Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért. További részletek itt!

Cukorbeteg sebek, sebkezelés

Diabetes Portál



Cukorbeteg sebek, sebkezelés

A seb azt jelenti, hogy a bőr megsérült, elpusztult és nem nyújt védelmet a baktériumokkal és más kórokozókkal szemben. Meghatározó, hogy milyen mélyek a sebek, hiszen minél mélyebb a seb annál több szövet pusztult el. Felszínes (pl. horzsolt) sebek esetén kevés vérzés látható. A mélyebb, pl. vágott sebek esetében erősebb a vérzés, mert nagyobb erek is károsodtak. Roncsolt sebek általában baleseteknél alakulnak ki. Sebek keletkezhetnek akkor is ha nem megfelelő a bőr vérellátása (pl. érszukület, cukorbetegség, visszértágulatok).

seb

Cukorbeteg seb


Nem számít milyen apró vagy jelentéktelen egy seb, ha cukorbeteg, nem szabad figyelmen kívül hagynia. Ha megüti a lábujját, hólyag jelenik meg a szűk cipő miatt, vagy megvágja az állát borotválkozás közben, nem sokat törődik vele. Azonban ha ön cukorbeteg, megfelelő kezelésre van szüksége.

 

A cukorbetegek számára  nem könnyű elkerülni a lábfejen kialakuló sebeket, mert az ő esetükben sokkal valószínűbb a tyúkszem, száraz bőr és az idegbántalom kialakulása. Ha ezek együttesen jelennek meg, növelhetik a fekélyek megjelenésének esélyét és fertőzéseket okozhatnak. Amellett, hogy nem érzik a lábfejüket, sok cukorbeteg látási problémákkal is küzd. Nem érzik, és nem is látják az apró sebeket, amíg azok súlyossá nem válnak. Egy súlyossá vált seb többet árthat az egyszerű fájdalomnál. Olyan nagy kárt tehet a kötőszövetben és csontban, hogy már csak az amputáció lehet a megoldás.Több kutatás is bizonyítja, hogy fekély előzi meg a legtöbb alsó végtag amputációt a cukorbetegeknél. Ezért annyira fontos az apró sebek kezelése, illetve nagy hangsúlyt érdemes fektetni a különböző sérülések megelőzésének lehetőségére is.

 

Sebkezelés
 

Az egészséges, ép bőr védelmet nyújt a fertőzések ellen. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben, ha a bőr felszínén a faggyúmirigyek és verejtékmirigyek által biztosított ún. sav-zsír köpeny ép, akkor a baktériumok, gombák nem hatolnak be a bőrbe, és nem okoznak fertőzéseket.

 

Mi segíti a sebgyógyulást?

 

A sebek begyógyulnak akkor, ha jó a bőr vérellátása és a seb nem fertőződött. A sérülés következtében a szervezet olyan funkciókat mozgósít, melyek lehetővé teszik a gyógyulást. A seb körül olyan anyagok termelődnek, amelyek új sejtek létrehozását segítik, az újonnan képződött szövetek kitöltik a sebüreget, amit befed a képződött hám.


Mi akadályozza a sebgyógyulást?

 

A legfőbb akadály a fertőzés. Sebfertőzéskor ugyanis a baktériumok (Staphylococcus, Streptococcus) olyan mértékben elszaporodnak a sebüregben, hogy elpusztítják azokat a sejteket, amelyeknek az a feladatuk, hogy újratermeljék az elpusztult szöveteket. Úgy lehet elképzelni, hogy a szervezet harcot vív a baktériumokkal, amelyek mérgező anyagokat termelnek. Amennyiben nagyon nagy a gennykeltő baktériumok száma, a szervezet nem tudja azokat elpusztítani. A sárga, suru genny jelzi, hogy a baktériumok „győztek”, ilyen esetben a seb mélyül, és a gyógyulás elhúzódik.
 


Milyen veszéllyel járnak a sebek?

 

A fertőzés a sebüregből tovább terjed, és nemcsak a seb környezete válik fájdalmassá, a bőr élénkvörössé, gyulladttá, hanem a baktériumok a szövetek között tovább terjednek. A fertőzés terjedését hidegrázás, láz jelzi. A baktériumok a véráramba is bejuthatnak.

 

 

Cukorbeteg sebek kezelési módszere

 

A cukorbetegek lábán a gyakori, nem gyógyuló fertőzött sebek, a krónikus vénás keringési elégtelenség, a nem gyógyuló lábszársebek, a nyiroködémás láb, a lipödéma, vagy a „fájós dagadt láb” amikor nincs pontos diagnózis és a panaszos nem tudja hova is kellene fordulni. Ezek azok a betegségek és panaszok, amelyeket a lábszakrendelésen lehet kezelni, és amelyek nem megfelelő ellátás esetén súlyos szövődményekkel járhatnak, munkaképesség csökkenéshez vezethetnek, hosszantartó szenvedést, komoly kiadásokat jelenthetnek a betegeknek. A sikeres kezelés több szakma együttes ellátását igényli: bőrgyógyász, érsebész, ortopéd sebész véleménye, és közreműködése szükséges.

 

 

 

 

 




Ha tetszett ez a cikk, oszd meg ismerőseiddel, kattints ide:

Kapcsolódó tartalmak:

További cikkek ebben a témában

Diabétesz szakszótár

Vércukor

A vérben mindig jelenlévő szőlőcukor (glukóz). Normális szintje éhgyomorra 4,5-5,5 mmol/l,... Tovább

Glikémiás index (GI)

A táplálékok sorrendjét jelenti 0-tól 100-ig a vércukorszintre gyakorolt hatás alapján.... Tovább

Tovább a lexikonra

Hasznos volt számodra ez a cikk?

Mondd el mennyire!

Szavazatok száma:

Átlagos értékelés: 0.0

Legfrissebb hírek

Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban Cukorbetegség és a fogak: így jelezhetnek a korai szakaszban
Sokan nem is sejtik, hogy a szájüregük árulkodhat az általános egészségi állapotukról....
Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég! Cukormentes étlap a szálloda éttermében - Egészségtudatos szolgáltatásokat, több vendég!
Kínálj cukormentes fogásokat a szállodai étteremben, vonzz több egészségtudatos vendéget...
Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben Az ápolói munka legnagyobb kihívásai: ezzel néznek szembe nap-mint-nap az egészségügyben
Az ápolói munka nap-mint-nap komoly fizikai és mentális kihívásokkal jár. Tudd meg, milyen...
5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet 5 gyakori hiba, amit egy friss cukorbeteg elkövet
A diagnózis után hirtelen rengeteg információ zúdul rád: mit ehetsz, mikor kell mérned a...
Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben? Hogyan mérjük meg a cukrunkat diszkréten étteremben?
Ha cukorbetegséggel élsz, a vércukorszint rendszeres ellenőrzése az életed része, akár...
Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos Egyre több településen van bajban a háziorvosi rendelés: egyre kevesebb az orvos
A háziorvosi ellátás hiánya egyre több településen okoz problémát Magyarországon. A...
Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk? Hogyan zajlik a sérv műtét és mire számítsunk?
A sérv gyakran fájdalommal és mozgáskorlátozottsággal járó állapot, amely sokak életét...
Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel? Utazás cukorbetegként: hogyan készülj fel?
Cukorbetegként az utazás különös előkészületeket igényel, különösen, ha szállodában...
Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el? Pályakezdő dietetikus - Hogyan indulhatsz el?
Indulj el sikeresen dietetikusként! Tippek a pályakezdéshez, álláskereséshez,...
Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással? Mi történik, ha cukorbetegként nem foglalkozunk a fogszuvasodással?
Cukorbetegként a fogszuvasodás kezeletlenül súlyos szövődményeket okozhat, mint a...
címkék: egészséges életmód