Az túlsúly és az elhízás a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának egyik fő okozója. A mozgásszegény életmód és kalóriában gazdag étkezés miatt a szervezet nagy mennyiségben termeli a cukor lebontásához szükséges inzulint, amire idővel már nem reagál megfelelően szervezetünk, inzulinrezisztencia jön létre és később akár a teljes inzulintermelés leállhat.
Tablettás gyógyszerekkel egy ideig karban tartható a vércukorszint, de előbb-utóbb az inzulin pótlására is szükség van. Szomorú tapasztalat, hogy a tablettás és az inzulinkezelés alatt is gyakran tovább híznak a cukorbetegek. Ennek okai lehetnek a rossz életmódi szokások is, ám maga a terápia is hozzájárulhat a súlygyarapodáshoz. Különösen akkor, amikor az adagolt inzulin hatása nem egyenletes és a beteg kalória- és szénhidrátdús kisétkezésekre kényszerül túl alacsony vércukorszint elkerülése érdekében. Szerencsére itt is van választási lehetőség: a modern inzulinoknál a szakemberek egyenletesebb hatást és kisebb súlygyarapodás tapasztalnak, mint a hagyományosaknál.
Fontos tudni, hogy a cukorbetegek étkezésének kialakítása, a fogyás elősegítése nem egyszerű feladat. Mindenképpen szükség van szakember segítségére, az étkezés és a gyógyszerezés területén egyaránt.