Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Tizennyolc év elteltével még mindig tanulsággal szolgál a DCCT vizsgálat

Diabetes Portál



Tizennyolc év elteltével még mindig tanulsággal szolgál a DCCT vizsgálat

 A mai cukorbetegek többsége már nem emlékszik arra a mérföldkőnek számító vizsgálatra, melyet az Egyesült Államokban és Kanadában folytattak le jó két évtizede és fejezték be idő előtt 1993-ban, mivel az eredmények átütőeknek bizonyultak.

E referátum írója is jelen volt 1994 júniusában LasVegas-ban az ADA (Amerikai Diabetes Társaság) Kongresszusán, amikor a vizsgálat tanulságairól látványos körülmények között beszámoltak. Hogy valójában megértsük, miről volt szó, tudni kell, hogy míg a múlt század nyolcvanas éveiben elsősorban német diabetológusok kezdeményezésére Európában és így hazánkban is az intenzív inzulinkezelést, vagyis a napi négyszeri-ötszöri, bázis-bólus elv alapján kivitelezett inzulinadást 1-es típusú cukorbetegek esetében már szinte kizárólagos kezelési formának tekintették, addig az Egyesült Államokban jellemző kezelési módként a napi kétszeri – sok esetben egyszeri – inzulinadagolás uralkodott.

 

Az 1986-93-ig végzett DCCT (Diabetes Control and Complication Trial) vizsgálatba1441 1. típusú diabéteszest vontak be. A betegek felét (intenzíven kezeltek csoportja) napi 4-5 inzulin injekcióval, a másik felét („hagyományosan” kezeltek) pedig napi 1-2-szer adagolt inzulinterápián tartották. Hat és fél év elteltével az intenzív inzulinkezelésen lévőknél 39-76%-os csökkenést észleltek a kisér szövődmények (retinopátia, neuropátia, nefropátia) kifejlődésében. A két csoport között jelentős volt a HbA1c szintek közötti különbség: 7,2% az intenzíven kezelteknél, 9,1% a hagyományosan kezeltek között. Ezt követően a betegek mindkét csoportját intenzív inzulinterápiával kezelték tovább és a szövődmények alakulását vizsgálták az EDIC (Epidemiology of Diabetes Interventions and Complications) vizsgálat keretében. Az EDIC vizsgálat tizedik évében – jóllehet a HbA1c szintek 8% körül állandósultak mindkét csoportban – az eredetileg intenzív kezelésben részesülők között a szív-érrendszeri betegségek fellépte 42%-kal, a nem halálos szívizominfarktus, szélütés, ill. szívhalál gyakorisága pedig 57%-kal csökkent.

 

Az ADA idei Kongresszusán a DCCT/EDIC vizsgálat eredményeit tovább elemezve megállapították, hogy a késői szövődmények kifejlődése szempontjából meghatározó a HbA1c szintek alakulása és a közel normoglikémiás anyagcserevezetést lehetővé tevő intenzív inzulinkezelés vagy inzulin pumpakezelés alkalmazása. Tizennyolc év után azt találták, hogy a két csoport között a retinopátia gyakoriságában a különbség a DCCT vizsgálat végén észlelt 70%-ról ugyan 46%-ra csökkent, de még mindig jelentős maradt, tehát akár csupán 6-7 éven át folytatott eredményes kezelésnek is hosszú távú kedvező következményei vannak. Hasonló a helyzet a mikroalbuminuria kifejlődésében is, ez 18 év után még mindig 39%-os különbséget mutat. A neuropátia gyakoriságában a különbség azonos nagyságrendű, azaz 30%. A szív-érrendszeri betegségek kockázatcsökkenése is hasonló mértékű volt. Az intenzív inzulinkezelés egyetlen problémájaként a nagyobb mérvű súlygyarapodást tapasztalták, mely viszont felhívja a figyelmet a diéta fontosságára, az energia-felvétel korlátozásának szükségességére intenzív inzulinterápia keretei között is. (A DCCT óta Észak-Amerikában is általánossá vált az intenzív inzulinkezelés 1-es típusú diabéteszben, de a fecskendőben adagolt inzulinokról a pen készülékek használatára csupán az elmúlt 3-4 évben tértek át, 15-20 évvel később, mint Magyarországon – a referáló megjegyzése)

 

(Forrás: ADA Kongresszus, 2013. június).

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

veseelégtelenség

A vesék mükődésének fokozatos romlása, majd végül leállását nevezzük... Tovább

Camit pro

A vércukor értékek elemzését segítő számítógépes program. Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: