Cukorbeteg seb
Nem számít milyen apró vagy jelentéktelen egy seb, ha cukorbeteg, nem szabad figyelmen kívül hagynia. Ha megüti a lábujját, hólyag jelenik meg a szűk cipő miatt, vagy megvágja az állát borotválkozás közben, nem sokat törődik vele. Azonban ha ön cukorbeteg, megfelelő kezelésre van szüksége.
A cukorbetegek számára nem könnyű elkerülni a lábfejen kialakuló sebeket, mert az ő esetükben sokkal valószínűbb a tyúkszem, száraz bőr és az idegbántalom kialakulása. Ha ezek együttesen jelennek meg, növelhetik a fekélyek megjelenésének esélyét és fertőzéseket okozhatnak. Amellett, hogy nem érzik a lábfejüket, sok cukorbeteg látási problémákkal is küzd. Nem érzik, és nem is látják az apró sebeket, amíg azok súlyossá nem válnak. Egy súlyossá vált seb többet árthat az egyszerű fájdalomnál. Olyan nagy kárt tehet a kötőszövetben és csontban, hogy már csak az amputáció lehet a megoldás.Több kutatás is bizonyítja, hogy fekély előzi meg a legtöbb alsó végtag amputációt a cukorbetegeknél. Ezért annyira fontos az apró sebek kezelése, illetve nagy hangsúlyt érdemes fektetni a különböző sérülések megelőzésének lehetőségére is.
Sebkezelés
Az egészséges, ép bőr védelmet nyújt a fertőzések ellen. Ez azt jelenti, hogy abban az esetben, ha a bőr felszínén a faggyúmirigyek és verejtékmirigyek által biztosított ún. sav-zsír köpeny ép, akkor a baktériumok, gombák nem hatolnak be a bőrbe, és nem okoznak fertőzéseket.
Mi segíti a sebgyógyulást?
A sebek begyógyulnak akkor, ha jó a bőr vérellátása és a seb nem fertőződött. A sérülés következtében a szervezet olyan funkciókat mozgósít, melyek lehetővé teszik a gyógyulást. A seb körül olyan anyagok termelődnek, amelyek új sejtek létrehozását segítik, az újonnan képződött szövetek kitöltik a sebüreget, amit befed a képződött hám.
Mi akadályozza a sebgyógyulást?
A legfőbb akadály a fertőzés. Sebfertőzéskor ugyanis a baktériumok (Staphylococcus, Streptococcus) olyan mértékben elszaporodnak a sebüregben, hogy elpusztítják azokat a sejteket, amelyeknek az a feladatuk, hogy újratermeljék az elpusztult szöveteket. Úgy lehet elképzelni, hogy a szervezet harcot vív a baktériumokkal, amelyek mérgező anyagokat termelnek. Amennyiben nagyon nagy a gennykeltő baktériumok száma, a szervezet nem tudja azokat elpusztítani. A sárga, suru genny jelzi, hogy a baktériumok „győztek”, ilyen esetben a seb mélyül, és a gyógyulás elhúzódik.
Milyen veszéllyel járnak a sebek?
A fertőzés a sebüregből tovább terjed, és nemcsak a seb környezete válik fájdalmassá, a bőr élénkvörössé, gyulladttá, hanem a baktériumok a szövetek között tovább terjednek. A fertőzés terjedését hidegrázás, láz jelzi. A baktériumok a véráramba is bejuthatnak.
Cukorbeteg sebek kezelési módszere
A cukorbetegek lábán a gyakori, nem gyógyuló fertőzött sebek, a krónikus vénás keringési elégtelenség, a nem gyógyuló lábszársebek, a nyiroködémás láb, a lipödéma, vagy a „fájós dagadt láb” amikor nincs pontos diagnózis és a panaszos nem tudja hova is kellene fordulni. Ezek azok a betegségek és panaszok, amelyeket a lábszakrendelésen lehet kezelni, és amelyek nem megfelelő ellátás esetén súlyos szövődményekkel járhatnak, munkaképesség csökkenéshez vezethetnek, hosszantartó szenvedést, komoly kiadásokat jelenthetnek a betegeknek. A sikeres kezelés több szakma együttes ellátását igényli: bőrgyógyász, érsebész, ortopéd sebész véleménye, és közreműködése szükséges.