Cukorbetegség és a szénhidrátok
A szénhidrátok emésztése és felszívódása viszont nagymértékben függ a táplálékkal együtt bevitt zsírok és fehérjék, valamint élelmi rostok mennyiségétől. Ezek lassítják a szénhidrát felszívódását, ilyenkor az étkezést kisebb vércukor emelkedés követi.
A leggyorsabb és legnagyobb vércukorszint emelkedést a szőlőcukor, generálhatja. Vigyázni kell azonban a keményítőben gazdag élelmiszerekkel is, ugyanis például a kenyér, a burgonya, a cukoréhoz hasonló vércukorgörbét eredményeznek.
Az előírt szénhidrátmennyiség mindenkinél más és más, több tényező is befolyásolja. Ilyen befolyásoló tényező a cukorbetegség típusa, az inzulinnal vagy gyógyszerrel történő kezelés, a beteg életkora, testsúlya, fizikai aktivitása, vagyis milyen mozgást végez milyen mennyiségben. A szénhidrát tolerancia, és szénhidrát felhasználó képesség egyedenként eltérő. Az 1-es típusú cukorbetegségnél előnyös lehet az anyagcserére a magas szénhidrátbevitel, míg 2-esben viszont a nagy szénhidrát- és élelmi rost tartalmú diéta hatása egyénenként változó.