A növényi alapú ételek flavonoidokat és katekineket tartalmaznak, mely összetevők megvédenek a rákkeltő folyamatoktól - állítja egy, az International Journal of Cancer (Nemzetközi Rák Lap) című szaklapban megjelent cikk.
Colinda C.J.M. Simons, a Maastrichti Egyetem doktorandusza és szerzőtársai 55 és 69 év közötti férfiak és nők, összesen 120 852 beteg flavonoid-bevitelét tanulmányozta. Céljuk az étrend és a rák kialakulása közötti kapcsolat jobb megértése volt.
A vizsgálat 13 éve alatt 1444 férfiben és 1041 nőben alakult ki vastagbél-, vagy végbélrák. A speciális flavonoid-bevitel nem befolyásolta a vastag- és végbéldaganatok kialakulásának esélyét. A kutatók ezt követően statisztikailag elemezték a többi fennálló tényezőt, mint a kor, családi kórelőzmény, dohányzás, alkoholfogyasztás, testmozgási aktivitás, étkezési szokások, nők esetében pedig az ösztrogén-státusz. Ha a vizsgálati alanyokból súly és nem szerint alcsoportokat képeztek, kiderült, hogy a túlsúlyos férfiak és a normál súlyú nők esetén egyes összetevők mégis védőhatásúak.
Testtömegtől függ a hatás
Összehasonlítva az alacsony katekin-bevitelt, a magas bevitellel (mely anyag a bogyókban, szőlőben, étcsokoládéban, teában, vörösborban és egyes babfajtákban található meg), azt találták, hogy a komolyabb katekin-fogyasztás a vastagbélrák kockázatát a túlsúlyos férfiaknál és a normál súlyú nőknél csökkenti.
A kutatók hasonló összefüggést találtak a flavonoidokat illetően is, - melyek hagymafélékben, kelkáposztában, almában, körtében, teában, borban és gyümölcslevelekben található meg -, normál súlyú nők esetén.
Simons és munkatársai jelenlegi munkájukban arra keresik a választ, ezek az összetevők hogyan képesek befolyásolni a vastagbélrák kialakulását, valamint hogy ez a hatás miért függ a testtömegtől.
Forrás: Lifenetwork