Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Hírek, információk nem csak cukorbetegeknek: segítünk-e a cukorbetegen?

Diabetes Portál



Újabb városok vizsgáztak

Megígértük, megtettük: nyár elején három várost: Szekszárdot, Miskolcot és Debrecent teszteltük, hogy a járókelők segítenek-e a rosszul levő cukorbetegeken. A városok forgalmas utcáin cukorbetegek játszották el, hogy leesett a vércukorszintjük és segítségre szorulnak. Folytattuk a vizsgálódást - novemberben Eger, Pécs, Szeged, Nagykanizsa, Győr és Tatabánya volt soron.

cukorbeteg, cukorbeteg segítség, cukorbeteg rosszullét

Az eljátszott rosszulléteket aprólékos szervezés előzte meg: felkészítettük a betegeket a feladatra és óvatosságból a helyi mentőszolgálatokat is előre értesítettük arról, hogy mi fog történni. Kijelöltük a legforgalmasabb pontokat, kamerákat, fotósokat bújtattunk el és volt, ahol még rejtett mikrofonokkal is követni tudtuk az eseményeket. A „beavatott betegek” eleinte attól féltek, hogy nem fog senki segíteni rajtuk. Rosszul hitték.

A hideg ellenére mindenhol gyorsan jött a segítség. A mit sem sejtő járókelők Egerben 46, Pécsett 47, Szegeden 12, Tatabányán 23, Győrben18, Nagykanizsán 4,5 másodperc alatt siettek oda az inzulinnal kezelt betegekhez. Nemcsak a gyorsan felszívódó szénhidrát elfogyasztásában segítettek, hanem a vércukorszint-mérésben is, többen még a náluk levő édességet is felajánlották a „bajban levő” betegeknek. Természetesen nagy volt a meglepetés, amikor megtudták, hogy egy különleges teszt résztvevői lettek, és egy napra városuk hőseivé váltak.

Azt azért hangsúlyozni szeretnénk, hogy a különleges próba nem verseny volt a városok között, hiszen az eredmények nem összehasonlíthatók. Máshogy reagálnak az emberek egy forgalmasabb nagyvárosi utcán mint egy kisváros buszmegállójában, és bizony az is számít, hogy fiatal vagy idős, férfi, vagy nő kerül bajba.

Ennek ellenére a legjobb időt felmutató Nagykanizsán dolgozó Dr. Késmárki Nóra diabetológus főorvos nagyon büszke a helyiekre, de felhívja a figyelmet arra, hogy a hipoglikémiás rosszullétek kockázata csökkenthető: „A túl alacsony vércukorszintnek több oka is lehet: a beteg esetleg túl sok inzulint adott be magának és nem fogyasztott ehhez megfelelő mennyiségű szénhidrátot, vagy éppen megfelelő mennyiségű inzulint adott be magának, de a vártnál nagyobb fizikai aktivitást végzett, például több órán keresztül sétált, bevásárolt. Hagyományos inzulin kezelésnél az is megeshet, hogy a beteg megfeledkezik a kötelező pótétkezésekről és ezért esik le a vércukra. A kockázat csökkenthető: a modern inzulin kezelés a hagyományos inzulinokkal összehasonlítva sokkal jobban utánozza a természetes inzulin hatást, ezért ritkábban fordulnak elő kórosan alacsony vércukorszinthez köthető rosszullétek, mind napközben, mind éjszaka, alvás közben.”
 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Diabéteszes angiopátia

lásd: angiopátia   Mit kell tennem, ha cukorbeteg lettem? A tennivalókról itt... Tovább

Kenyéregység

BE azaz Broteinheit. A német szakirodalomból átvett szénhidrát-számítási egység. 1... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség