Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Új, agresszív hármas terápia kezdődő 2-es típusú cukorbetegeknél

Diabetes Portál



Új, agresszív hármas terápia kezdődő 2-es típusú cukorbetegeknél

 A 2-es típusú cukorbetegek esetében a terápiás gyakorlatunk ma az, hogy először metforminnal kezdjük a kezelést (már amennyiben a beteg azt tolerálja), majd ennek az adagját szükség szerint emeljük, majd nem kielégítő vércukor értékek esetén hozzáadunk szulfanilureát vagy újabban valamilyen gliptin készítményt és csak ezt követően kombináljuk ezeket lefekvés előtt adagolt bázis inzulinnal.

 Az ADA Kongresszusán számolt be Muhammad A. Abdul-Ghani, a San Antonioban lévő University of Texas Health Science Center-ből hároméves klinikai vizsgálatairól, melynek keretében frissen felfedezett 2-es típusú diabéteszeseket rögtön három szer egyidejű adására állították be. A három készítmény a metformin, a pioglitazon tabletta és a naponta kétszer alkalmazott exenatid injekció volt.

 

Mindhárom szer béta-sejtkímélő, inzulinrezisztenciát csökkentő hatású a közülük az exenatid még a testsúlyt is csökkenti (bár a pioglitazonnak ismert a testsúlyt gyarapító hatása). A 155, két évnél rövidebb diabétesz kezdettel rendelkező, korábban vércukorcsökkentő szert még nem szedett beteg átlagos HbA1c szintje 8,6% volt, testtömeg indexük 36-37 között mozgott, átlagos életkoruk 46 év volt. A betegeket véletlenszerűen két csoportba osztották. Az egyik csoportnál a fenti hármas kombinációt alkalmazták, a gyógyszer adagok szükség szerinti emelése mellett, a másik csoport betegeit metformin emelkedő adagjaival kezdték kezelni, mely mellé szükség szerint egy szulfanilurea készítményt, glibenclamidot adtak szintén emelkedő dózisban és ha a kezelés elégtelennek bizonyult, napi egyszeri egyénileg titrált adagú glargin inzulint is adtak melléjük. Az eredmények: három év múltán a hármas kombinációban kezelt betegek hbA1c szintje átlag 6% volt (60%-uknak 6% alatt mozgott), míg a másik csoportbeliek azonos értéke 6,6%-ot ért el.

 

Az első csoportbeliek testsúlya 1,2 kg-mal csökkent, míg a másik csoportbelieké ugyanennyivel nőtt. Az első csoportban hipoglikémia gyakorlatilag nem fordult elő, viszont gyakoriak voltak a gyomor bélproblémák (exenatid) és gyakrabban lépett fel ödéma (pioglitazon). (Magyarországon pillanatnyilag problematikusnak tűnne a hármas kombináció, mivel az exenatid havi közel 9 ezer Ft-os költségvonzattal, a pioglitazon pedig 3 ezer körüli költséggel jár, nem beszélve az exenatid esetleges hasnyálmirigy problémákat okozó mellékhatásáról és a pioglitazon esetleges hólyag elváltozást okozó mellékhatásáról. Egyelőre nem valószínű, hogy ezt a kezelési módot választanánk friss 2-es típusú cukorbetegeink esetében – a referáló megjegyzése).

 

(Forrás: ADA Kongresszus,b2013. június).

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Bilirubin

Epefesték. Az ember és a húsevők fő epefestéke, a hemoglobin protoporfirinjének barnás... Tovább

Glukóz

Köznapi nyelven: szőlőcukor. Minden szénhidrát molekula alap építőköve, így... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: