Az ADA Kongresszusán számolt be Muhammad A. Abdul-Ghani, a San Antonioban lévő University of Texas Health Science Center-ből hároméves klinikai vizsgálatairól, melynek keretében frissen felfedezett 2-es típusú diabéteszeseket rögtön három szer egyidejű adására állították be. A három készítmény a metformin, a pioglitazon tabletta és a naponta kétszer alkalmazott exenatid injekció volt.
Mindhárom szer béta-sejtkímélő, inzulinrezisztenciát csökkentő hatású a közülük az exenatid még a testsúlyt is csökkenti (bár a pioglitazonnak ismert a testsúlyt gyarapító hatása). A 155, két évnél rövidebb diabétesz kezdettel rendelkező, korábban vércukorcsökkentő szert még nem szedett beteg átlagos HbA1c szintje 8,6% volt, testtömeg indexük 36-37 között mozgott, átlagos életkoruk 46 év volt. A betegeket véletlenszerűen két csoportba osztották. Az egyik csoportnál a fenti hármas kombinációt alkalmazták, a gyógyszer adagok szükség szerinti emelése mellett, a másik csoport betegeit metformin emelkedő adagjaival kezdték kezelni, mely mellé szükség szerint egy szulfanilurea készítményt, glibenclamidot adtak szintén emelkedő dózisban és ha a kezelés elégtelennek bizonyult, napi egyszeri egyénileg titrált adagú glargin inzulint is adtak melléjük. Az eredmények: három év múltán a hármas kombinációban kezelt betegek hbA1c szintje átlag 6% volt (60%-uknak 6% alatt mozgott), míg a másik csoportbeliek azonos értéke 6,6%-ot ért el.
Az első csoportbeliek testsúlya 1,2 kg-mal csökkent, míg a másik csoportbelieké ugyanennyivel nőtt. Az első csoportban hipoglikémia gyakorlatilag nem fordult elő, viszont gyakoriak voltak a gyomor bélproblémák (exenatid) és gyakrabban lépett fel ödéma (pioglitazon). (Magyarországon pillanatnyilag problematikusnak tűnne a hármas kombináció, mivel az exenatid havi közel 9 ezer Ft-os költségvonzattal, a pioglitazon pedig 3 ezer körüli költséggel jár, nem beszélve az exenatid esetleges hasnyálmirigy problémákat okozó mellékhatásáról és a pioglitazon esetleges hólyag elváltozást okozó mellékhatásáról. Egyelőre nem valószínű, hogy ezt a kezelési módot választanánk friss 2-es típusú cukorbetegeink esetében – a referáló megjegyzése).
(Forrás: ADA Kongresszus,b2013. június).