10 tipp a vércukorszint csökkentésére
A vércukor és a cukorbetegség
A vércukorszint azt adja meg, hogy mekkora a vérben a glükóz mennyisége. A glükóz fontos energiaszállító – mindenekelőtt ebből nyeri energiáját az agy és a vérlemezkék. A vércukorszintet elsősorban két fontos hormon, az inzulin és a glükagon szabályozza. Amíg az inzulin csökkenti a vércukorszintet, addig a glükagon emeli azt. A glükagon mellett az adrenalin és a kortizol, valamint a pajzsmirigyhormonok is közrejátszanak a vércukorszint emelésében.
Az inzulin csökkenti a vércukorszintet, azáltal, hogy a glükózt a vérből a sejtekbe szállítja. Éppen a máj- és az izomsejtekben történik a glükóz tárolása vagy energiává átalakítása. E folyamat révén csökken ismét a vércukorszint.
A cukorbetegségnél e mechanizmus zavara lép fel. Amíg az 1. típusú cukorbetegségnél inzulinhiány van, a 2. típusú cukorbetegségénél ugyan elegendő inzulin van, de ez nem tud a sejtekbe jutni. Mindkét esetben jellemző a magas vércukorszint. Ez hosszú távon oda vezethet, hogy az idegek és erek, valamint a szem és a vesék komoly károsodást szenvedhetnek.
Vércukorszint csökkentése – hogyan?
A cukorbetegeknek rendszerint tablettát ír fel az orvos, amely növeli az inzulintermelést. Sok esetben már a tabletta sem elég, és a betegnek inzulinnal kell magát injekcióznia. E módszer mellett azonban bizonyos élelmiszerekkel és bizonyos magatartásmóddal is csökkenthető a vércukorszint.
A vércukorszint-csökkentés 10 tippje mind az 1., mind a 2. típusú cukorbetegek, valamint az egészséges emberek számára is alkalmas. Az egészséges emberek ezekkel megelőzhetik a betegség kialakulását. A 2. típusú cukorbetegségben szenvedők természetes módon csökkenthetik a vércukorszintet, az 1. típusú cukorbetegségben szenvedők ugyan ilyen módon nem tudják kiegyenlíteni inzulinhiányukat, de a hiány kisebb mértékű lesz.