Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Sajnos, komoly problémákat okozhat a várandósság alatt kialakult cukorbetegség. A kismamák számára kötlező rendszeres szűréssel azonban időben felfedezhető és kezelhető ez a betegség. De miért különösen veszélyes a cukorbetegség a kismamák esetében? Ha a várandós szervezete nem termeli meg a szükséges inzulinmennyiséget, akkor a hiány - és a cukor felszívódásának elégtelensége- következtében a sejtekben méreg halmozódik fel. A méreg károsítja a sejteket, az így kialakult lepényelégtelenség pedig károsan befolyásolja a magzat oxigén- és tápanyagellátását. Gondot jelent az is, hogy a lepény károsodásának következtében a hirtelen leeső vércukorszint további rombolást végezhet a magzat agyában. A terhességi cukorbetegség gyakori szövődményei a magzat esetében: nagy súlyú magzat, placentaelégtelenség, növekedési retardáció, fokozott sárgaság, alacsony vércukor érték szívfejlődési rendellenességek.
Az idejében elvégzett szűrés
A terhességi cukorbetegség felismerése szűrés útján történik. Azonban a szűrés eredménye nem helyettesíthető a diagnózissal, felesleges izgalomra nincsen ok: csak a kritikus eseteket emelik ki a tömegből, majd további, sokkal pontosabb eredményre vezető diagnosztikus eljárás során állapítják meg, hogy betegségről van-e szó. A várandós gondozás során valamennyi kismamánál el kell végezni a megfelelő szűrővizsgálatot. Már az első kivizsgáláskor megtörténik egy éhgyomri vércukorszűrés, ha ez rendben van, akkor legközelebb majd a 24-28. terhességi héten végeznek úgynevezett terheléses vércukorvizsgálatot.
Mi számít kórosnak?
Az éhgyomri és a terheléses vizsgálat utáni vénás vércukorszint értékelése a WHO kritériumainak figyelembe vételével történik. Amennyiben az éhgyomri vércukorérték eléri vagy meghaladja a 7 mmol/l-t, a cukorterheléses vizsgálat nem végezhető el, további vizsgálatokra van szükség. Kóros a vizsgálat eredménye, ha a terheléses vizsgálat vércukorértéke eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l-t. Ilyenkor a tesztet meg kell ismételni. Ha a megismételt teszt megerősíti az eredményt, a kismamának további vizsgálatokra kell számítania. A terhességi cukorbetegség diagnózisa felállítható akkor is, ha az éhgyomri vércukorértékek két alkalommal elérik vagy meghaladják a 7 mmol/l-t, vagy ha a véletlenszerűen mért vércukorérték két alkalommal eléri vagy meghaladja a 11,1 mmol/l-t.
Akinek már volt ilyen problémája
Korai szűrést azoknál végeznek, akiknél a várandós gondozás kezdetén (legkésőbb a 12-16 hétig) az alábbiak alapján fennáll a gesztációs diabétesz veszélye:
- életkora meghaladja a 30 évet
- túlsúlyos
- a családi anamnézisben szerepel a cukorbetegség
- az előző terhességben már volt gondja a vércukorral
- 4000 gr-nál nagyobb súlyú újszülöttet hozott világra
- egyéb szülészeti eseményeknél ismétlődő húgyúti fertőzések esetén
Ezekben az esetekben negatív eredmény esetén is elvégezzük a vizsgálatokat a 24-28. héten. Ilyenkor az orvos szükség esetén elrendelheti még speciálisabb szűrővizsgálatok elvégzését is (ezek is vérvétellel járnak). A diabétesszel szövődött terhesség után, a szülést követő 6. héten és a szoptatás befejezése után, ismét terheléses vércukorvizsgálatot javasol az orvos.
A helyes étrend kialakítása
Gesztációs diabétesz esetén a szénhidrátszegény diéta betartása és ellenőrzése kiemelt jelentőségű. Napi 160-220 gramm szénhidrát és 100 gramm fehérje mellett vitaminokban, ásványianyagokban gazdag étrendet javasolt. Különösen fontos a napi öt alkalommal történő étkezés. Ha a diétával nem hozható egyensúlyba a cukoranyagcsere, akkor inzulinterápia beállítása válik szükségessé. A diéta célja az, hogy a vércukorszint 4,5-6,7 mmol/l között maradjon, és a vizeletben ne jelenjen meg cukor vagy aceton. Szülés közben cukortartalmú infúzió és rövid hatású inzulin adagolása célszerű a vércukorszint egyensúlyban tartása érdekében. A legfontosabb, hogy a kismama vegye nagyon komolyan az orvosa utasításait, kérjen tanácsot, segítséget. Inkább többször kérdezzen, védőnője is szívesen segít az étrend összeállításában.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Forrás: netbaby.hu