Agyban tesszük magunkat cukorbeteggé!
Dr. Michael W. Schwartz, a University of Washington in Seattle Diabétesz Centrumának igazgatója, azzal indítja a Nature-ben megjelent tanulmányt, hogy eredetileg is azt feltételezték az orvosok, hogy a normális glükóz anyagcsere fenntartásában fontos szerepet tölt be az agy.
Az inzulin felfedezésével azonban, amely az 1920-as években történt meg, a kutatás és a diabétesz-gondozás iránya megváltozott: szinte kizárólag az inzulin irányába. Ma az összes kezelés vagy az inzulinszintet növeli, vagy a szervezet inzulinérzékenységét fokozza. „Ezek a gyógyszerek hatásosak a magas vércukorszint ellenőrzés alatt tartásában, de inkább a cukorbetegség következményét, mintsem a mögötte rejlő okokat kezelik.” – mondta Dr. Michael W. Schwartz.
A kutatók szerint a normális glükóz szabályozás, a normál glükózszint fenntartása a hasnyálmirigy inzulintermelő sejtjeinek és a hypothalamus és más agyterületek idegi összeköttetésének együttműködésétől függ. A 2. típusú cukorbetegség kifejlődését a hasnyálmirigy szigetsejtjeinek és a vércukorszint-szabályozó agyközpontnak a ‘meghibásodása’ okozza.