Most lettél cukorbeteg? Olvass bele, mit kel
tenned: A cukorbetegség kezelése!
Védőoltás az influenza ellen cukorbetegeknek is
A legjobb módja, hogy megelőzzük az influenzát, az oltás, amit évente kell beadatni.
Az influenza tünetei:
- láz ( rendszerint magas)
- fejfájás
- nagyfokú fáradtság
- száraz köhögés
- torokfájás
- orrfolyás vagy orrdugulás
- izomfájdalom
- gyomorpanaszok, mint hányinger, hányás, hasmenés is előfordulhat, de inkább gyerekeknél.
Az influenza szövődményei, a bakteriális tüdőgyulladás, fül, arcüreggyulladás, kiszáradás és a krónikus betegségben szenvedők (mint pl. szívbetegség, asthma, cukorbetegség) állapotának romlása. Az influenza vírus egyénről-egyénre terjed, az influenzás ember köhögése és tüsszögése révén. Néha megfertőződhet az ember, ha influenza vírussal fertőzött tárgyat tapint meg és utána a szájához, orrához ér. A legtöbb egészséges felnőtt megfertőzhet mást 1 nappal a tünetek kialakulás előtt, és 5 napig, miután már beteg lett. Ez azt jelenti, hogy átadhatod az influenzát másnak, nemcsak akkor, amikor beteg vagy, hanem előtte is.
Az oltásról: a veszélyeztetett csoprtoknak különösen javasolt, így a diabéteszeseknek is
A legegyszerűbb védekezési és megelőzési mód az influenza ellen, ha évente beoltatod magad. Az oltóanyag- inaktivált vaccine (elölt vírust tartalmaz) előretöltött fecskendő-tűvel adjuk általában a felkar izomba. Mindegyik vaccina 3 féle influenza vírust tartalmaz. A ( H3N2), A ( H1N1) és B vírus. A vírusok nagy változékonyságot mutatnak, ezért a nemzetközi megfigyelések és tudósok előrejelzései alapján állapítják meg, hogy melyik vírus típus-törzs a leggyakoribb az adott évben- ez alapján változik az oltóanyag típusa is. Kb. két héttel az oltás után alakul ki az antitestek révén az influenza vírus ellen a védelem a testben. Október és november a legjobb időszak, hogy az oltást megkapjuk. Az influenza időszak kezdődhet már októberben és egészen májusig előfordulhat.
Oltást kaphat általában mindenki, aki csökkenteni akarja az esélyét, hogy megkapja az influenzát. De feltétlenül javasolt a nagykockázatú csoportba tartozóknak, mint, a terhes nők, csecsemők és kisgyermekek, az 50 éves vagy annál idősebb emberek, a krónikus betegségben szenvedők( szív-érrendszeri astmás, cukorbeteg stb.), a fekvő betegek, idős otthonban levők, és az egészségügyi dolgozók. Ne kapjon oltást, akinek súlyos tojás allergiája van, akinél legutóbbi oltást követően súlyos tünetek alakultak ki, aki lázas betegségben szenved, várjon, amíg tünetmentes lesz. Az oltás hatékonysága függ az oltást kapott egyén korától, egészségi állapotától és attól, hogy a vaccinában levő vírus mennyire egyező az éppen ebben a szezonban terjedő vírussal. A tesztek azt mutatják, hogy az oltás eredményes az influenza megelőzésében. Az influenza oltóanyagban levő vírusok elöltek (inaktiváltak), így nem lehet influenzát kapni az oltástól. Néhány enyhe mellékhatás azonban előfordulhat: fájdalom, vörösség, duzzanat az oltás helyén, hőemelkedés, esetleg láz. Ezek a problémák az oltás után kezdődnek és rendszerint 1-2 napig tartanak. A legtöbb embernél, aki oltást kap, nincs szövődmény. Nagyon ritkán, súlyos allergiás reakció léphet fel.
Megszívlelendő tanácsok
A helyes magatartás is segít a megelőzésben! Kerüljük a szoros kontaktust a beteg emberekkel. Ha beteg vagy, tarts kellő távolságot másoktól, hogy ne betegítsd meg őket! Ha lehetséges maradj otthon, ha beteg vagy! Igy segítesz megelőzni, hogy másokat megfertőzz. Takard be a szádat és az orrodat! Használj zsebkendőt, ha tüsszögsz vagy köhögsz! Moss kezet! Ez gyakran segít a korokozók elleni védelemben. Ha kézzel megfogsz fertőzőtt tárgyakat és utána szádhoz-szemedhez orrodhoz nyúlsz, fertődhetsz. Aludj sokat, légy fizikálisan aktív, ne légy stresszes, igyál sok folyadékot és egyél sok vitamint!