Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

1-es és 2-es típusú cukorbetegség, vércukorszint, diéta, lábbetegségek.

Diabetes Portál



A diabéteszes lábbetegségek és megelőzési lehetőségük

Cukorbetegek esetében átlag 30-40-szer gyakrabban kerül sor az alsó végtag nem balesetre visszavezethető amputációjára, mint a hasonló korú nem cukorbeteg lakosságnál. A diabéteszes láb fő problémája a diabéteszes neuropátiában keresendő. Ez alatt részben a vegetatív idegrendszer (autonóm neuropátia), részben a szomatikus idegrendszer (szenzoros, azaz érző és motoros, vagyis mozgatóidegek) károsodása értendő.

cukorbeteg láb, lábbetegségek,

Az autonóm neuropátiára visszavezethetően egyrészt szárazzá, fertőzésre hajlamossá válik a bőr, másrészt a csont-ízületi rendszer károsodása révén az ízületek megroggyannak, a láb deformálódik, és a talp egy-egy pontján a normálisnál 50-100%-kal nagyobb nyomás jön létre. Ez a szaruréteg megvastagodását, kérgesedést eredményez, amely tovább fokozza a nyomást, végül a bőr a kéreg alatt elhal, fekély (ulcus) keletkezik. A szenzoros neuropátia miatt a beteg nem érzi sem a fokozott nyomást, sem az esetleges sérülések okozta fájdalmat (új cipő törése, szögbe lépés, forró vízfürdő égetése, szalicilos tyúkszemtapasz eredményezte elhalás stb.). Mindez tovább könnyíti fekélyek létrejöttét. A negatív folyamatokat „segítik” a motoros neuropátia nyomán létrejövő kedvezőtlen elváltozások is (sok esetben kalapácsujj fejlődik ki, elvékonyodik a lábközépcsontok fejecse alatti zsírpárna). Végül a fekély elfertőződik, és létrejönnek a különféle kiterjedésű elhalások, gangrénák, melyek általában minimum az ujjak vagy a lábfej egy része, súlyosabb esetben a teljes láb vagy lábszár amputációját vonják maguk után. A diabéteszes lábra is érvényes, hogy elváltozásait sokkal könnyebb megelőzni, mint gyógyítani.

 

 


A lábbetegség megelőzés eszközei:

 


Rendszeres, évenként egy-két lábvizsgálat, mely kiterjed a körmök (gombásodás, benövés), a bőr állapota (száraz, meleg, hideg), a bőrkeményedések, az esetleges lábdeformitások regisztrálására, a lábháti és a belboka mögötti artériák tapintására és speciális, kalibrált hangvillával történő vibrációs vizsgálatra.
A beteg általi fokozott lábhigiéne. Ennek lényege; a cukorbeteg langyos vízben szappannal naponta gondosan mosson lábat, majd puha frottír törölközővel óvatosan itassa szárazra, az ujjak közét is. Lábát, talpát naponta vizsgálja vagy vizsgáltassa meg, szükség esetén használjon tükröt a talp megtekintésére. Körmeit vágja egyenesen, száraz bőrére használjon puhító krémet. Soha ne zsilettel, illetve szalicilos tapasszal vagy krémmel, hanem horzsakővel távolítsa el a bőrkeményedéseket. Soha ne járjon mezítláb, még a tengerparton sem. Kerülje a láb napoztatását és forró vizes palack vagy melegítő párna használatát. Puha pamut zoknit viseljen, mindig kényelmes, naponta váltott cipőt hordjon,
Minden neuropátiás lábú cukorbeteg számára kívánatos, speciális „diabéteszes” cipőt (az OEP támogatja), és egyedileg, méret után készített puha, a nyomásviszonyokat kiegyenlítő védőbetétet viseljen. A cipőt évente, a betétet félévente lehet támogatással felíratni. Míg egy pár cipő akár évekig viselhető, a betétek gyakori cseréje feltétlenül szükséges, mert ha letapossák, elvész a nyomáskiegyenlítő, azaz védő hatása. Gondoskodni kell a bőrkeményedések szakszerű eltávolításáról, nedves horzsakővel vagy megfelelő képzettségű szakember segítségével (több nyugati országban podiáter a nevük), a bőr megsértése nélkül! A gombás körmöket, - ha a beteg anyagi lehetőségei megengedik - célszerű megfelelő, hatékony szerrel, gyógy-körömlakkal, krémmel, tablettával kezeltetni.
Fenti eszközökkel 50-70%-kal csökkenthető a cukorbetegek lábának amputációja, ami alig felbecsülhető eredmény mind az egyén, mind az egészségügyi költségek szempontjából.

Forrás: Dr. Fövényi József




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Alfa-sejtek

   A hasnyálmirigy glukagon nevű hormont termelő sejtjei. A glukagon az emberi... Tovább

BM teszt (Haemoglucotest)

A Reflolux készülékkel leolvasható, illetve önállóan használható Roche gyártmányú... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség