Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Új gyógyszer a cukorbetegség ellen

Diabetes Portál



Új gyógyszer a cukorbetegség ellen

 Egy amerikai kutatócsoport szerint az 1-es típusú cukorbetegség kezelésére is használható egy hatóanyag, amit eredetileg a pikkelysömör kezelésére fejlesztettek ki. A kutatók egy kisebb csoporttal végzett vizsgálata arra utal, hogy az alefacept nevű hatóanyag segíti a szervezet inzulintermelését, ami létkérdés az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedők számára. Az alefacept hatékonyabb lehet más kezeléseknél, mivel óvja a szervezet immunrendszerét, de a bevezetés előtt további vizsgálatokat kell végezni a szerrel.

cukorbetegség

 

Az Amevive néven forgalmazott szert a pikkelysömör nevű bőrbetegség kezelésére használták az Egyesült Államokban, mielőtt a gyártója 2011-ben visszavonta. Az európai gyógyszerpiacon a szer nem került forgalomba.
 

Pikkelysömörgyógyszer a cukorbaj ellen

 
A pikkelysömör az 1-es típusú cukorbetegséghez hasonlóan autoimmun kórkép, a betegség során az immunrendszer a szervezet saját egészséges bőrsejtjeire támad. Az 1-es típusú cukorbetegség úgy alakul ki, hogy elpusztulnak a hasnyálmirigy inzulint előállító sejtjei. A kór elsősorban a gyermekeket és a fiatalokat sújtja, és a páciensek az összes cukorbeteg tíz százalékát teszik ki. A kutatók azt gyanítják, a betegség gyakran lép fel valamilyen kiváltó ok, például vírusfertőzés nyomán.
Az alefacept klinikai tesztjei során felfedezték, hogy a hatóanyag a T-limfociták egy bizonyos fajtáját veszi célba; azt, ami az 1-es típusú cukorbetegség esetén érintett a szervezet inzulintermelő sejtjeinek az elpusztításában is. Az Indiana Egyetem kutatói vizsgálni kezdték, hogy a frissen diagnosztizált betegek esetében hatásos-e a pikkelysömör gyógyszere a diabétesz ellen.
 

A klinikai tesztek sikeresek

 
A most is folyó kutatásban 33 páciens kapott 12 héten keresztül hetente alefacept-injekciót. Ezt 12 hét szünet, majd újabb 12 hetes kúra követte. Egy 16 páciensből álló csoport eközben ugyanilyen menetrend szerint hatóanyag nélküli placebóinjekciót kapott.
 
Két órával étkezés után a két csoport inzulintermelésében nem mutatkozott különbség, de négy óra múlva a kutatók lényeges eltéréseket észleltek. Ekkor a gyógyszeres kezelésben részesülő csoport szinten tartotta az inzulint, míg a placebós csoportnál csökkent a hormon mennyisége. Inzulin hiányában a szervezet nem képes szabályozni a vércukrot.
 
Egy évvel később a gyógyszerrel kezelt csoportnál nem tapasztalták, hogy az inzulinfelhasználás jelentősen emelkedett volna, miközben a placebós csoportnál nőtt. Az első csoportban ritkábban fordultak elő a hipoglikémia, vagyis a vércukorszint jelentős csökkenése, ami gyakori az 1-es típusú cukorbetegeknél.

Forrás: MTI




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Glitazon

A roziglitazon tabletta Korszerű vércukorszint-csökkentő tabletták. Hatásuk alapján... Tovább

Szulfanilureák

A legelterjedtebb vércukorcsökkentő tabletták csoportja, melyek fő hatása az inzulin... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: