A 3-as típusú cukorbetegség alfajai
3A: amikor a béta-sejtek működésének valamilyen genetikai defektusa van
3B: ebben az esetben bizonyítható az inzulinhatás genetikusan kódolt hibája
3C: ekkor a kialakulás oka hasnyálmirigy-gyulladás
3D: ebben az esetben hormonális zavarok lépnek fel, mint például a Cushing-kór
3E: itt kémiai szerek vagy gyógyszerek (pl. szteroid) állnak a kialakulás hátterében
3F: ekkor valamilyen vírusfertőzés áll a háttérben
3G: ez immunológiai okok miatt alakul ki, az inzulin ellen termelődött autoimmun antitestek jelennek meg
3H: a fentiektől eltérő betegség okozza, például Down-szindróma
Összességében ara jutottak a kutatók, hogy a 3-as típusú diabétesz hátterében általában a hasnyálmirigyszövetek pusztulása áll, amit más betegségek okoznak, ez a pancreatogén diabétesz (3C), következményeként inzulinhiány lép fel. De számos egyéb oka is lehet a 3-as típusú cukorbetegség kialakulásának: hormonális (3D), vírusfertőzés általi (3F), a béta-sejtek nem megfelelő működése (3A), immunológiai gondok (3G), genetikai betegség, ami az inzulinhatás hiányával jár (3B), vagy genetikai betegség (3H), ami nem megfelelő inzulintermeléssel párosul.
A leggyakoribb formája, a pancreatogén diabétesz
Az elnevezése abból ered, hogy a hasnyálmirigy nem képes elegendő inzulint termelni. Azonban ennek bekövetkezése előtt az alanyoknak már emésztési problémáik vannak, mivel az inzulin előtt az emésztőnedvek termelése kezd el csökkenni. A hasnyálmirigy károsodásának hátterében több dolog is állhat.
Az egyik ilyen ok a hasnyálmirigy-gyulladás, aminek a leggyakoribb oka bizony a mértéktelen és hosszantartó, vagy mindennapi alkoholfogyasztás.
Egy másik eredet, ha valamilyen okból kifolyólag (például tumoros megbetegedés miatt) el kell távolítani a hasnyálmirigyszöveteket. Mivel a Langerhans-szigetek, amelyek az inzulin termelődéséért felelősek, a szerven belül elszórtan helyezkednek el, egy ilyen beavatkozás nem befolyásolja feltétlenül az inzulintermelést.
Ugyancsak kiváltó ok lehet a cisztás fibrózis, egy anyagcsere-megbetegedés, mely során a hasnyálmirigy által termelt váladék jóval sűrűbbé válik, ami végül hasnyálmirigy-gyulladáshoz vezet.
De a hemokromatózis (vagy bronzdiabétesz) következtében is kialakulhat, ilyenkor a hasnyálmirigyben túl sok vas rakódik le, ami felhalmozódik, ez pedig szövetkárosodást, valamint 3-as típusú cukorbetegséget okoz.