Zöldség vagy gyümölcs?
Azt, hogy mit nevezünk zöldségnek, és mit gyümölcsnek, a valós botanikai hovatartozáson kívül a kulturális közeg is befolyásolja. Mert míg például egy zöldségesnél garantáltan a zöldségek között érdemes keresnünk a paradicsomot, az a diák, aki növénytanvizsgán zöldségnek nevezi azt, nem számíthat túl jó jegyre.
Mit nevezünk zöldségnek és gyümölcsnek?
Definíció szerint gyümölcsnek nevezik a növény érett, az esetek többségében lédús, húsos magházát vagy magházait.
Botanikailag zöldségnek hívják a növény ehető részeit, így gyökerét (pl. répa), gumóját (burgonya), szárát (zeller), levelét (saláta) vagy bimbóját (kelbimbó).
A gyümölcs tartalma
A legtöbb gyümölcs tartalmaz fruktózt, azaz gyümölcscukrot, ami az édes ízért felelős. A közvélemény általában az édes növényrészeket tartja gyümölcsnek, a nem édeseket pedig zöldségnek. Ez általában stimmel is, de akad jó néhány kivétel.
A zöldégek és a gyümölcsök családja
A paradicsom, uborka, cukkíni, avokádó, a paprikafélék, hüvelyesek és tökfélék a fent leírt definíciók alapján botanikailag gyümölcsnek tekintendők, hiszen ezek mindegyike érett magház.
Szigorúan alkalmazva a fenti szabályt, az eper és az ananász nem gyümölcs, viszont nem is zöldség, mivel mindkét termés több virágrészből tevődik össze. Valójában az eper külső felszínén elhelyezkedő magok tekinthetők gyümölcsnek.
A valódi mogyorófélék, így a mogyoró, makk és gesztenye meghatározás szerint száraz, egymagvú, általában olajos gyümölcsök. Tehát gyümölcsök. Ugyanez igaz a földimogyoróra, más néven amerikai mogyoróra is, ez a termés viszont a hüvelyesek közé tartozik, melyekről szintén az előbb derült ki, hogy gyümölcsök.
Ha lúd, legyen kövér, szóljunk a gabonafélék magjairól is. Ezek szintén gyümölcsök a tudományos meghatározás szerint, tehát a kukorica, búza, árpa, rozs, mind-mind gyümölcsök.
A gomba se nem zöldség se nem gyümölcs
A gombák pedig sem nem gyümölcs-, sem nem zöldségfélék, hanem a növények és állatok országa mellett fennálló harmadik kategóriát képviselik.
Forrás: geographic.hu