Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

A cukorbetegség kezelése, miért kell diétázni, tanácsok kezdő cukrosoknak

Diabetes Portál



A cukorbetegség diétás kezelése

A diabétesz kezelése három módon lehetséges. Az esetek többségében legfontosabb kezelési módszer az étrendi kezelés, a diéta. Ez 2. típusú cukorbetegeknél vércukorcsökkentő tablettákkal, és egyre több 2. típusú, valamint az összes 1. típusú diabéteszesnél inzulinnal egészíthető ki. A cukorbetegség közismerten elsősorban (és hosszú ideig csaknem kizárólag) diétával kezelt kórállapot. Ez vonatkozik mind az 1., mind a 2. típusú diabéteszre. Hogy a diéta korszerű szempontjait viszonylag behatóan elemzem, annak kettős oka van. Az egyik, hogy diétás nézeteink - gondos táplálkozás-élettani kutatások eredményeként - az utóbbi évtizedben alapvető változáson mentek keresztül, és még ma is nagyon sokan - cukorbetegek és anyagcsere-egészséges egyének egyaránt - idejétmúlt nézeteket vallanak a diéta lényegét illetően. A másik ok, hogy a korszerű diabéteszes étrend ma már gyakorlatilag teljes mértékben egyezik azzal, amit egészséges táplálkozásként tartunk számon, és egyúttal egyik legfőbb megelőzési eszköze lehet a cukorbetegség terjedésének, tehát közérdeklődésre tarthat számot.

Cukorbeteg diéta

A cukorbetegség diétás kezelése

Az étrendi kezelés fontossága az inzulinkezelés - elsősorban a fiatalabb 1. típusú cukorbetegek körében egyre általánosabbá váló úgynevezett intenzív inzulinterápia (napi 4-5-szöri inzulinadás, napi 2-4-szeri vércukorméréssel, lásd később) - keretei között lényegesen veszített jelentőségéből, és lehetségessé vált a közel "szabad diétá"-ra történő átállás.
Ugyanekkor a nem inzulinnal kezelt - túlnyomórészt túlsúlyos - 2. típusú diabéteszesek esetében talán minden korábbinál fontosabbnak tűnik a diétás kezelés, fokozott testedzéssel kiegészítve. De e téren is bizonyos hangsúlyeltolódásoknak lehetünk tanúi. Ezek lényege - anélkül, hogy a kérdés részletes tárgyalása elé vágnánk - két dologban foglalható össze. Az egyik: a cukorbetegeknek nem kell speciális diétát tartaniuk, hanem nagyon hasonlót ahhoz, amit - a testsúly figyelembevételével - "korszerű egészséges táplálkozás" címszó alatt foglalunk össze. A másik: a diabéteszes étrend nem szénhidrátszegény, hanem az utóbbi évek folyamán kialakult európai konszenzus értelmében éppenhogy szénhidrátgazdag. Míg a hatvanas évek végéig a 40 % szénhidráthányad tűnt ideálisnak, 10 éve a 45 % szénhidráthányad, ma pedig az 50 % körüli szénhidrátbevitel mellett érvelnek a diabetológusok. Utóbbi pedig - ismervén a hazai lakosság étrendjének 45 % körüli szénhidráttartalmát - már valóban kifejezetten szénhidrátgazdag. (Az Amerikai Egyesült Államokban sokan a 75-80 % szénhidráttartalmú étrend mellett érvelnek, ez azonban a mi viszonyaink között kivihetetlen, és indokolatlannak tűnik.).




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Diabétesz szakszótár

Rákkeltő

Minden olyan anyag (pl. azbeszt, benzol, alkohol, dohány, nikkel), folyamat vagy történés, mely... Tovább

Allergia

Olyan immunfolyamat eredménye, melynek során az antigén (allergén) hatására olyan, főként... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: