához szükséges anyagokat, ezért még a teljesen normális táplálkozás esetén is előidézhető a B1-avitaminózis (vitaminhiány), ha a táplálékunk sok cukrot tartalmaz.
A „jó” cukrok
A szervezet számára bizonyos mennyiségben fontos, az agy számára pedig egyedüli energiaforrás a szőlőcukor. A szőlőcukor elősegíti a tanulási és emlékezési folyamatokat, javítja a koncentrálóképességet.
Bizonyos szénhidrátok befolyásolják egyes ásványi anyagok hasznosulását. A tejcukor (laktóz) segíti a kalcium felszívódását a szervezetben, és fokozza beépülését a csontokba. A gyümölcscukor (fruktóz) megkönnyíti a magnézium felvételét, amely hatással van az ideg- és izomingerlékenységre, a fogak és csontok felépítésére, az enzimműködésekre, valamint fokozza a vas felszívódását.
Forrás: WellnessCafe