Nem csak örökség a magas vérnyomás
A magas vérnyomás önmagában az esetek döntő többségében nem kellemetlen, maximum egy kis fejfájást okoz, ám növeli a szívinfarktus és a stroke kockázatát, éppúgy, mint az aneurizmáét vagy a veseelégtelenségét.
Hazánkban a felnőttek 16-20 százaléka, a 60 éven felüliek több, mint fele magasvérnyomás betegségben szenved, ám sokan még mindig kizárólag gyógyszeresen kezelik a problémát. Tény, hogy a betegségre való hajlam közel 40 százalékban öröklődik. Ám a hajlam még nem maga a betegség! De a felnőttkori megjelenésnek számos életmódbeli kockázati tényezője van. Ilyenek a mozgásszegény életmód, az alkoholfogyasztás, a stressz, a magas LDL koleszterinszint, a fokozott sófogyasztás, illetve a cukorbetegség. Ezek jelentős részén pedig csak akaraterővel és szakértő segítséggel lehet változtatni. .
Mit tehetünk ha magas a vérnyomás?
- Fogyasszunk kevesebb sót és több C-vitamint!
Ha sikerül napi 2400 mg mennyiség alá csökkenteni a nátrium-bevitelt, ez 2-8 ponttal csökkenti a vérnyomás átlagos értékét. Ez azt jelenti, hogy 5-6 grammnál nagyobb mennyiségben nem ajánlott konyhasót fogyasztani naponta.
A fokozott C-vitamin bevitel viszont jótékonyan hat a kollagén termelődésére, így biztosítja az erek falának megfelelő rugalmasságát. Amerikai kutatások során úgy találták, hogy a vérben deciliterenként 1 mg-mal több C-vitamin hozzávetőlegesen 4,1 Hgmm-el csökkenti a vérnyomás szisztolés és diasztolés értékét.
- Óvatosan az alkohollal!
A napi szinten fogyasztott alkohol, különösen a tömény, égetett szeszek fogyasztása jelentősen emeli a vérnyomást, ezért napi egy pohár jó minőségű bornál, vagy sörnél többet nem ajánlott többet kortyolgatni. Ráadásul az alkoholos italok sok kalóriát is tartalmaznak, ami szintén elhízáshoz vezethet.
- Csökkentsük a testsúlyt!
Jó hír, hogy a vérnyomás természetes módszerekkel is csökkenthető, amelyek közül az elsődleges a testtömeg csökkentése. Nagyon határozott összefüggés van ugyanis a túlsúly és a magas vérnyomás között, és bizonyított tény, hogy már 5 kiló fogyás is csökkenti a magas értékeket. – tájékoztat dr. Babai László, prevenciós szakértő. A tartós fogyás pedig elképzelhetetlen rendszeres testmozgás nélkül.
- Iktassunk be kardiomozgást az életünkbe!
Bizonyított tény, hogy a rendszeres, szívet és keringést támogató, ún. kardiomozgás olyan élettani folyamatokat erősít és indít be, melyek végeredményben többek között a vérnyomás csökkenését eredményezhetik. Ilyen az erek tágasságát szabályozó nitrogén-monoxid termelési rendszer serkentése, de a mozgás kedvező irányba befolyásolja a mai vérnyomáscsökkentő gyógyszerek fő támadáspontját, az ún. renin-angiotenzin rendszert is.
Mozgással a magas vérnyomás ellen
Jó hír, hogy már a kitartóan végzett jó tempós gyaloglás is képes lejjebb vinni az értékeket. Legalább 30 perces mozgás javasolt a hét öt napján olyan intenzitással, hogy enyhén megizzadjunk.
-Már három hét rendszeresen sport után is érezhető lesz a javulás, fél év elteltével pedig már a leleteinken is meglátszik a vérnyomás csökkenése. – mondja Hart Nikolett, az Oxygen Medical humánkineziológusa. - Természetesen óvatosan kell mozgásformát választani, sőt, az idősebbeknek, a gyógyszert szedőknek és a tartós betegeknek mindenképpen javasolt egy alapos orvosi kivizsgálás az életmódváltás előtt. Aki szakértő felügyelet mellett, valódi hatékonysággal szeretné csökkenteni a vérnyomását és visszaszerezni egészségét, ajánlott részt vennie az életmód orvoslás által kidolgozott felméréseken, programokon.
Forrás: www.oxygenmedical.hu