Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Miért érdemes az otthoni vércukorszintmérőt és tesztcsíkokat használni?
Ma már nálunk is TB-támogatással kaphatják az inzulinnal kezelt cukorbetegek ezeket a vércukormérőket és tesztcsíkokat, de a nem inzulinnal kezeltek közül is egyre többen igénylik, hogy anyagcsere-állapotukat otthon is ellenőrizhessék, hogy pontosabban, egyénre szabottan megismerjék az egyes ételek vércukorszint emelő hatását, hogy biztosan tudhassák: az esetlegesen fellépő rosszulléteik mögött nem áll-e kiugróan magas vagy alacsony vércukorérték.
Szempont lehet az is, hogy sokak számára a nagy távolság vagy időbeni megkötöttség miatt nehéz a laboratóriumi kontrollra eljutni.
A nem inzulinnal kezelt betegek biztonságához elegendő, ha hetente 1-2 alkalommal ellenőrzik vércukrukat. Érdemes reggeli előtt és a második alkalommal étkezés után 1 órával mérni.
Hányszor mérjünk egy nap és mennyi a megfelelő érték?
Fontos tudni, hogy a vércukorérték akkor jó, ha az éhgyomri (étkezés előtti) érték 4-7 mmol/l között van, illetve étkezés után 1 órával nem haladja meg a 9 mmol/l-t. Ez a váltakozva mért érték jobban mutatja az anyagcsereállapotot, mint a csak éhgyomri érték.
Heti 1-2 mérés esetében évente 1-2 doboz tesztcsík elegendő, s a biztonság megéri a heti 100-150 forintot. Ajánlatos hosszú lejárati idejű tesztcsíkot beszerezni, amelynek használhatósága a felbontást követően sem rövidül le. Ha vércukormérő készülékre nem telik, választhatunk un. törlős, végpontreakciós tesztcsíkot is, ilyenkor a doboz oldalán feltüntetett színskáláról 1 mmol/l pontossággal leolvashatjuk a vércukorértéket.
Az inzulinnal kezelt 2. típusú cukorbetegek esetében, amennyiben a beteg fix inzulin-kombinációt használ, napi 1-2 mérés javasolt. A legjobb a csúsztatott vagy lépcsőzetes mérés, pld. napi két mérés esetében reggeli előtt és után 1 órával, másnap ebéd előtt és után 1 órával, harmadnap vacsora előtt és után. Napi 1 mérésnél a fenti időpontokat naponta célszerű változtatni, tehát: reggeli előtt, másnap reggeli után... stb. Fontos tudni, ha a reggeli éhgyomri érték a magasabb, akkor hetente érdemes egy éjjel 2 órás mérést is beiktatni
Az intenzifikált inzulinkezelésben részesülőknek naponta 3-5 alkalommal javasolt mérniük vércukrukat. Az étkezés előtti értékek visszajelzést adnak a bázisinzulin hatékonyságáról, az 1 vagy 2 órával a főétkezés után mért értékek pedig a "rövid" inzulin és az ételek együttes hatásáról adnak visszajelzést, ugyanis 2 órával étkezés után a vércukornak vissza kell térnie a kiindulási értékre, +- 1mmol/l eltéréssel.
Ha már cukorbeteg vagy, olvasd el, mit tehetsz állapotod kezelésére: A kettes típusú cukorbetegség kezelése
Forrás: mcd.hu