Bár állítólag vannak olyan élelmiszerek, amelyek csökkentik a daganatok kialakulásának kockázatát, ezek a feltételezések általában laboratóriumi körülmények között vagy kérdéses vizsgálatok során születnek, így semmire nincs garancia. Egyes ráktípusok megelőzhetők, ha nem dohányzunk, keveset tartózkodunk a napon és kerüljük a veszélyes vegyszereket és füstöket. Az alábbiakban áttekintjük, mi az igazság a rákmegelőző hatásúnak tartott élelmiszerek körül.
Bogyós gyümölcsök
A legtöbbjükben ellagic sav és más antioxidáns hatású polifenolok találhatók, amelyek gátolják a daganatok növekedését. Fogyasszunk többféle bogyós gyümölcsöt natúr, zsírszegény joghurttal.
Csokoládé
Számos tanulmány bizonyította, hogy a csokoládé igenis egészséges - legalábbis a legalább 70 százalékos kakaótartalmú étcsokoládé. Minél keserűbb ízű, annál jobb, mert annál több antioxidánst tartalmaz. A teában is megtalálható katekinek védenek a szívbetegségek, a daganatok és a stroke ellen.
Gyömbér és kurkuma
Előbbi erőteljes gyulladáscsökkentő hatással rendelkezik és képes lassítani a daganatok növekedését, míg utóbbi fő hatóanyaga, a kurkumin laboratóriumi körülmények között elpusztítja a rákos sejteket. Bár mindkettő kapható étrendkiegészítő formájában is, az orvosságos szekrény helyett inkább a fűszerpolcon a helyük.
Bab és lencse
Mindkettőben számos olyan vegyület található, amelyekről bizonyították, hogy lassítja vagy megelőzi a DNS károsodását és így a daganatokat is. Rosttartalmuk segít megelőzni a vastagbélrákot.
Zöld tea
Epigallokatekin-gallát tartalma gátolja a daganatos sejtek növekedését, azonban az üzletekben zöld teakánt árusított üdítők nem rendelkeznek ezzel a hatással. Válasszuk inkább az ázsiai boltokban kapható, Japánból érkezett valódi zöld teát. Mind a fekete, mind a koffeinmentes teák elvesztik katekintartalmuk egy részét a fermentációs eljárás során.
D-vitamin
Bár a D-vitamin nem élelmiszer, de gátolja a daganatok növekedését. Egyes vizsgálatok szerint csökkenti a mell- és vastagbélrák kockázatát, továbbá javítja a tüdőrákosok túlélését. Pontos hatásmechanizmusát még nem ismerik, abban azonban biztosak lehetünk, hogy sok ember nem jut elegendő D-vitaminhoz étrendje és a napsugárzás útján. A legjobb D-vitaminforrások a halak, például a harcsa, a lazac, a szardínia vagy a makréla.
Folsav
A B9-vitaminnak is nevezett folsav összetett kapcsolatban áll a daganatokkal. A folsavban gazdag étrend nem feltétlenül előzi meg a rákot, de nem árthat. Alacsony folsavbevitel mellett a DNS hibáit javító mechanizmusok zavart szenvednek, az így kialakuló mutációk pedig rákhoz vezethetnek. Folsavban gazdagok a leveles zöldségek, a hüvelyesek és a borsó.
Káposztafélék
A család tagjai különböző mértékben tartalmaznak olyan rákmegelőző hatású vegyületeket, mint például a diindolilmetán, a szulforafán vagy a szelén. A vegyületek rágás és az emésztés hatására szabadulnak fel, emiatt ne főzzük túl ezeket a zöldségeket.
Zöld leveles zöldségek
Ide tartozik például a spenót és a mángold, amelyek többek között olyan hatékony antioxidánsokat tartalmaznak, mint a béta-karotin, a lutein és a zeaxantin, emellett folsavban is gazdagok.
Bor
Különösen a vörösbor hasznos a daganatok és a szívbetegség ellen, a benne található resveratrol miatt. Mindez azonban csak a mértékletes fogyasztásra igaz, nagy mennyiségben az alkohol máj-, gyomor- és mellrákot okoz. Egyre több vizsgálat igazolja, hogy napi egy pohár bor fogyasztása jót tesz mind a daganatok megelőzése, mind a szív-érrendszer egészsége szempontjából.
Medipress
Forrás: Lifenetwork.hu