Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Mit kell tudni a terhességi cukorbetegségről?

Diabetes Portál


Szerző: Puskás Rékka


Amit a terhességi cukorbetegségről tudni kell

A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz mellitusz = GDM) olyan különböző súlyosságú, magas vércukorszintet okozó anyagcsere-zavar, amely a terhesség során kezdődik, vagy akkor ismerik föl. Ez csak a terhesség alatt fennálló, átmeneti állapot, mely a terhességek 3-5%-ában fordul elő. Ilyenkor az anya szervezete termel inzulint, mégis inzulin hiány alakul ki, mert a terhesség alatt sokkal többre van szükség.  Az inzulin igény növekedését a lepényi hormonok okozzák, ezek a hormonok rontják az inzulin hatékonyságát, ezért a normális vércukor szint fenntartására egyre több inzulint kell az anyának termelni.

Fontos tudnivalók a terhességi cukorbetegségről

Ha már cukorbeteg vagy, olvass bele, milyen lehetőségek létezneka 2-es típusú cukorbetegség

 

Az anya magas vércukorszintje miatt a magzatot az alábbi károsodások érhetik:

  • Károsodik a lepény, mert az inzulin hiány hatására sejtjei károsodnak, un. lepényelégtelenség lép fel, romlik a magzat oxigén és tápanyag ellátása. A  legsúlyosabb esetben oxigénhiány lép fel és a magzat méhen belül elhalhat.
  • A cukor (energia) túlkínálat következtében a magzat „hízik”, létre jön a cukorbetegek „nagy magzata” jellegzetes képe. Ez a súlygyarapodás elsősorban a hasi szerveket érinti (nagy máj, lép) és a zsírfelszaporodás mellett főleg  víz felszaporodás (orvosi szóval ödéma) lép fel. Az ödéma zavarja a szervek működését is. A nagyobb tömegű (súlyú) magzatnak több oxigénre lenne szüksége, de a lepényelégtelenség miatt erre nincs mód.
  •  A magzat hasnyálmirigye „megszokja” a cukortúlkínálatot és jelentős inzulin túltermelés jön létre. Ha a lepény egyre rosszabb működése miatt a cukorbevitel is csökken, akkor a magzatban hirtelen leeshet a vércukor szint, a magzat agya hirtelen nem kap elég cukrot, károsodhat, vagy a magzat méhen belül meg is halhat.
  • A nagy magzat sérülékenyebb, szülés alatt könnyebben éri károsodás, ennek megelőzésére gyakrabban kell császármetszést végezni.
  • A szülés után a magzatot a vércukor szint gyors csökkenése veszélyezteti: a cukortúlkínálat megszűnése miatt a magzati inzulin túltermelés eltünteti a vérből a cukrot, súlyos agyi károsodás jöhet létre. A vizenyős magzati szervek működése hibás. Mivel a véralvadási faktorokat a máj termeli, ennek hibás működése esetén véralvadási zavar, legsúlyosabb formájában agyvérzés jöhet létre. A szív hibás működése következtében a magzat nehezen tud a megváltozott körülményekhez alkalmazkodni.
  •  A jelentős tárolt víz kiürülése miatt a szülés utáni súlyveszteség a szokásosnál lényegesen nagyobb lehet, de ennek következtében a vér besűrősödik és mind a szívre, mind a májra fokozott munkát ró.


Súlyosságuk a vércukorszinttel függenek össze. Minél korábban ismerik fel és kezdik kezelni az anya betegségét annál kevésbé lépnek fel ezek a szövődmények.
 

Terhességi cukorbetegségről akkor beszélünk, ha a WHO által meghatározott standard-vizsgálatnak megfelelően a terhes kismama vérében a 75 gramm glükóz elfogyasztása után két órával 7,8 mmol/liter fölötti vércukorszint mérhető. 

A gesztációs diabétesz  nem zárja ki annak a lehetőségét, hogy a terhesség előtt is fennállt a cukorháztartás zavara. Ez azonban csak utólag, a szülés utáni újabb terheléses cukorvizsgálatnál fog kiderülni.

Veszélyeztetetek: a 25 éven felüliek, a túlsúlyosak, akik családjában cukorbetegség fordul elő, előző terhességeik során gestatios diabetes, 4000 grammnál nagyobb magzat, méhen belüli elhalás, többszörös vetélés fordult elő.

A betegség kialakulásának esélyét csökkenthetjük, ha a terhesség előtt a túlsúlytól megszabadulunk, egészségesen táplálkozunk, rendszeresen mozgunk.

A második trimesterben valamennyi terhes esetében indokolt elvégezni a szűrővizsgálatot, azonban a rizikócsoportban eső terhesek esetében ez már a 16-20. hét között indokolt. 

A cukorterhelés kivitelezése: reggel 7h-kor éjszakai éhezés után, éhgyomorra meg kell inni egy 75g cukrot (glukóz) tartalmazó kb. 2- 3dl vizes oldatot. Ha nagyon émelyítőnek érzi, egy kis citrommal meg lehet ízesíteni.

Az itatás után 2 órával vérvétel következik.  Ha a vércukor fenti módon mért értéke 7.8 mmol/l felett van, akkor terhességi cukorbetegség áll fenn. Ha a határértékhez nagyon közeli értéket kap, esetleg a szűrést kell ismételni 4-6 hét múlva (de a 32. hét után már nem).

A  7,8 és 11 mmol/l közötti értéket még nem szokás cukorbetegségnek tekinteni. Ezek az úgynevezett csökkent glükóz-toleranciára jellemző értékek, ilyenkor a szervezet a normálisnál lassabban tudja felvenni a vérből a cukrot. Cukorbetegségről 11,0 mmol/l felett beszélünk. Csakhogy a kismamák esetében ennél szigorúbbnak kell lennünk, ez azért indokolt, mert abnormálisan magas vércukorszintnél a különböző fejlődési rendellenességektől a koraszülésen vagy a túlsúlyos baba miatt szükséges császármetszésen át számtalan súlyos szövődmény veszélye megnő.

Ha az orvos szükségesnek látja, akkor a kismamának otthon is ellenőriznie kell vércukorértékeit. Az otthoni vércukormérésre reggel, délben és este kerüljön sor. Úgy kell időzíteni, hogy mindig egy órával az étkezés utánra essék, mert az ekkor mérhető csúcsérték az igazán fontos, ami nem lehet 7 mmol/l fölött. Ha, mondjuk, egyszer ennél az értéknél magasabbat mér a kismama, akkor ne ijedjen meg. Leginkább a reggeli utáni vércukorértékre kell figyelni, ilyenkor szokott a vércukor a megengedett érték fölé szökni.

Ez a stressz-hormon, a kortizol napszaki ritmusából adódik. A hormon szintje reggel magasabb, ezért a vércukor viszonylag kevesebb szénhidrát bevitele után is magasabbra szökik. Kiugró vagy gyanús mérési eredménynél a legjobb még egyszer mérni. A baba és a mama egészsége érdekében mindig az ideális anyagcsere-állapot megtartására törekszünk, azaz, hogy vércukorszintjük 3,5 és 7 mmol/l között legyen. Ha azonban többször is 7 mmol/l fölötti az eredmény, azt jelezni kell az orvosnak, ilyenkor már inzulinpótlásra lehet szükség.

Ha az orvos  terhességi cukorbetegséget állapított meg speciális diétát kell elkezdeni.
A diéta energiatartalmának testre szabottnak kell lennie, ami függ az életkortól, a testsúlytól, a magasságtól, az anyagcsere állapotától, a fizikai aktivitás mértékétől és a terhesség időszakától.

Normál testsúly esetén általában a napi energiaigény 1800-2500 kcal között ideális. Ha azonban az anyának súlyfeleslege van, akkor kisebb mértékű energia bevitelére lehet szüksége, de ekkor sem lehet 1500 kcal alatti.

Az optimális étrend alapelvei nagyon hasonlítanak az egészséges táplálkozásra, miszerint az étrend gerincét az értékes gabonafélék, illetve a bőségesen fogyasztott zöldségek, gyümölcsök alkotják. Ez egészül ki sovány húsfélékkel, hallal, tejtermékekkel, valamint hüvelyesekkel, tojással, olajos magvakkal.

Nagy hangsúlyt kell fektetni az étrend megfelelő változatosságára és a kiegyensúlyozott, napi ötszöri étkezési ritmus kialakítására. A gyakori étkezéssel mérsékelhető a vércukor-emelkedés, nagyobb inzulinigényt kielégíteni nem képes szervezetet úgy tudjuk leginkább segíteni, hogy egyenletesen adagoljuk számára a szükséges szénhidrát-mennyiséget.

A diéta azt jelenti, hogy terhesnek pontosan meghatározott időben pontosan meghatározott szénhidrát tartalmú ételt kell fogyasztani.
Általában 150g naponta, melyet ötszöri étkezésre bontunk az alábbiak szerint:

 

  • 7 órakor 30 gramm szénhidráttartalmú reggeli (1 db 34 grammos kifli, 5 dkg feta sajt, 10 dkg paradicsom)
  • 10 órakor 20 gramm szénhidráttartalmú tízórai (30 dkg görögdinnye vagy 35 dkg málna)
  • 13 órakor 50 gramm szénhidráttartalmú ebéd (rakott cukkini: 30 dkg cukkini, 2 dl tejföl, 10 dkg Pannónia sajt, két tojás, 2 dkg margarin)
  • 16 órakor 20 gramm szénhidráttartalmú uzsonna (20 dkg kajszibarack)
  • 19 órakor 30 gramm szénhidráttartalmú vacsora (10 dkg félzsíros tehéntúró, egy újhagyma, 10 dkg zöldpaprika és egy darab 44 grammos császárzsemle)


A kismama arra is ügyeljen, hogy napi 150 gramm szénhidrátnál kevesebbet nem fogyaszthat, nehogy éhezési aceton jelentkezzen vizeletében, mert az ilyen mértékű éhezés már gátolja a baba fejlődését.

A ételt ne pépesítsük, pürésítsük viszont alaposan rágjuk meg, ezzel is segítjük, hogy a felszívódás lassabb legyen.

Ha édességre vágyik, akkor se egyen cukrot vagy glükózt tartalmazó édességet, ilyenkor válasszon inkább gyümölcsöt vagy durum búzából, teljes kiőrlésű gabonafélékből készült csemegéket.

A diéta hatékonyságát az étkezések után egy órával végzett vércukor vizsgálattal kell ellenőrizni.

A kismamák számára is rendkívül fontos dolog a mozgás. Az étkezés utáni vércukorkiugrás legjobb ellenszere, ha a tesz egy kiadós sétát. A mozgás akár 30%-kal is csökkentheti a vércukorértéket, mert az izomsejtek felveszik a cukrot.


A cukorbetegség fogékonyabbá tesz néhány betegségre, fokozott például a trombózis-veszély, hajlamosabbak terhességi toxémiára. Gyakoribbak a hüvelyi fertőzések, amelyeket a hüvelyi szülés előtt ki kell kezelni. A terhesség eleve csökkent immunitással jár, a cukorbetegeknek egy picit még jobban kell vigyáznia. Lázas, fertőző betegségek, hányás, hasmenés felboríthatják a vércukor-anyagcserét. Az ilyen betegséget jelezni kell a nőgyógyásznak, diabetológusnak. Kerüljük a házipatika használatát, csak az orvos által engedélyezett gyógyszereket szedjük.


A terhességi cukorbeteg kismama megfelelő szénhidrát-anyagcsere helyzet mellett ugyanolyan feltételekkel szülhet a nő, mint az egészséges várandós. Vannak fokozott kockázattal járó terhességek, ilyen a családi hajlam, a túlsúly, a kismama kora, az előző terhesség lefolyása, de a császármetszést leginkább a baba mérete indokolhatja.
A császármetszés is műtét és ugyan napjainkban már a cukorbetegség nem akadálya a műtéteknek, de alatta és utána a cukorbeteg állapot külön odafigyelést igényel. Fokozott a sebfertőzés veszélye, lassabb a sebgyógyulás.

Szülést követően a vércukorszint helyre áll, az inzulin kezelés elhagyható, azonban a diétát még 6 hétig folytatni kell, majd a diétát is meg kell szüntetni pár napig és el kell végezni a cukorterhelést. Ennek eredménye dönt a továbbiakról.

Vizsgálatok igazolták, hogy a terhességi diabétesz gyakran a 2-es típusú cukorbetegség előhírnöke, mivel az esetek mintegy 60%-ában évekkel később ki is alakul.

A szülés után a terhességi diabéteszes nőnek mindent meg kell tennie, hogy anyagcsere-állapota tartósan normális maradjon. Ennek érdekében szabaduljon meg súlyfeleslegétől, már a szoptatás időszakában is táplálkozzon energiaszegényen és szakítson időt a rendszeres testmozgásra, ügyeljen az egészséges életvitelre. Így jó eséllyel kerülheti el a diabétesz későbbi kialakulását.

Ajánljuk, hogy legalább évente ellenőriztesse éhgyomri vércukorértékét, és 3-5 évenként végeztessen terheléses vércukorvizsgálatot

A cukorbeteg kismama veszélyeztetett terhes. Ha csak teheti vegye igénybe a táppénz lehetőségét.




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Albright-Buttler-Blommberg-syndroma

Foszfát-diabetes, általában a vese rendellenes működésének hatására.   Mit kell... Tovább

Candida fertőzés

Cukorbetegeknél igen gyakori (főként magasabb cércukorszintek mellett fellépő)... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség, egészséges életmód, étkezés, diéta, terhességi cukorbetegség