2. Fekélyes vastagbélgyulladás
Egy 2014-es vizsgálat szerint az alváshiány és a túl sok alvás is vezethet fekélyes vastagbélgyulladáshoz, ami egy gyulladásos bélbetegség az emésztőrendszer belsejében, akárcsak a Crohn-betegség.
Kimutatták, hogy a megfelelő mennyiségű alvás életfontosságú a gyulladásos válaszok megfékezéséhez a bélrendszerben, melyek gyakran okoznak ilyen betegségeket. A kutatók kísérletek során arra jöttek rá, hogy nagyobb a fekélyes vastagbélgyulladás kialakulásának esélye azoknál, akik rendszeresen 6 órát vagy annál kevesebbet aludtak.
Azt is megállapították, hogy 9 óra alvás is növelte a kockázatot, azaz csak megfelelő mennyiségű alvással lehet megelőzni a betegséget. Bár a kísérletet felnőtt nőkön végezték el, megállapították azt is, hogy a kor, a testsúly, az életmódbeli szokások, az ivás, a dohányzás szintén hatással lehetnek a betegség kialakulására.
3. Elhízás és cukorbetegség
Számos tanulmány és sok tudós mutatott ki összefüggést a kevés alvás és a cukorbetegség között, de egy chicagoi kutatócsoport állapította meg egyérteműen, hogy az elégtelen alvás potenciális okozója az elhízásnak és a cukorbetegségnek.
Szakértők megvizsgálták az elégtelen alvás hatását a zsírsavak felhalmozódására, mivel a zsírsavak szintje a vérben hatással van az inzulin vércukorszintet szabályozó képességére. 19 különböző alvási szokással rendelkező férfit vizsgáltak és azt tapasztalták, hogy akik 3 éjszaka 4 órát aludtak, azoknál megnövekedett a zsírsavak szintje, ez 15-30%-os emelkedés volt azokhoz képest, akik 8,5 órát aludtak. A kutatók azt is felfedezték, hogy a megnövekedett zsírsav szint megnöveli az inzulin rezisztenciát, ami előre jelzi a diabétesz kialakulását.