A cukorbetegség diétás kezelése
Miért kell diétáznia a cukorbetegnek?
Az inzulinkezelés alatt álló cukorbetegnek azért kell diétáznia, mert az alkalmazott inzulinkészítmények hatásgörbéje nem fedi le a táplálékokból felszívódó szénhidrátok által okozott vércukor-emelkedést. Amennyiben:
* Még a külön adagolt, gyors hatású inzulin hatástartama is 4-6 óra (kivéve az egyetlen extra gyorshatású Humalogot), míg az étkezés utáni vércukor-emelkedés tartama nem haladja meg a 3 órát. Amennyiben a beteg elhúzódó hatású inzulint is kap - és ez általánosnak mondható -, az inzulinhatás további 6-8 órán keresztül fennáll, és a szervezetben közepesen magas inzulinszintek állandósulnak. Ez teszi szükségessé a gyakori (napjában 5-7-szeri) étkezést, ezen belül rendszeres szénhidrátbevitelt, mert e nélkül a vércukor kórosan alacsony, hipoglikémiás tartományba esne le.
* Soha, még az úgynevezett intenzív inzulinkezelés keretei között sem biztosítható a vércukor kellően alacsony szinten tartása túlzott mennyiségű szénhidrátbevitelt követően, mert a bőr alá (szubkután) bejuttatott inzulin nem képes oly gyorsan és oly magas vérinzulinszintek létrehozására, mint az egészséges szervezet. Ez az oka annak, hogy az inzulinnal kezelt cukorbeteg egyszerre csupán korlátozott mennyiségű szénhidrátot fogyaszthat. Úgy is mondhatjuk tehát, hogy az inzulinnal kezelt cukorbetegnek azért kell diétáznia, mert a nem élettani inzulinszintekhez kell igazítani étkezéseit.
--Kattints tovább a folytatásért!--