Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Fövényi professzor nagyszerű tanulmányát olvashatjátok a cukorbetegség és a metabolikus szindróma kutatásának, gyógyításának történetéről, kialakulásáról ebben a cikkben!

Diabetes Portál


Szerző: Dr. Fövényi József professzor


A metabolikus szindróma és a cukorbetegség 2. rész

A cukorbetegség „története” A metabolikus szindróma – mint később taglalásra kerül – csupán alig egy évtizedes „történeti múltra” tekinthet vissza, bár rejtőzködve igen régi korokban is fellelhető. Magának a cukorbetegségnek viszont a legelső „irodalmi” említése az i.e. 1550 körüli évekre tehető. A Georg Ebers által felfedezett egyiptomi papiruszon írnak egy különös betegségről, amely fokozott vizeléssel és végül az ember szervezetének elsorvadásával jár. A kór okát természetesen nem ismerték és gyógyítani sem tudták. Hasonló elváltozások ritka előfordulásáról az i.e. 500-400 közötti esztendőkben indiai orvosok, Charak és Sushrut is írtak, akik valószínűleg elsőként fedezték fel a diabéteszes vizelet édes ízét. A kísérlet egyszerű lehetett, megízlelték a vizeletet, mert nem értették, hogy miért gyülekeznek a tócsa köré oly nagy előszeretettel a hangyák. Szintén az említett indiai orvosok jegyezték fel, hogy a furcsa betegség elsősorban a lusta, kövér és nagyevő emberek körében jelentkezik, akik sok édes és zsíros ételt fogyasztanak. Az ókori tudósok már gyógymódot is ajánlottak a kövér betegeknek, mégpedig a fokozott fizikai aktivitást, a zöldségekben és salátafélékben gazdag étkezést. (Lám, nincs új a nap alatt!)

metabolikus szindróma, cukorbetegség, hasnyálmirigy, diabetesz

A cukorbetegség és a hasnyálmirigy összefüggése

Azt, hogy a cukorbetegség bármilyen összefüggésben állna a hasnyálmiriggyel (pancreas-szal), százhúsz évvel ezelőtt még nem is sejtették. A hasnyálmirigy insuláit, a róla elnevezett szigeteket, 1869-ben irja le Paul Langerhans (1847-1888), a hasnyálmirigy állományában szigetszerűen elhelyezkedő, ismeretlen rendeltetésű sejtcsoportokat (a róla elnevezett Langerhans-szigeteket); ám e különleges sejtek élettani és kórtani jelentőségét csak húsz esztendő múlva ismerik fel.
 
Azt, hogy a Langerhans-szigetek endokrin azaz belső elválasztású (vagyis mirigyváladékukat közvetlenül a véráramba ürítő) sejtjei és a cukorbetegség között kapcsolat van, csupán 1889-ben fedezte fel Oskar Minkovski (1858-1931) és Josef von Mering (1849-1908). Megfigyelték ugyanis, hogy ha a kutyák hasnyálmirigyét kioperálják, az addig szobatiszta állatok csaknem folyamatosan vizeletet ürítenek, és vizeletükre rászállnak a legyek. Ezt követően vizsgálták meg a vizelet összetételét és fedezték fel annak magas szőlőcukor-tartalmát. Nyilvánvalóvá vált tehát, hogy a hasnyálmirigy szigetsejtjei termelik azt az anyagot, amely a szervezet cukorháztartását befolyásolja.
A következő nagy lépés, amely az addig gyakorlatilag halálra ítélt fiatal cukorbetegek életének megmentőjévé vált, a hasnyálmirigy Langerhans-szigeteinek béta-sejtjeiben képződő inzulin kivonása volt, amely a fiatal sebész Frederick G. Bantingnek (1891-1941) és a még orvostanhallgató Charles B. Bestnek (1899-1978) sikerült 1921-ben, amiért mind ők, mind hivatali főnökük Richard MacLeod (1876-1935) és biokémikus munkatársuk, James B. Collip (1892-1965) 1923-ban megosztott Nobel-díjat kapnak. Leonhard Thompsonnak hívták azt a 12 éves kisfiút, akinek életét először sikerült megmenteni 1921-ben inzulin alkalmazásával (1936-ban halt meg tüdőgyulladásban). Hazánkban 1923-ban alkalmazták először az inzulint és Magyarország Kanada után második volt a világon, ahol a cukorbetegek ingyen kapták azt. Bálint Rezső, a budapesti I. sz. Belklinika professzora írta 1927-ben megjelent korszakos könyvük („A cukorbetegség és az insulin”) bevezetőjében: „A magyar kir. népjóléti minisztérium és annak jelenlegi kiváló vezetője Vass József miniszter elévülhetetlen jelét adta nagy szociális érzékenységének és alkotóképességének, amidőn olyan egyének számára, akiknek életük és munkaképességük fenntartására insulinra van szükségük és azt szegénységüknél fogva megszerezni képtelenek, az állam költségére ingyen ad insulint, olyan példát mutatván ezzel, amilyennel az egész világon tudtommal csak az insulin feltalálójának hazájában, Kanadában találkozunk” (kiemelés a szerzőtől).
 

A cikk a következő oldalon folytatódik!​

 

Forrás: (Forrás: Dr. Fövényi József: A cukorbetegség és a metabolikus szindróma. B+V Kiadó, Budapest, 2005.)




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Abszolút inzulinfüggőség

Kívülről adagolt inzulin nélkül az élet tartósan nem tartható. Tovább

MODY típusú diabétesz

  A "MODY" (angol rövidítés, jelentése: maturity-onset type diabetes in... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
 Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára Ezek a legjobb sportok cukorbetegek számára
A cukorbetegséggel élők számára kiemelten fontos a rendszeres testmozgás, hiszen nemcsak a...
5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell 5 dolog, amire cukorbetegként fokozottan figyelned kell
A cukorbetegség számos területen megváltoztatja az életünket és az egészségi...
Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni? Az őszi wellness jótékonysága – Miért kellene receptre felírni?
Fedezd fel, miért érdemes ősszel wellnessezni! A természet közelsége, a melegvizes fürdők...
Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett? Milyen fogimplantátumot válasszon 60 felett?
60 felett is van lehetőség tartós és esztétikus fogpótlásra. Tudja meg, milyen...
A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet? A cukorbetegség első jelei: miért fogyasztasz mérhetetlen mennyiségű vizet?
A cukorbetegség korai jelei közé tartozik a szokatlanul nagy mennyiségű víz fogyasztása....
A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély A cukorbetegség egyik legveszélyesebb szövődménye: a lábfekély
A cukorbetegség súlyos szövődménye lehet a lábfekély, amely fertőzésekhez, és akár...
Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél Ezért gyakoribb a fogvesztés a cukorbetegeknél
A fogvesztés mindenképpen ijesztő lehetőség, azonban egyes betegségek, például a...
Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez! Vércukorcsökkentő pékáruk házilag: Ezt a lisztet használd kenyérsütéshez!
Fedezd fel a vércukorbarát liszteket, amelyek segítenek egészséges házi pékáruk...
címkék: 1-es típusú cukorbetegség, 2-es típusú cukorbetegség