Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A terhességi diabétesz

Diabetes Portál


Szerző: Rékka


A terhességi diabétesz

Mit is írhatnánk erről a betegségről anélkül, hogy bárkit elrettentenénk? Egyfelől egy csodálatos jelenséggel állunk szemben, új élet fogant, s egy leendő gyermek örömteli születése várható, másfelõl egy szülőanyának, s lehet, hogy gyermekének is egész életre szóló betegségével találkozunk – és ez a két ellentétes érzés egyszerre zajlik, egy időben.

Terhességi diabétesz

Felismerni a terhességi diabéteszt


Talán a sors iróniája, hogy ritkán ugyan, de épp a terhesség indítja el a cukorbetegség maratoni pályafutását. A betegség felismerése a kórelőzményen, a jelentkező tüneteken, a szűrővizsgálatokon és a laboratóriumi vizsgálatokon nyugszik. Terhesgondozáson általában havonként részt vesz minden várandós nő. Ennek során kötelező a vizeletvizsgálat. Amennyiben cukorürítést észlelünk, illetve a kórelőzményben 4000 grammnál nagyobb súlyú újszülött vagy nem tisztázott halva szülés szerepel, el kell végezni néhány laboratóriumi vizsgálatot, többek között az étkezés utáni vércukorvizsgálatot és a glukóztoleranciatesztet (GGT).

 

Testsúly növekedésben a diabétesz lappanghat


A cukorbetegség súlyossága függ a fennállás tartamától és az általa okozott szövődményektől. Gondoljunk arra is, hogy a cukorbetegség tartós, nem optimális kezelése miatt a kismedence, sőt a méhlepény erei is meszesedhetnek. Gyakran az anyukák nem törődnek azzal, hogy testsúlyuk a terhesség alatt az átlagos növekedésnél lényegesen magasabb, pedig a rendkívüli súlynövekedés hátterében a majdani diabétesz lappanghat.

 

Első jelek a terhességi diabéteszre


A kórjelző tüneteken kívül (mint mértéktelen folyadékigény, gyakoribb vizeletürítés, bőrviszketés, gyakori húgyúti fertőzések, gombásodás, vagy a fogak nagymértékű romlása), a depresszió, a fáradékonyság is figyelmeztető jel lehet a betegség kialakulása szempontjából. A terhesség úgynevezett diabetogén folyamat, cukorbetegségre hajlamosíthat. Miért? Legkézenfekvőbb, ha a terhesség alatti hormonális változásokat nézzük át.

 

Magzati veszélyek a terhességi diabétesznél


Milyen károsodások érhetik a magzatot, ha a cukorbetegséget nem kezeljük idejében? A fejlődési rendellenességek gyakorisága 46szorosa az átlagpopulációnak. Ezek legnagyobb részére fény derül a rendszeres terhességi szűréseken, illetve gyanújel esetén speciális vizsgálatokkal (ultrahang, magzatvízanalízis stb.) megbízhatóan és idejében értesülhetünk a kóros elváltozásokról. Cukorbetegség esetén a koraszülési gyakoriság is magasabb. Sokszor megtévesztő, hogy egy 2500 grammnál lényegesen nagyobb súlyú újszülött is lehet éretlen, rossz légzési és keringési funkciókkal rendelkező koraszülött, aki speciális, intenzív ellátást igényel.

 

Diabéteszes óriásmagzat


Ultrahangvizsgálattal folyamatosan ellenőrizni kell a gyakoribb méhlepényfunkciózavart. Főleg a rosszul beállított, nem diétázó terhességi cukorbetegekben, a 34. terhességi hetet követően válhat kritikussá a méhlepény vérellátása. Régebben és sajnos mostanság is gyakran találkozunk diabéteszes óriásmagzattal, akinek a születési súlya meghaladja az 5 kgot. Természetesen ezek a gyermekek császármetszéssel jönnek a világra, és igen sok adaptációs problémával küszködnek. A már terhesség előtt ismert cukorbeteg anyukákat természetesen speciális centrumokban kezelik a terhesség elejétől a végéig.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Cartridge

Lilly gyártmányú, penkészülékkel használható inzulinpatronok elnevezése. Tovább

Szenzoros neuropátia

A cukorbetegség okozta idegrendszeri károsodás az érző idegeket érintő változata, amely a... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: terhességi cukorbetegség