Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cikkek, hírek és információk a cukorbetegség és az egészséges élet világából, nem csak cukorbetegeknek, A terhességi cukorbetegségről bővebben

Diabetes Portál



A terhességi cukorbetegségről

A terhesség alatt diagnosztizált cukorbetegség kialakulásában a hormonális változások játszanak döntő szerepet. Valószínű, hogy a placenta által termelt hormonok rontják a hasnyálmirigyben termelődő inzulin működésének hatékonyságát, s az inzulin egy részének lebontásával is hozzájárulnak a cukoranyagcsere-zavar kialakulásához.

Fontos a korai megelőzés!

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

 

Sajnos, komoly problémákat okozhat a várandósság alatt kialakult cukorbetegség. A kismamák számára kötlező rendszeres szűréssel azonban időben felfedezhető és kezelhető ez a betegség. De miért különösen veszélyes a cukorbetegség a kismamák esetében? Ha a várandós szervezete nem termeli meg a szükséges inzulinmennyiséget, akkor a hiány - és a cukor felszívódásának elégtelensége- következtében a sejtekben méreg halmozódik fel. A méreg károsítja a sejteket, az így kialakult lepényelégtelenség pedig károsan befolyásolja  a magzat oxigén- és tápanyagellátását. Gondot jelent az is, hogy a lepény károsodásának következtében a hirtelen leeső vércukorszint további rombolást végezhet a magzat agyában. A terhességi cukorbetegség gyakori szövődményei a magzat esetében: nagy súlyú magzat, placentaelégtelenség, növekedési retardáció, fokozott sárgaság, alacsony vércukor érték szívfejlődési rendellenességek.

 

Az idejében elvégzett szűrés

 

A terhességi cukorbetegség felismerése szűrés útján történik. Azonban a szűrés eredménye nem helyettesíthető a diagnózissal, felesleges izgalomra nincsen ok: csak a kritikus eseteket emelik ki a tömegből, majd további, sokkal pontosabb eredményre vezető diagnosztikus eljárás során állapítják meg, hogy betegségről van-e szó. A várandós gondozás során valamennyi kismamánál el kell végezni a megfelelő szűrővizsgálatot. Már az első kivizsgáláskor megtörténik egy éhgyomri vércukorszűrés, ha ez rendben van, akkor legközelebb majd a 24-28. terhességi héten végeznek úgynevezett terheléses vércukorvizsgálatot.

 

Mi számít kórosnak?

 

Az éhgyomri és a terheléses vizsgálat utáni vénás vércukorszint értékelése a WHO kritériumainak figyelembe vételével történik. Amennyiben az éhgyomri vércukorérték eléri vagy meghaladja a 7 mmol/l-t, a cukorterheléses vizsgálat nem végezhető el, további vizsgálatokra van szükség.  Kóros a vizsgálat eredménye, ha a terheléses vizsgálat vércukorértéke eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l-t. Ilyenkor a tesztet meg kell ismételni. Ha a megismételt teszt megerősíti az eredményt, a kismamának további vizsgálatokra kell számítania. A terhességi cukorbetegség diagnózisa felállítható akkor is, ha az éhgyomri vércukorértékek két alkalommal elérik vagy meghaladják a 7 mmol/l-t, vagy ha a véletlenszerűen mért vércukorérték két alkalommal eléri vagy meghaladja a 11,1 mmol/l-t.

 

Akinek már volt ilyen problémája

 

Korai szűrést azoknál végeznek, akiknél a várandós gondozás kezdetén (legkésőbb a 12-16 hétig) az alábbiak alapján fennáll a gesztációs diabétesz veszélye:

  • életkora meghaladja a 30 évet
  • túlsúlyos
  • a családi anamnézisben szerepel a cukorbetegség
  • az előző terhességben már volt gondja a vércukorral
  • 4000 gr-nál nagyobb súlyú újszülöttet hozott világra
  • egyéb szülészeti eseményeknél ismétlődő húgyúti    fertőzések esetén


Ezekben az esetekben negatív eredmény esetén is elvégezzük a vizsgálatokat a 24-28. héten. Ilyenkor az orvos szükség esetén elrendelheti még speciálisabb szűrővizsgálatok elvégzését is (ezek is vérvétellel járnak). A diabétesszel szövődött terhesség után, a szülést követő 6. héten és a szoptatás befejezése után, ismét terheléses vércukorvizsgálatot javasol az orvos.

 

A helyes étrend kialakítása

 

Gesztációs diabétesz esetén a szénhidrátszegény diéta betartása és ellenőrzése kiemelt jelentőségű. Napi 160-220 gramm szénhidrát és 100 gramm fehérje mellett vitaminokban, ásványianyagokban gazdag étrendet javasolt. Különösen fontos a napi öt alkalommal történő étkezés. Ha a diétával nem hozható egyensúlyba a cukoranyagcsere, akkor inzulinterápia beállítása válik szükségessé. A diéta célja az, hogy a vércukorszint 4,5-6,7 mmol/l között maradjon, és a vizeletben ne jelenjen meg cukor vagy aceton. Szülés közben cukortartalmú infúzió és rövid hatású inzulin adagolása célszerű a vércukorszint egyensúlyban tartása érdekében. A legfontosabb, hogy a kismama vegye nagyon komolyan az orvosa utasításait, kérjen tanácsot, segítséget. Inkább többször kérdezzen, védőnője is szívesen segít az étrend összeállításában.

 

Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése

Forrás: netbaby.hu




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Halálos négyes

Testsúlyfelesleg, csökkent glukóztolerancia, elletve cukorbetegség, magasvérnyomás és az ún.... Tovább

Colitis ulcerosa

A vastagbél (beleértve a végbelet is) fekélyképződéssel járó, ismeretlen eredetű,... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz Cukorbetegként mikor fordulj belgyógyászhoz? – Amit jó, ha tudsz
Mikor érdemes cukorbetegként belgyógyászhoz fordulni? Cikkünkben megmutatjuk, milyen...
Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
címkék: terhességi cukorbetegség